جزئیات طرح جدید مجلس برای انتخابات 1402

جزئیات طرح جدید مجلس برای انتخابات 1402

فارس نوشت: نماینده شیراز در مجلس از طرح جدید مجلس برای انتخابات ۱۴۰۲ اطلاع داد و اظهار داشت: حرکت به سمت «نظام انتخاباتی تناسبی استانی ـ شهرستانی» در دستورکار مجلس قرار دارد.جعفر قادری نماینده مردم شیراز، ضمن اشاره به ایرادات نظام انتخاباتی اکثریتی اظهار داشت: نماینده در این نظام می تواند در فهرست های مختلفی قرار بگیرد، ولی به هیچ کدام پایبند نباشد و این مورد ترویج دهنده نفاق و دورویی در کشور و مردم است.
وی اضافه کرد: هربار که فصل انتخابات نزدیک می شود، علم اصلاح قانون انتخابات هم بر پا می شود. پرونده طرح ها و لوایح مختلف از جانب دولت و مجلس برای اصلاح قانون انتخابات باز می شود و پس از بحث و بررسی یا از جانب شورای نگهبان رد می شود و به سرانجامی نمی رسد یا اساسا گرهی خاص از نظام انتخاباتی کشور را باز نمی نماید.
قادری اظهار داشت: در فاصله یک سال مانده به انتخابات مجلس دوازدهم، مجلس یازدهمی ها به فکر اصلاح قانون انتخابات افتاده اند و طرحی را با عنوان «نظام انتخاباتی تناسبی استانی- شهرستانی» مطرح کرده اند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس اظهار داشت: ما دو نوع نظام انتخاباتی به نام نظام انتخاباتی تناسبی و اکثریتی داریم. در انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، شوراها و خبرگان، انتخابات بر اساس نظام انتخاباتی اکثریتی برگزار می شود، نظام انتخاباتی اکثریتی برای حوزه های تک نماینده ای کاربرد دارد، ولی در حوزه های انتخاباتی چند نماینده ای ایرادات جدی دارد.
وی اضافه کرد: ازاین رو در شورا، مجلس و مجلس خبرگان ایجاد مشکل می کند و برخلاف اسم آن که نظام اکثریتی است و مدعی حاکمیت اکثریت بر اقلیت است، نتیجه اش حاکمیت اقلیت منسجم بر اکثریت غیرمنسجم است.بیشتر بخوانید: طراح طرح در مجلس رونمایی نمود / جزئیات دو گزینه اصلاح بنیادین قانون انتخابات
فعال سیاسی اصولگرا: قالیباف با «سوپرانقلابی ها» جریان اصولگرایی را خط کشی کرد / او دنبال یارگیری برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری است

نظام انتخابات اکثریتی منجر به شایسته گزینی نمی گردد
وی افزود: نظام اکثریتی به خصوص در حوزه های چند نماینده ای حالت صفر و یک دارد. یعنی امکان دارد یک جریان رای بیاورد و جریان مقابل از کرسی ها سهمی نداشته باشد. اشکال دیگری که این نظام دارد، این است که نتیجه اش شایسته گزینی نیست و در هر دوره ای که انتخابات به نفع یک جریان رقم بخورد، در فهرست آن جریان اگر چوب خشک هم قرار بگیرد، رای می آورد.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: سطح سواد نمایندگانی که در این نظام رای می آوردند هم قابل قبول نیست و به نمایندگان قدرت تغییر نگاه و دیدگاه سیاسی را می دهد. اگر یک نماینده در ابتدا اصلاح طلب است و در وسط دوره مستقل می شود و در آخر دوره به سمت اصولگرایان می رود و یا در حالت عکس این اتفاقات، نمایندگان اصولگرا در طول دوره نمایندگی تغییر رای داده و اصلاح طلب می شوند، برای این است که این نظام قدرت تغییر نگاه سیاسی را به نماینده می دهد.
طیف خاکستری روی اسب بازنده شرط نمی بندد
قادری ضمن اشاره به ایرادات نظام انتخاباتی اکثریتی اظهار داشت: نماینده در این نظام می تواند در فهرست های مختلفی قرار بگیرد، ولی به هیچ کدام از این فهرست ها پایبند نباشد و این مورد ترویج دهنده نفاق و دورویی در کشور و مردم است.
وی اضافه کرد: طیفی در جامعه به نام طیف خاکستری وجود دارد که بررسی می کنند و اوضاع به نفع هر جریان بود، خودشان را به آن جریان نزدیک می کنند. به تعبیر عامیانه آنها روی اسب بازنده شرط نمی بندند. وقتی که نظام فعلی اکثریتی ایرادات و اشکالات جدی دارد، ناچار هستیم به سمت نظام انتخاباتی تناسبی برویم. ایجاد رقابت بین فهرست ها
وی افزود: در این نطام انتخاباتی، حوزه های انتخاباتی اصلی را همان حوزه استانی در نظر می گیریم و با حفظ حوزه های فرعی، حوزه اصلی ما همان استان می شود. زمانی که ما بیشتر از چند حوزه فرعی در سطح استان داریم، میتوان نظام انتخاباتی تناسبی استانی - شهرستانی ایجاد کرد.
وی اظهار داشت: بنابراین، مدلی که در مجلس مطرح است، از نوع نظام انتخاباتی تناسبی استانی_ شهرستانی است. یعنی حوزه فرعی را حفظ می نماییم اما، حوزه اصلی ما استان است. در این صورت بین فهرست ها و افراد مستقل رقابت ایجاد می شود و همه جریان های سیاسی، مذهبی و تخصصی می توانند فهرست تهیه کنند.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در این نظام با اینکه تهیه فهرست محدود به جریان های شناخته سیاسی نمی گردد و دیگران هم می توانند فهرست بدهند، ولی نتیجه حرکت برمبنای این نظام، تقویت نظام حزبی است.
وی افزود: برای زیاد نشدن تعداد فهرست ها و برای برخورداری از مزایای ورود لیستی، میتوان یک کف رای (مثلا ۵ درصد کل آراء) را در نظر گرفت. به عبارت دیگر اگر یک فهرست این کف رای را به دست نیاورد با نامزدهایش شبیه نامزدهای مستقل برخورد شده و از مزایای فهرست استفاده نمی نماید.
ساختارهای حوزه های فرعی را بهم نمی ریزیم
این نماینده مردم شیراز اظهار داشت: ما می توانیم در این نوع از نظام انتخاباتی هم رقابت درون جریانی را داشته باشیم و هم رقابت برون جریانی را. در استان هم مردم می توانند به همه گزینه های مدنظر خود رای بدهند، اما در رای دادن باید ساختار حوزه های فرعی را هم حفظ کنند. یعنی کلیت استان را بعنوان یک حوزه فرعی در نظر نمی گیریم بلکه استان حوزه اصلی و حوزه های فعلی حکم حوزه فرعی را دارند.
وی اضافه کرد: وقتی که ساختار حوزه های فرعی را بهم نمی ریزیم، به ضرر مناطق محروم نمی گردد. به عبارت دیگر حوزه های فرعی نماینده خویش را دارند، ولی نماینده آنها با رای مردم استان انتخاب می شود. به این علت که باید رای استانی نامزدها بالاتر باشد، برای حوزه های فرعی افراد توانمندتری انتخاب می شوند. رقابت بین نامزدها در هر حوزه فرعی، استانی می شود و همه جریان ها متناسب با وزن رای شان در مجلس صاحب کرسی می شوند.
این نماینده مجلس عنوان کرد: به جهت اینکه نامزدها از رای حوزه های کوچک فرعی خویش را بی نیاز نبینند، میتوان شرط لازم برای ورود به رقابت های استانی را کسب یک حداقل رای (مثلا ۱۵ درصد) در حوزه های فرعی در نظر گرفت. در این نظام انتخاباتی هم نمایندگان در طول دوره نمایندگی ثبات رای دارند و هم مردم هم با کاندیداها صادقانه برخورد کرده و با حفظ دیدگاه سیاسی به کاندیداهای جریان سیاسی مورد قبول خود رای می دهند. طرحی که مجلس دهمی ها آنرا خراب کردند
قادری در پاسخ به این سوال که آیا این طرح به انتخابات ۱۴۰۲، می رسد یا خیر؛ اظهار داشت: تلاشمان بر این است و نشست هایی با رئیس مجلس، بعضی از اعضای شورای نگهبان و کمیسیون شوراها داشته ایم و قرار بر این است که در رسیدگی به آن سریع عمل نماییم.
این نماینده مجلس ضمن اشاره به طرح های اصلاح قانون انتخابات اظهار داشت: با اینکه در مجلس دهم من نماینده نبودم، ولی این مدل را در کمیسیون شوراهای مجلس دهم هم مطرح کردم و با پذیرش این مدل در کمیسیون، مجلس هم به آن رای داد، ولی برخی آقایان در آن مجلس در آخرین جلسه کمیسیون شوراها طرح را خراب کردند و برای طرح تناقض های جدی ایجاد کردند بگونه ای که شورای نگهبان با این طرح مخالفت کرد. کج فهمی بعضی از آقایان نماینده اجازه نداد تا تناقضات را برطرف نماییم.
نماینده شیراز اظهار داشت: در این دوره از مجلس قرارمان بر این است که این طرح را جدا از اشکالات جزئی که در قانون انتخابات وجود دارد، مطرح نماییم. در این صورت میتوان امیدوار بود که این طرح در مجلس یازدهم به سرانجام برسد.21217

1401/04/15
14:27:24
0.0 / 5
342
تگهای خبر: پرونده , حكم , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱