مردم درباره گرانی ها به نمایندگان مجلس چه می گویند؟

مردم درباره گرانی ها به نمایندگان مجلس چه می گویند؟

به گزارش پارلمان ایران دات کام خبر آنلاین در گفت و گو با شش نماینده مجلس از استانهای مختلف، سه سوال درباره میزان تأثیر گذاری جراحی اقتصادی بر معیشت مردم، لحن و محتوای انتقال نظر مردم به نمایندگان ؛  اعتراض، انتقاد یا توهین؟ و هم ارزیابی نمایندگان از میزان امید مردم به حل چالش های معیشتی موجود را جویا شده است.جواد مرشدی: بیش از چهل روز از آغاز طرح آزاد سازی قیمت ها می گذرد، طرحی که به دنبال حذف ارز ترجیحی و افزایش یارانه های نقدی بنا دارد نظام پرداخت یارانه ای را اصلاح و جلوی فساد و سوءاستفاده سوداگران را بگیرد. درابتدای این طرح بنا بود تنها قیمت چهار قلم کالا (مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات) افزایش پیدا کند اما متاسفانه این افزایش قیمت به مانند یک غده سرطانی به متاستاز تبدیل و قیمت خیلی از کالاهای اساسی را افزایش داده است.
این افزایش قیمت باعث شکل گیری اعتراضاتی در صنوف مختلف همچون دامداران شد، در طول این مدت مطالبات مردم در غالب اعتراض و انتقاد مطرح شده تا حدی که هفته گذشته یکی از نمایندگان مجلس از شنیدن «ناسزا» در حوزه انتخابیه خود سخن گفته و بر لزوم اصلاح وضعیت تاکید کرده بود.

خبر آنلاین در گفت و گو با شش نماینده مجلس از استانهای مختلف، سه سوال درباره میزان تأثیر گذاری جراحی اقتصادی بر معیشت مردم، لحن و محتوای انتقال نظر مردم به نمایندگان ؛ اعتراض، انتقاد یا توهین؟ و هم ارزیابی نمایندگان از میزان امید مردم به حل چالش های معیشتی موجود را جویا شده که در ادامه می خوانید:
میزان تأثیر گذاری جراحی اقتصادی بر معیشت مردم علیرضا پاک فطرت نماینده شیراز با انتقاد از عملکرد دولت در نحوه اطلاع رسانی در مورد آزاد کردن قیمت ها، این جراحی اقتصادی را لازم دانست و اظهار داشت: باید از همین هم اکنون به فکر یک سال آینده باشیم. وی اقناع سازی مردم را اصلی ترین راه همراهی آنها با دولت بر شمرد و افزود: اگر دولت با اطلاع رسانی درست و انجام میزگرد تلویزیونی مردم را اقناع کند، آنها هم از این طرح حمایت خواهند کرد.

فاطمه رحمانی نماینده مشهد با اشاره به اینکه در این جراحی اقتصادی به اقشار ضعیف جامعه فشار بیشتری آمده و گرفتاری آنها قابل انکار نیست اظهار نمود: آنها مشکلات عدیده دارند و بحث اجاره بها هم مزید بر همه آنها شده است. وی افزود: دولت مبلغی را به صورت دستوری اعلام می کند ولی موجرین به صرف گرانی ها هرمبلغی که می خواهند می گویند.
جلال محمود زاده نماینده مهاباد ضمن انتقاد ازاینکه دولت زیرساخت ها جهت اجرای جراحی اقتصادی را از قبل آماده نکرده بود با گله مندی از دولت در عدم کنترل قیمت ها، از نداشتن طرح جایگزین توسط دولت اطلاع داد. وی اعتقاد دارد هر کسی هر طور که دوست دارد محصول را قیمت گذاری می کند و کنترل بازار به شدت پایین است. وی از تعطیلی برخی کارگاه ها و بیکاری عده ای در حوزه انتخابیه خود گفت و اظهار نمود: برخی کارگاه ها به خاطر نداشتن توان مالی مناسب بیشتراز ۵۰ درصد بودجه ریزی نکرده اند ضمن این که تسهیلات هم در اختیار آنها قرار داده نشده و تعداد زیادی از کارگاه های تولیدی خصوصاً صنایع تبدیلی بخش کشاورزی بخاطر نداشتن نهاده ها و مواد اولیه نیمه تعطیل شده و کارگران خویش را نصف کرده اند، این ها همه مشکلاتی است که بابت اجرای جراحی اقتصادی غیر کارشناسی و بدون برنامه و تأمین زیر ساخت انجام شده و کل کشور را درگیر کرده است.
محمود عباس زاده مشکینی نماینده مشکین شهر با اشاره به اینکه اقتصاد علم است و مشکل آن با دستور و زور حل نمی گردد، برنامه اقتصاد کشور را از محیط جهانی تأثیر پذیر و بر محیط داخلی تأثیر گذار دانست و افزود: باید تجربه کشور های توسعه یافته را بررسی کرد و هوشمندانه تصمیم گرفت. وی دولت را به خاطر انجام کار بزرگ مورد تحسین قرار داد و با انتقاد از آماده نبودن زیر ساخت های اینکار اظهار داشت: پزشکان پیش از هر جراحی لازم است نبض و فشار خون و عفونت و... مریض را بررسی می کنند و در شرایط ثبات دست به جراحی می زنند. در جراحی اقتصادی هم ابتدا باید زیر ساخت ها آماده شوند. به طور مثال وقتی می خواهیم یارانه نان را حذف نماییم و یارانه مستقیم به مردم دهیم تا با کارت نان بگیرند، نانوایی باید دستگاه پوز داشته باشد تا مردم کارت بکشند. در شهرستان ما از حدود ۳۰۰ نانوایی ۲۰۰ نانوایی دستگاه پوز نداشت. شب خوابیدیم و بامداد گفتند نان گران شده و طبیعتا نانوا باید سوبسید بگیرد و نان را با دستگاه پوز به مردم بفروشد. خُب حساب و کتاب اینکار باید در دستگاه پوز ثبت گردد که نشده است. در مورد نهاده های دامی هم همینطور است. دامدار به جهاد کشاورزی می رود و می گویند نهاده نداریم، برو از بازار آزاد تهیه کن، آیا قیمت در جایی که نهاده ها را آزاد می فروشند، کنترل شده است؟ این گرانی ها در سامانه تولید هم مشکل به وجود می آورد. اگر دامدار و مرغدار، نهاده های دامی پیدا نکنند، به صورت طبیعی امکان دارد دو ماه دیگر قیمت مرغ و گوشت به صورت نامتعارفی بالا برود. برای جراحی اقتصادی باید ابزارهای سخت افزاری و نرم افزاری و هم چنین شرایط روانی آماده باشد، در غیر این صورت نتیجه نمی دهد.
رحمت الله فیروزی پوربادی نماینده نطنز اعتقاد دارد این جراحی اقتصادی تاثیرات زیادی بر زندگی مردم نداشته و مردم نگران شرایط و وضعیت خود هستند. وی ز ابراز امیدواری کرد که این جراحی اقتصادی بتواند تاثیرات خویش را در کنترل و مهار قیمت ها وحوزه فرآورده های دامی بگذارد.
غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان آباد، بد سلیقگی در اجرای جراحی اقتصادی را علت اصلی مشکلات معیشتی دانست و اظهار داشت: مردم نه تنها در حوزه انتخابیه بنده بلکه در کل کشورمشکل جدی دارند و این از تبعات همان آزاد سازی قیمت هاست. وی افزود: مردم قبول دارند وقتی رانت ها و تفاوت قیمت ها حذف شود اقتصاد شفاف تر، فعالیت ها روشن تر و امورات به سمت بهره وری و رقابت های سالم اقتصادی می رود. ولی چگونگی عبور از این ایام و اجرای کم صدمه طرح بسیار اهمیت دارد. هنر کار چگونه مدیریت جراحی اقتصادی و کاهش صدمه آن است.بشتر بخوانید: نماینده مجلس: از مردم حوزه های انتخابیه، ناسزا و نقد می شنویم آقاتهرانی: وضع ایران به نسبت جهان بهتر است/ جراحی درد دارد اما پس از آن باید شادی و سلامت به جامعه برگردد
لحن و محتوای انتقال نظر مردم به نمایندگان ؛ اعتراض، انتقاد یا توهین؟ علیرضا پاک فطرت نماینده شیراز اعتراضات در حوزه انتخابیه خویش را بیشتر صنفی عنوان نمود و اظهار داشت: این اعتراض ها به صورت کتبی و حضوری انجام می شود. وی افزود: مردم به استناد دستورالعمل ها و قوانین به دنبال حق خودشان هستند، ما هم برابر قانون و همان مصوبات مجلس به آنها پاسخ می دهیم و از پیگیری ها و درخواست های آنها دفاع می نماییم و آنرا به مسؤلان اجرایی کشور منعکس می نماییم.
فاطمه رحمانی نماینده مشهد علت عمده مراجعات مردم را مشکلات و تنگناهای اقتصادی بیان کرد و اظهار داشت: مردم هم اعتراض دارند و هم انتقاد. وی ادامه داد: چون من خانم هستم مردم ملاحظه می کنند ولی بالاخره به مسئولین چیزهایی می گویند ولی نه این که مشخصا خطاب قرار دهند.
جلال محمود زاده نماینده مهاباد مراجعات حوزه انتخابیه خویش را به دو بخش تقسیم کرد و اظهار داشت: دامداران به خاطر گرانی و تأمین نهاده ها و اصناف به خاطر افزایش مالیات و گرانی که البته در همه شهر ها وجود دارد رجوع می کنند. وی با اشاره به این که تا کنون توهین ندیده ام افزود: اعتراض مردم به گرانی و عدم تأمین کالاهای اساسی، نهاده های دامی و دارو در کل کشور مشهود است.
محمود عباس زاده مشکینی نماینده مشکین شهر مردم حوزه انتخابیه خویش را دارای معرفت سیاسی معرفی نمود و اضافه کرد: اگر اعتراضی هم داشته باشند از طریق های معقول مثل رسانه ها و مناظره و دانشگاه مطرح می کنند. وی با اعلان اینکه امکان دارد کسی داغ کند و عصبانی شود ونتواند خویش را کنترل کند و چیزی به زبان بیاورد اظهار داشت: ما به آنها کاری نداریم ولی در مجموع کل ملت ایران با معرفت و به ادبیات، شعر و هنر معروف هستند ما نباید این استثناها را در نظر بگیریم.
رحمت الله فیروزی پوربادی نماینده نطنز با اعلان اینکه اعتراض وجود دارد اظهار داشت: تابحال شاهد توهین نبوده ایم. وی روند مراجعات مردم در بحث تسهیلات، و عرضه کمک و ایجاد اشتغال را نشان دهنده این دانست که بخشی از مردم در شرایط سخت زندگی می کنند.
غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان آباد، درخواست و اعتراض به نمایندگان را امری بدیهی دانست وگفت: احتمال دارد نحوه درخواست متفاوت باشد. از آنجائیکه در مورد جراحی اقتصادی موضع من از قبل مشخص بود و از آبان ماه گذشته نسبت به تبعات آن اخطار داده بودم، مردم حوزه انتخابیه ام به نحو دیگری برخورد و مطالب را منعکس کنند. وی افزود: من همنظر و هم رای با آنها هستم.

میزان امید مردم به حل چالش های معیشتی موجود فاطمه رحمانی نماینده مشهد با اشاره به اینکه مردم امید دارند که ادامه می دهند اظهار داشت: اگر امید نداشته باشند که گرفتار مشکل می شوند. وی ادامه داد: البته شرایط برای مردم خیلی دشوار می باشد و نگرانی های شان بیشتر از امیدواری شان است.
جلال محمود زاده نماینده مهاباد با اشاره به اینکه مردم به سبب عدم توان تأمین معیشت خود کاملا نگران هستند و استرس زیادی دارند، میزان امیدواری مردم را زیر ۱۰ درصد عنوان نمود.
نماینده مهاباد علت این کاهش امیدواری مردم را افزایش شدید قیمت ها بر خلاف وعده دولت عنوان نمود و اظهار داشت: مردم اصلا امیدی به جراحی اقتصادی ندارند.
محمود عباس زاده مشکینی نماینده مشکین شهراز مردم خواست تا به دولت در اجرای این طرح کمک کنند. وی با اشاره به اینکه روی امید مردم حساب شده اضافه کرد: اماهمان طور که قبلا گفته شد سرعت اجرای هر طرحی باید در نهایت با وضعیت و توان اقتصادی موجود مردم تناسب داشته باشد.
رحمت الله فیروزی پوربادی نماینده نطنز اظهار داشت: مردم به صداقت آقای رئیسی اعتقاد دارند. نماینده نطنز افزود: امیدواریم که برنامه های آقای رئیسی محقق شود و بتواند نتیجه ای از این برنامه ها بگیرند.
غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان آباد، با اعلان اینکه مردم خیلی با مزایای حذف ارز ترجیحی و این که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد آشنا نیستند، اظهار داشت: مردم با یک آشفتگی و گرانی در بازار مواجه اند. این را باید دولت مدیریت کند و برای رفع شرایطی که حقیقتا مردم را اذیت می کند، چاره اندیشی کند.

۲۱۲۱۲


منبع:

1401/04/04
16:48:00
0.0 / 5
279
تگهای خبر: برنامه , دولت , طرح , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام