رئیس كمیسیون كشاورزی مجلس مطرح كرد

توسعه کشت توتون برای تأمین نیاز ۱۲ میلیونی کشور

توسعه کشت توتون برای تأمین نیاز ۱۲ میلیونی کشور

از گیلان رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باندهای مافیایی خارج از کشور خصوص آمریکایی ها بر تولید توتون کشور ما سایه انداخته اند بنابراین برآورد این است که برای ۱۲ میلیون نفر سیگاری کشور تولید توتون را افزایش دهیم.


محمدجواد عسکری در نشست مشترک مدیران استانی با نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی که در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد، اظهار داشت: باید کشت توتون در کشور توسعه یابد و برای تحقق این امر گیلان ظرفیت بسیار مناسبی است.
وی ادامه داد: باندهای مافیایی خارج از کشور خصوص آمریکایی ها بر تولید توتون کشور ما سایه انداخته اند بنابراین برآورد این است که برای ۱۲ میلیون نفر سیگاری کشور تولید توتون را افزایش دهیم.
عسکری یکی از مصوبات مهم وزارت جهاد کشاورزی را افزایش کشت توتون عنوان نمود و اظهار داشت: با برنامه ریزی هایی که انجام شده است حتما به نقطه مطلوبی می رسیم.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: گیلان می تواند برای توتون خیلی بیشتر از میزان کنونی محصول تولید نماید.
ایشان در ادامه به مزیت تولید کیوی در گیلان هم اشاره نمود و افزود: روسیه از مشتری های مهم کشور ما برای کیوی گیلان است و ضروریست علاوه بر حفظ بازارهای موجود به فکر توسعه بازارهای این محصول هم باشیم.
عسکری اظهار داشت: برنامه ریزی شود تا شاهد بهبود روابط و ارتقای صادرات محصولات کشاورزی کشور در گیلان باشیم.
رئیس کمسیون کشاورزی مجلس اضافه کرد: نیاز است فضاهای خوبی برای صادرات ایجاد نماییم و در مورد گمرک گله مندی هایی به ما رسیده و باید کارها دنبال شود تا مشکلات را حل نماییم.
وی تصریح کرد: کامیون های محصولات مختلف نباید در یک صف قرار بگیرند و اولویت بندی صادرات ضروری می باشد، چونکه بعضی از محصولات فسادپذیر باید زودتر به مقصد برسند.
عسکری با اشاره به اینکه در حوزه صنایع تبدیلی مسؤلان و متولیان پای کار بیایند تا به نقطه مطلوبی برسیم، خاطرنشان کرد: برای خرید محصولات کشاورزی در سازمان تعاون روستایی اتفاقات خوبی افتاده است و با استفاده از ظرفیت ها میتوان فضا را رو به جلو برد.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه جنگ آینده جنگ غذاست و ما باید بگونه ای عمل نماییم که پیروز باشیم، اظهار داشت: گیلان با وجود آمار بالای فارغ تحصیلان کشاورزی می تواند یک استان پایلوت باشد و اگر از این فرصت استفاده نکند با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: در بحث کشت های گلخانه ای، گیلان به علت اقلیم خوب می تواند پیشرو باشد و بنابراین تلاش نماییم اصلاح ساختاری صورت گیرد.1401/04/11
19:56:23
0.0 / 5
295
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام