نماینده مجلس :

بهارستان اصرار دارد مصوبه عرضه کالابرگ به دقت اجرا شود

بهارستان اصرار دارد مصوبه عرضه کالابرگ به دقت اجرا شود

به گزارش پارلمان ایران دات کام فردا نوشت: جوکار اظهار داشت: اگر قیمت ها ثابت نباشند یا افزایش داشته باشند، حذف ارز ترجیحی، افزایش قیمت بر سایر کالاها را هم تحمیل می کند که جا دارد دولت در این حوزه نظارت دقیق داشته باشد تا به جز آن چندکالای مورد افزایش قیمتی در سایر کالاها نداشته باشیمدر پی حذف ارز ترجیحی التهاباتی در بازار پدید آمد و همین مبحث سبب نگرانی مردم شد. برخی کارشناسان در عین حال که با اصل طرح حذف ترجیحی موافق می باشند اما باور دارند دولت می توانست پیش نیازهای اجرایی بیشتری را فراهم آورد تا هم مردم اقناع عمومی فراگیری فراهم گردد و هم مردم کمتر تحت فشار قرار بگیرند.
محمدصالح جوکار، نماینده مجلس، درباره این مورد اظهار داشت: «مجلس با کلیات طرح حذف ارز ترجیحی موافق است اما از زمان بررسی بودجه سال ۱۴۰۱ تا کنون این دغدغه را داشتیم که دولت چگونه و چه سازوکاری می خواهد این طرح را اجرا نماید. حالا هیچ مشکلی ندارد که ارز ترجیحی به صورت یارانه یا کارت الکترونیک خرید کالا به مردم داده شود و مهم این است که دولت بتواند یارانه ها را به صورت منظم و عادلانه در اختیار مردم قرار دهد. دولت باید پیش از آنکه طرح را اجرا می کرد، اطلاعات دقیقی از دهک های مختلف به دست می آورد و دهک های مورد هدف یارانه دادن را می شناخت. لازم بود در ابتدا سامانه ای تشکیل می داد تا در آنجا دهک هایی که مستحق دریافت یارانه هستند شناسایی می شدند. حالا وضعیتی بوجود آمده که بخشی از مردم که یارانه ۴۵هزار تومانی می گرفتند، یارانه جدید را نمی گیرند، یارانه شان قطع شده است. انتظار مجلس این بود که از همان دیماه سال قبل که این طرح شد، دولت کار شناسایی دهک ها و پیش نیازهای اجرای طرح را آغاز و راستی آزمایی می کرد تا حالا می دانست که چه افرادی موقعیت مالی مناسبی دارند و باید از فهرست یارانه بگیران حذف شوند و چه کسانی باید دریافت کنند».
بیشتر بخوانید: نماینده مردم قائمشهر: مجلس انقلابی از جراحی اقتصادی دولت دفاع می کند/ نگرانی های یارانه ای مردم رفع شود ایمانی: مردم به صداقت دولت اعتماد دارند/ نباید در جامعه تصور شود که ۴۰۰ هزار تومان می گیرند اما ۸۰۰ هزار تومان از جیبشان خارج می شود

او افزود: «نکته دیگر بحث ثبات قیمت ها در بازار است. اگر قیمت ها ثابت نباشند یا افزایش داشته باشند، حذف ارز ترجیحی، افزایش قیمت بر سایر کالاها را هم تحمیل می کند که جا دارد دولت در این حوزه نظارت دقیق داشته باشد تا به جز آن چندکالای مورد افزایش قیمتی در سایر کالاها نداشته باشیم».

این نماینده مجلس همینطور بیان نمود: «مجلس با اصل طرح موافق بود و هست چونکه حذف ارز ترجیحی جلوی سودهای کلان برخی که از رانت به وجود آمده بهره مند می شدند را می گیرد. کسانی که ارز ۴۲۰۰تومانی می گرفتند اما به قیمت آزاد کالا وارد می کردند و در این بین سودهای هنگفتی می بردند. البته باز هم می گویم که لازم بود دولت پیش از شروع رسمی طرح، پیش نیازهای اجرایی طرح را مهیا می کرد. به نظرم برخی اطلاعات درستی به رئیس جمهور ندادند و می شد اول کالابرگ تولید شود و بعد طرح آغاز شود تا در این صورت آثار تورمی کمتری هم ایجاد شود. به هر حال هم اکنون مجلس اصرار دارد که مصوبه اش یعنی اجرای حذف ارز ترجیحی به همراه عرضه کالابرگ به دقت اجرا شود».

جوکار در انتها اظهار داشت: «نظارت مجلس جدی است و در بحث تأمین کالاها در جلساتی که با وزرا برگزار کرده، نظارت خویش را داشته است چونکه دولت باید همه جوانب کار را در نظر بگیرد تا بتواند به بهترین شکل این جراحی اقتصادی بزرگ را سرانجام برساند».۲۱۷


منبع:

1401/03/02
15:43:38
0.0 / 5
333
تگهای خبر: دولت , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲