بسته اخبار سیاسی ۱۶ فروردین

فرافکنی آمریکا درباره مذاکرات

فرافکنی آمریکا درباره مذاکرات

مذاکرات وین/ ساماندهی استخدام کارکنان دولت/ طرح صیانت از فضای مجازی/ نشست خبری سخنگوی دولتو... از موضوعات پربازدید و خبرساز تحریریه سیاسی ایسنا بود که جزئیات آن در ادامه می آید.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، بهترین راه دست یافتن به توافق در وین همچون موضوع هایی بود که در نشست خبری این هفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مطرح شد.
ند پرایس بابیان این که تنها طرح بلندمدتی که برای ما قابل قبول می باشد، این است که ایران هیچگاه نباید مجاز به دست یابی به یک سلاح هسته ای باشد، اظهار داشت: ما همچنان بر این عقیده ایم که بهترین راه دست یافتن به این مهم، هم اکنون از راه بازگشتی دوجانبه به پایبندی به توافق هسته ای ایران است. در نهایت، این رویه اگر برنامه هسته ای ایران فراتر از نقطه ای برود که برجام می تواند در جهت منافع ما باشد، برقرار نخواهد بود.
همینطور دستیابی به توافق در وین در حالی معطل تصمیم گیری سیاسی آمریکاست که جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری هفتگی اش با کوشش برای انداختن توپ در زمین ایران، ارزیابی خود از موقعیت فعلی مذاکرات وین را تشریح کرده و گفته است که ارزیابی ما این است که مسئولیت نهایی کردن این توافق کاملا بر عهده ایران است! آمریکا به همراه متحدان اروپایی اش بر سر نقشه راهی برای بازگشت دوجانبه به پایبندی در مذاکرات وین مذاکره کرده است. رئیس جمهور در صورتیکه بازگشت به توافق در جهت منافع ملی ما باشد، به آن باز خواهد گشت. ما و متحدان مان هر دو آماده هستیم توافقی قوی را نهایی نماییم، مادامی که ایران هم آماده انجام دادن این کار باشد.
توییت نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت از دیگر اخبار مورد توجه مخاطبان بود.
علی بابایی کارنامی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: امیدواریم با اجبار دولت به بیمه ۱.۵ میلیون کارگر ساختمانی بخشی از دغدغه افرادی که ستون های صنعت ساختمان هستند برطرف شود، طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت هم در دستور کار بوده و به سرانجام نزدیک است.
جلال رشیدی کوچی هم از تقاضای ۱۸۵ نماینده برای بازگشت طرح صیانت به صحن مجلس اطلاع داد.
نماینده مردم مرودشت در مجلس اعلام نمود: روز گذشته درخواست ۱۸۵ نماینده مجلس به منظور بازگشت طرح صیانت از کمیسیون مشترک به صحن مجلس را به رئیس مجلس شورای اسلامی تحویل دادم. ان شاءالله بر مبنای آیین نامه داخلی مجلس با اولویت و در نخستین زمان این درخواست در صحن مجلس اعلام وصول شده و به رای گیری گذاشته خواهد شد.
همینطور به قول روح الله نجابت، پیرو مأموریت ریاست مجلس شورای اسلامی به کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها جهت بررسی وقایع رخ داده قبل از برگزاری بازی مقدماتی جام جهانی ایران و لبنان در ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد، جلسه ای برگزار شده است.
سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس، تصریح کرد: مقرر است ظرف ۴۸ ساعت آینده دستگاه ها همه مدارک، مستندات و صورت جلسات خویش را پیرامون این حادثه را برای کمیسیون ارسال کرده و در صورت نیاز یک هیئت تحقیق و تفحص به صورت میدانی از ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد هم بازدید خواهد نمود.
در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی هم روح الله متفکرآزاد عضو هیئت رئیسه مجلس یازدهم ضمن قرائت تذکرات کتبی نمایندگان مجلس، از تذکر نماینده خرم آباد به وزیر کشور و وزیر امور خارجه در خصوص ضرورت شناسایی و معرفی و برخورد با عوامل آشکار و نهان حادثه ورزشگاه مشهد در جریان مسابقه فوتبال ایران- لبنان، اطلاع داد.
توضیحات سخنگوی دولت در پاسخ به سوالاتی درباره ارز ترجیحی و اصلاح نظام پرداخت یارانه ها هم از دیگر خبرهای مورد توجه مخاطبان بود.
علی بهادری جهرمی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ضمن اشاره به این که ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱حذف نشده و درحال تخصیص است، اظهار داشت: تولیدکننده ها و مراکز دریافت ارز مشکلی نخواهند داشت.
او همینطور درباره افزایش نیافتن یارانه و برنامه دولت برای افزایش این میزان اظهار نمود: دولت در اصلاح نظام پرداخت یارانه ها، برنامه های خاصی را تهیه و تدوین کرده است و باید به سمت اصلاح نظام پرداخت حرکت نماییم تا بتوانیم قدرت خرید خویش را در طول مسیر حفظ نماییم. هر چه هدفمندی یارانه ها پیش رود با همکاری مردم و مسئولین به سمت اصلاح نظام پرداخت حرکت خواهیم کرد.
وزیر برق عراق نیز در اظهاراتی گفته است که گاز ایران برای نیروگاه های عراق مناسب می باشد و قیمت آن هم برای ما قابل قبول است.
عادل کریم همینطور با اشاره به اینکه عراق تا سال ها به گاز ایران نیاز خواهد داشت، تصریح کرد که اوضاع برق عراق در تابستان سال جاری نسبت به سالهای قبل بهتر خواهد شد.
برگزاری سومین اجلاس کشورهای همسایه افغانستان و طرح موضوع هایی مانند نرمال سازی روابط با طالبان، مبحث گفت و گوی مجتبی نوروزی با ایسنا بود.
این کارشناس مسائل افغانستان در ارزیابی تحلیلی خود درباهر برنامه آمریکایی ها در افغانستان اظهار داشت: کشورهای همسایه در مساله افغانستان هماهنگی منطقه ای انجام می دهند و با عنایت به اظهارات اخیر ترامپ و زلمای خلیل زاد این احتمال می رود آمریکایی ها در صورتیکه موفق نشوند، پلن B (نقشه دوم) خویش را برای ناامنی مدیریت شده اجرایی خواهند کرد.
گزارش کامل ایسنا از جلسه علنی امروز (سه شنبه) شانزدهم فروردین ماه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی را می توانید اینجا بخوانید.
منبع:

1401/01/17
09:48:18
0.0 / 5
282
تگهای خبر: برنامه , دولت , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳