عضو كمیسیون فرهنگی مجلس:

وضعیت اقتصادی، دیگر اجازه پرداخت یارانه حج را نمی دهد

وضعیت اقتصادی، دیگر اجازه پرداخت یارانه حج را نمی دهد

همشهری انلاین نوشت: رییس فراکسیون روحانیت مجلس اظهار داشت: مردم باید خودشان هزینه سفر به حج را تامین کنند اگر ندارند واجب نیست که به حج بروند. یک زائر باید بتواند امکانات مکه رفتن را داشته باشد اگر نمی تواند لازم نیست خودرا با گرفتن وام یا قرض به زحمت بیاندازد.یکی از مباحثی که این روزها خیلی از زوار خانه خدا را نگران کرده، احتمال افزایش هزینه های سفر به حج تمتع است؛ در ایام اخیر علی اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در گفت وگویی رادیویی آگاهی داده که امسال با عنایت به اعلام آمادگی وزارت حج عربستان، درصدی از حجاج کشورهای اسلامی به سرزمین وحی اعزام می شوند و رعایت نکات بهداشتی نیز مستلزم افزایش تعدادی از هزینه ها خواهد بود. او حتی برای افزایش هزینه حج تمتع، مثالی از اسکان زوار که یکی از دلیلهای اصلی تفاوت هزینه کاروان های حجج تمتع است، آورده و اعلام داشته که اگر در وضعیت عادی زوار در اتاق های چهار تا پنج نفره اسکان داشتند، حالا در هر اتاق باید دو نفر حضور داشته باشند و همین مورد سبب بالا رفتن تعدادی از هزینه ها خواهد شد. افزایش هزینه هایی که در کنار افزایش احتمالی ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلاری مالیات بر ارزش افزوده این سفر از طرف دولت نگرانی هایی در بین طیفی از زوار خانه خدا بوجود آورده است.
در همین راستا سید رضا تقوی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباب احتمال افزایش نرخ حج تمتع از طرف عربستان اظهار داشت: سطح قیمت ها در کل جهان افزایش پیدا کرده و اگر بخواهیم مانند گذشته زوار را به سفر حج ببریم باید یارانه بدهیم در صورتی که نه وضعیت اقتصادی کشور چنین اجازه ای می دهد نه سیاست دولت و مجلس این است. پس مردم باید خودشان هزینه سفر به حج را تامین کنند اگر ندارند واجب نیست که به حج بروند. یک زائر باید بتواند امکانات مکه رفتن را داشته باشد اگر نمی تواند لازم نیست خودرا با گرفتن وام یا قرض به زحمت بیاندازد.بیشتر بخوانید: فعال سیاسی: دولت اقتصاد را در بلاتکلیفی نگه داشته/ نه آینده برجام مشخص است و نه مکانیزم حذف ارز ترجیحی
فعال سیاسی: فقر مطلق با دستورالعمل رفع نمی شود/ رئیسی مشاوران اقتصادی قوی ندارد/ با همه کشورهایی که حرف اول را در دنیا می زنند، مشکل داریم!

رئیس فراکسیون روحانیت مجلس افزود: البته سازمان حج و زیارت باید رایزنی های لازم در این حوزه را انجام دهد تا قیمت ها را کم کند که زوار بیشتری راهی سفر حج شوند. گرچه این مورد را هم باید در نظر گرفت که قیمت هتل ها، کرایه ها، خوراک و.... در عربستان افزایش پیدا کرده است و گرانی ها طبیعی است.

تقوی درباب ورود کمیسیون فرهنگی به این مورد اظهار داشت: کمیسیون فرهنگی مجلس ورودی به این قضیه ندارد و فقط می تواند به سازمان حج سفارش هایی داشته باشد تا جایی که این سازمان تلاش کند تا با دیپلماسی و رایزنی با مسئولان عربستان قیمت ها را پایین بیاورد.

وی با اشاره به اینکه اگر تعداد سهمیه ایران کم شد یا به دلیل گرانی ها تعداد زوار کاهش پیدا کرد. آیا باید غصه این را بخوریم که تعداد زوار در حج کم می شود؟ اظهار داشت: سازمان حج و زیارت باید بوسیله دیپلماسی و رایزنی اقدامات لازم را انجام دهد که مردم بیشتر بروند اما اگر انجام نشد و قیمت هم پایین نیامد یا پایین آمد اما همچنان عده ای از کسانی که ثبت نام کرده اند توان پرداخت هزینه ها را نداشتند نباید غصه بخورند که نمی توانند بروند. در قرآن نیز آمده کسانی که استطاعت دارند واجب است که به زیارت حج نائل شوند نه کسانی که فقیر هستند یا مشکلات مالی دارند. کمیسیون فرهنگی نیز درباب توافقات لازم با عربستان برای کاهش قیمت ها سفارش های همیشگی خودرا انجام می دهد اما چیزی که روشن است این است که بازار قیمت ها را تعیین می کند و سفارش های ما نیز قانون نیست.۲۱۲۱۷

1401/02/11
11:40:10
0.0 / 5
384
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام