قالیباف:

ماه رمضان فرصت بزرگ خودسازی است

ماه رمضان فرصت بزرگ خودسازی است

به گزارش پارلمان ایران دات کام رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح این پیشنهاد که بهتر است نمایشگاه قرآن کریم در چارچوب جشنواره در طول کل ماه رمضان برگزار شود، تصریح کرد: ماه رمضان بهترین فرصت برای خودسازی هم در بعد فردی و هم در بعد جمعی در سطح جامعه به حساب می آید.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاحیه بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در مصلی امام خمینی (ره) ضمن تبریک فرارسیدن سالروز ولادت امام حسن (ع)، بیان نمود: یاد شهید دلها، سردار سلیمانی و همه شهدای گرانقدر را گرامی میداریم. ما دو سال از برقراری این نمایشگاه محروم بودیم. جا دارد یاد نماییم از پرستاران و پزشکان و کادر درمانی که زحمت کشیدند و شهدایی را تقدیم کردند و ما امروز توانستیم این نمایشگاه برگزار گردد. تقدیر می نماییم از مدیران و زحمتکشان و دولتمردانی که با تلاش و مجاهدت توانستند بر این ویروس منحوس غلبه کنند. ماه رمضان، ماه خودسازی است. بدون شک همین خودسازی مهم ترین پایه برای جامعه سازی است.
ایشان در ادامه اظهار نمود: بعضی از بزرگان دین ما اعتقاد دارند که ماه رمضان ماهی است که دلها و عقل ها آنچنان آماده می شود که بتواند فهم و درکی از قرآن و شب قدر داشته باشند. این ماه عزیز فرصت بزرگی است. به شکلی بهار مومنان و فرصت خودسازی به حساب می آید. همه باید قدر بدانیم. خوشا به حال آنان که توفیق دارند در طول سال و بخصوص رجب و شعبان مقدمات ورود به این ماه خودسازی را در خودشان ایجاد کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: قرآن با این عظمت که در واقع پیام برای زنده دلان جامعه دارد و در این ماه عزیز و این مکتبی که در پایه قرآن می بینیم شرایط را از بعد فردی و اجتماعی برای همه ما فراهم نموده که بتوانیم هم در این ماه و هم در ماه های بعد که هم خودمان به صورت فردی و هم به صورت گروهی جامعه سازی نماییم با تاکید بر مکتب قرآن. این ماه برخواسته از معنویت و خود به خود آرامش به جامعه داده و روح افراد را متوجه به خود می کند.
ایشان در ادامه تصریح کرد: بنده در دوره ای که توفیق خدمت در نیروی انتظامی داشتم به عینه دیدم که معنویت ماه رمضان و پاکی آن سبب می شد بیشتر از ۷۰ درصد جرائم در کشور کاهش پیدا کند. بدون این که اقدام خاصی نسبت به ماه های قبل صورت گیرد. توجه به فرهنگ قرآنی و استفاده از این ظرفیت برکاتی است که در ابعاد مادی و معنوی، فردی و جمعی باید مورد توجه جامعه قرار گیرد. اگر امروز انقلاب اسلامی ما با این عظمت در مقابل مبارزه با ستمگران ایستاده، با تاکید بر آموزه های قرآن است. اگر هر کدام از این فشارها و جوادثی که در بعد سیاسی، اقتصادی و نظامی برای ما اتفاق افتاد، برای هر جامعه دیگری رخ میداد آنرا متلاشی می کرد. ایستادگی انقلاب ما به برکت مکتب قرآن و اعتقاد به سنت های الهی و مردمی بودن این انقلاب است. فرهنگ قرآنی است که تحمل و صبر را به جامعه ما اعطا کرده است.
وی ادامه داد: از همه دست اندرکاران در برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه قرآنی تشکر می کنم. ما ۲۹ روز ماه رمضان را داریم. با خصوصیت هایی که خالق هستی در آن قرار داده است. از طرفی در ماه رمضان قرآن بعنوان کتاب زندگی بشر نازل شده است. قران کتابی است برای امید و آرامش می باشد. اگر ما این نمایشگاه را تبدیل به یک مجموعه جشنواره نماییم و از همه ظرفیت های موجودی که در کشور به خصوص در عرصه هنر داریم بهره گرفته و از ظرفیت مردمی استفاده کنیم؛ نتیجه بهتری خواهد داشت. دو عنصر خداباوری و مردم باوری همواره ما را به پیروزی رسانده است. هرجا موفقیتی بوده این دو خصوصیت وجود دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: هر موضوعی که لباس فاخر هنر را به آن پوشاندیم ماندگار شده است. ما مردم و مسلمانان را داریم. زبان و باور قرآن و زبان هنر را داریم. اگر ما یک ماه را به صورت کامل جشنواره ای برگزار نماییم که آثار آن در زندگی یک کودک گرفته تا یک سالخورده اثر گذار شود. همه اقشار جامعه ما و همه آزادی خواستار دنیا از فرهنگ قرآنی اثر می پذیرند. مقام معظم رهبری بارها بر فرهنگ قرآنی و لزوم ترویج آن تاکید داشتند. بنده و امثال بنده باید به این مورد دقت نماییم. روح جامعه در ماه رمضان باید متفاوت از ماه های دیگر شود. چطور در ماه محرم همه توده های مردم می آیند. فرهنگ قرآنی جامعه وسیعی تری دارد و نور قرآن در قلب همه انسان ها میتوانو اثرگذار باشد و ما باید این کار را انجام دهیم. یادی از مرحوم سلحشور کنم که با فیلم یوسف پیامبر ده ها میلیون نفر را در دنیا تحت تأثیر قرار دارد. این یک اثر بهره گیری از هنر در جامعه است.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: اگر یک جشنواره قرآنی برگزار نماییم در زندگی همه جامعه اثرگذار خواهد بود. دل جامعه با نور قرآن روشن می شود. باید دست به دست هم داده و در این راه حرکت نماییم. آموزه های قرآنی تمام نیازهای مادی و معنوی بشر را پاسخگو است. آخرین جمعه ماه رمضان که حضرت امام آنرا بعنوان روز قدس انتخاب کردند نشانگر روحیه ستم ستیزی و خداپرستی و توحید. بدون شک مساله فلسطین مساله اول اسلام است. امروز در فلسطین که همه تلاش می کنند تا از رژیم غاصب صهیونیستی حمایت کنند و حتی بعضی از کشورها عربی به دنبال نرمال سازی روابط با رژیم صهیونیستی رفته اند؛ نور قرآن در دل جوانانی که حتی در آن روز جنایت و اشغال نبودند تابیده و سبب نفرت از رژیم صهیونیستی شده و یک تنه در مرکز قدرت آنها حضور یافته و مبارزه می کنند. این برخاسته از فرهنگ قرآنی است. باید از این فرصت حداکثر استفاده را نماییم.
منبع:

1401/01/28
08:36:57
0.0 / 5
347
تگهای خبر: دولت , رهبری , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام