نماینده مردم قروه در مجلس شورای اسلامی:

کارگری معدن تنها نفع کردستان از معادن است

کارگری معدن تنها نفع کردستان از معادن است

به گزارش پارلمان ایران دات کام کردستان نماینده مردم شهرستان قروه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه، خام فروشی و تشکیل زنجیره ارزشی در حوزه معادن باید در کشور پیگیری شود اظهار داشت: کردستان بیشتر از ۵۰۰میلیون تن ذخایر معادن کشور را دارد، اما هیچ نقشی در تولید ثروت ندارد و تنها منفعت وجود معادن در کردستان، کارگری است.


پرویز اوسطی امروز سه شنبه، (۱۰خردادماه) در جلسه شورای معادن استان کردستان اظهار نمود: در کردستان منابع طبیعی و ثروت های طبیعی زیادی همچون معادن وجود دارد اما متأسفانه مردم بهره مندی خاصی از آن ندارند.
وی، خام فروشی و عدم تشکیل زنجیره ارزشی، را از چالش های اصلی حوزه معادن ذکر کرد و اضافه کرد: بخش معدن در بهبود اوضاع اقتصادی کشور عقب است.
نماینده مردم قروه در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: داستان معادن کشور شبیه داستان آب های زیرزمینی شده است؛ بهره برداری های زیاد و خام فروشی در حالی صورت می گیرد که سود آن فقط عاید یک عده خاص می شود.
وی با تاکید بر اینکه، خام فروشی و تشکیل زنجیره ارزشی در حوزه معادن باید در کشور پیگیری شود افزود: کردستان بیشتر از ۵۰۰میلیون تن ذخایر معادن کشور را دارد، اما هیچ نقشی در تولید ثروت ندارد و تنها منفعت وجود معادن در کردستان، کارگری است.
به گفته اوسطی، کردستان رتبه پنج معادن کشور را را دارد و قطعا می بایست که رتبه پنجم صنعت را هم داشته باشد که این مهم اتفاق نیافتاده است.
نماینده مردم شهرستان قروه در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اهمیت نقش معادن در بهبود ایجاد اشتغال و ثروت در استان اظهار داشت: مردمی کردن اقتصاد و معادن باید در چارچوب گروههای مردمی اتفاق افتد تا مردم هم از سود این منابع بهره مند شوند.
وی به بحث برداشت غیرمجاز منگنز در دلبران قروه اشاره نمود و اضافه کرد: حل این مهم به سرمایه گذار جدید نیاز دارد که باید پیگیری شود، و منافع مردم هم تامین گردد.
اوسطی اظهار داشت: مقرر بود که زنحیره فولاد کردستان تا آخر سال ۱۴۰۰به بهره برداری برسد، اما این پروژه متوقف شده است؛ و سرمایه گذاری هم توقف شده است، بنابراین باید پهنه در اختیار زنجیره ارزش قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: ۶۰ درصد پوکه معدنی در کردستان وجود دارد که این مهم هم گرفتار خام فروشی است و هیچ منفعتی برای استان ندارد.
نماینده مردم قروه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قیمت پوکه معدنی توسط بهره برداران به صورت ننمشخص و غیر قانونی افزوده شده که باید پیگیری شود.
وی با تاکید براینکه حجم برداشت معادن شهرستان ها باید شفاف شود اظهار داشت: شفافیت برداشت معادن به تفکیک نوع معادن باید انجام و حقوق های پرداختی هم مشخص شود.
اوسطی، با انتقاد از این که معادن به دستورهای اجتماعی خود عمل نمی ککنن، خاطرنشان کرد: پرداخت یک درصدی سود معادن آهن، پیگیری پرونده مالیاتی معادن، آلودگی آب ناشی از معادن، واگذاری زمین هه در به اهلیت منطقه را از دیگر موارد مهم قابل پیگیری در شورای معدن استان ذکر کرد.

منبع:

1401/03/10
21:13:07
0.0 / 5
224
تگهای خبر: پروژه , پرونده , فروش , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵