در دیدار اعضای ستاد مردمی كنگره ۱۸ هزار شهید خراسان رضوی

قالیباف: مشکلات اقتصادی و فرهنگی ناشی از حذف کردن مردم از اداره جامعه است

قالیباف: مشکلات اقتصادی و فرهنگی ناشی از حذف کردن مردم از اداره جامعه است

پارلمان ایران دات کام: رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز در عرصه مدیریت به یک فضای سایبرنتیکی نیاز داریم تا در کنار اتکا به سنت های الهی و مردم باوری با رفتار کاملا عالمانه، هوشمندانه و معطوف به اهداف از پیش تعیین شده، امور مختلف را به پیش ببریم.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف بامداد امروز در دیدار اعضای ستاد مردمی کنگره ۱۸هزار شهید خراسان رضوی در مشهد با تاکید بر این که فرهنگ ایثار و شهادت، فرهنگ نجات بخش جامعه اسلامی است، اظهار داشت: در گام دوم انقلاب اسلامی ضرورت عمق بخشی به فرهنگ ایثار و شهادت وجود دارد و باید این کار را به درستی انجام بدهیم، یعنی هم خوب کار نماییم و هم کار خوب انجام بدهیم.
وی با اشاره به اینکه چگونگی تحقق این دو موضوع یعنی کار خوب و خوب کار کردن در اتکا به سنت های الهی و مردم باوری است، اشاره کرد: سنت های الهی و مردم باوری دو سنجه ای است که هرکجا از آن فاصله گرفتیم در هر موضوعی از مسائل بین المللی گرفته تا مسائل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، محیط زیستی و نظامی گرفتار مشکل شده ایم و این را من به تجربه در مقاطع مختلف انقلاب از نوجوانی تا حالا دیده ام و وقتی مطالعه می نماییم هم می بینیم فرهنگ اسلام، مکتب قرآن و مکتب دوده هم همین طور است.
قالیباف توضیح داد: باور و ایمان نداشتن به «من حیث لا یحتسب» یعنی خیلی اوقات ما کاری را انجام می دهیم که با عقل ابزاری محاسبات ما جواب نمی دهد و از آن کار دست می کشیم، اما اعتماد به سنت های الهی به این معناست که باور داشته باشیم که خداوند قادر می باشد و همه چیز را او هدایت می کند، اساس پیروزی انقلاب اسلامی هم همین سنت های الهی بود، پیروزی در دفاع مقدس و حماسه مدافعان حرم برمبنای همین سنت های الهی بود.
وی اشاره کرد: در همین موضوع سوریه کار به جایی رسید که گلوله اسلحه تروریست ها به کاخ ریاست جمهوری سوریه برخورد می کرد، همه گروه ها از امریکا تا داعش هم بودند ولی شهید سلیمانی و مدافعان حرم، کسانی که به تعبیر حضرت امام (ره) از پابرهنگان و دلسوخته اسلام و مکتب دوده بودند از سراسر جامعه اسلامی با ساده ترین تجهیزات در مقابل آن عظمت و قدرتی که هژمونی آمریکا و غرب داشتند ایستادند؛ آن هم در لحظاتی که امیدی به موفقیت نبود، در آن لحظه ای که به تعبیر سوره احزاب صف مومنین و کفار از هم جدا شد و در لحظه آخر همه چیز عوض شد و در کمتر از یک ماه تغییرات بزرگی در مقابله با تروریست ها به وجود آمد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دومین شاخص یعنی مردم باوری اشاره کرد: اگر ما احساس می نماییم اقتصادمان ضعیف است بدین سبب است که مردم را از اقتصاد حذف کرده ایم؛ اگر امروز در زمینه فرهنگ اثر گذار نیستیم بدین سبب است که کار را به مردم واگذار نکرده ایم درحالی که حفظ و ادامه انقلاب به دو شاخصه اعتماد به سنت های الهی و مردم باوری بستگی دارد.
رئیس مجلس همین طور در بخش دیگری از سخنان خود بعد از تبیین دوشاخصه اساسی مورد نیاز تحقق کارامدی در جامعه، گفت: به هر حال با آنکه باور ما عقلانیت متصل به وحی است و هیچ گاه به عقلانیت ابزاری توجهی نداریم اما درست عمل کردن، عقلانی عمل کردن و داشتن برنامه ریزی دقیق هم جزو الزامات کارامدی و تحقق کارخوب و خوب کار کردن است.
وی با اشاره به اینکه ما امروز باید بفهمیم که اداره هرکاری ولو برگزاری کنگره شهدا که گرامیداشت یاد شهداست و اراده الهی پشتوانه آنست با رفتارهای مکانیکی و استاتیکی پیش نمی روند، اشاره کرد: حتی با رفتارها و برنامه ریزی دینامیکی هم نمی گردد کارها را دقیق و درست به پیش برد، بلکه امروز نیاز به یک فضای سایبرنتیکی در مدیریت داریم؛ حتی در برگزاری کنگره شهدا.
وی خطاب به اعضای ستاد مردمی کنگره ۱۸هزار شهید خراسان رضوی اشاره کرد: فکر نکنید چون کار شهدا را انجام می دهید می توانید با هر رفتاری این کار را انجام بدهید؛ در حین این که اساس کار، سنت های الهی و مردم باوری است اما باید رفتار کاملا عالمانه و هوشمندانه داشته باشیم.
محمدباقر قالیباف با اشاره به اینکه امروز گفته می شود سرورهای اطلاعاتی و داده های دفاع مقدس هر روز گسترش پیدا کرده و به روزرسانی شده است، این سوال را بیان کرد که «آیا جمع اوری داده ها ولو داده های با ارزش می تواند به خودی خود فرهنگ شهدا را حفظ کند»، اظهار داشت: اساسا این طور نیست. اگر این داده ها معطوف به هدف نباشد و آنرا تبدیل به اهداف ویژه نکنیم از آنها خروجی و نتیجه ای نگرفته ایم درحالی که انرژی گام دوم انقلاب همین داده هاست.
وی ادامه داد: امروزه جوامع و کشورهایی که اعتقادی به فرهنگ دوده و قرآن ندارند با بهره گیری از ظرفیت های سایبرنتیکی در زمینه فرهنگی کار کرده اند که حتی برخی جوانان دهه هشتادی و دهه نودی ما را در فضای مجازی جذب خود کرده اند ولی ما از این ظرفیت سایبرنتیکی غافل هستیم.
وی در همین زمینه افزود: البته ما هم اقداماتی مثل افسران جنگ نرم را انجام می دهیم ولی چون ساختاری سخت و خشکی برای آن ایجاد می نماییم به نتیجه ای که می خواهیم نمی رسد؛ دلیل این اتفاق آنست که گرچه نیت الهی داریم و به سنت های الهی باور داریم اما مردم را حذف و تصور می نماییم یک جمع محدود می توانند برای همه مردم کاری انجام دهند درحالی که اشتباه می نماییم.
قالیباف افزود: اگر داده های فرهنگی خودرا با بهره گیری از ابزار روز در بستر مردم و معطوف به هدف ارائه نماییم، هم عظمت فرهنگ خودرا به همه جامعه ارائه می نماییم و هم اگر در جایی انحراف یا خطایی دیدیم، آن خطا در همان ساختار و سیستم قابل حل است.
وی اشاره کرد: من هم بیش از دیگران وظیفه و تکلیف خود می دانم که در این راه کمک و همراه شما باشم و امیدوار هستم بتوانیم با یک رفتار تشکیلاتی، منسجم و مردمی و با اتکا به باورهایی که اشاره کردم، کارها را به درستی پیش ببریم.
رییس مجلس شورای اسلامی در آخر اشاره کرد: اوج موفقیت در فرهنگ ایثار و شهادت و اوج کمک به پویایی نظام ولایی، کارامدی دین در اداره جامعه است و هرکاری انجام می دهیم باید معطوف به این هدف مهم باشد.
منبع:

1401/01/13
13:29:26
0.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام