تاجگردون :

اتفاقی که برای جهانگیری افتاد، برای رئیسی هم می افتد

اتفاقی که برای جهانگیری افتاد، برای رئیسی هم می افتد

به گزارش پارلمان ایران دات کام اعتمادآنلاین نوشت: نماینده ادوار مجلس اظهار داشت: هیچ کس با حذف ارز ترجیحی در شرایطی که بوجود آورده بود مخالف نیست، اما حالا دولت هم برنامه مدونی برای اقتصاد ندارد؛ یعنی گام بعدی دولت در این حوزه مشخص نمی باشد.غلامرضا تاجگردون، نماینده ادوار مجلس اظهار داشت: زمانی که ارز ترجیحی پرداخت می شد ۲ صدمه قابل پیشبینی بود: اول، راه هایی که برای سوءاستفاده از این ارز باز شد و دولت نتوانست آنها را ببنند و دوم، کالاهایی که قرار بود با این ارز وارد و در بازار توزیع شود که این اتفاق نیفتاد. این ۲ صدمه سبب شد تا مشکلاتی توسط دریافت کنندگان ارز ترجیحی برای دولت و مردم ایجاد و سبب برخی نارضایتی ها شود.
نماینده گچساران و باشت در مجلس دهم در ادامه تصریح کرد: حالا ارز ترجیحی برای بستن راه های سوءاستفاده حذف شده، اما معتقدم که با عنایت به شرایط کنونی و باری که به دولت تحمیل شده دولت سیزدهم اگر ارز داشت شاید باز هم توزیع ارز ۴۲۰۰ را با فرم دیگری ادامه می داد. متاسفانه ذخیره ارزی به اتمام رسیده و دولت سیزدهم تصمیم به حذف این ارز و یک جراحی اقتصادی اساسی گرفت.بیشتر بخوانید: مردم درباره گرانی ها به نمایندگان مجلس چه می گویند؟
روزنامه جمهوری اسلامی: ادامه سیاست جراحی اقتصادی می تواند کار را از این که هست سخت تر کند/ دولت توان کنترل گرانی را ندارد


او همینطور متذکر شد: اساسا وقتی ارز ترجیحی حذف شد، رئیس جمهوری و هیچ کدام از دولتمردان و نمایندگان مجلس قصد ایجاد تورم را نداشتند؛ یعنی مسؤلان همواره به دنبال رفاه مردم هستند، اما دولت به سبب نبود ارز مجبور به اتخاذ تصمیمی به این مهمی و بزرگی شد. در واقع، آقای رئیسی هم در شرایطی قرار گرفت که باید ارز ترجیحی را از اقتصاد حذف می کرد.
تاجگردون بر این نکته تصریح کرد که باید در یک بررسی مشخص شود مردم در چه شرایطی بیشترین صدمه را دیدند؛ پیش از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی یا پس از آن و پس از مشخص شدن این موضوع، دولت می تواند یک برنامه ریزی بلندمدت برای حل مشکلات معیشتی مردم انجام دهد.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم اضافه کرد: دولت هم اکنون ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار نفت می فروشد و این پول هم بموقع به خزانه واریز می شود، حال اگر این ۲۰ میلیارد دلار را در قیمت بین ارز آزاد تا ۴۲۰۰ یعنی ۲۰ هزار تومان، ضرب نماییم، عددی معادل ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به دست می آید. یارانه این رقم ماهی ۲۸۰ تا ۲۹۰ میلیارد تومان می شود که دولت طی یک سال باید به مردم بپردازد. در کنار این رقم بزرگ دولت با کسری بودجه هم مواجه می باشد.
نماینده ادوار مجلس در ادامه توضیحاتش اضافه کرد: من مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ از اقتصاد کشور نیستم و دولت قبل باید روی پرداخت آن نظارت می کرد تا دست رانت خوارها به آن نرسد، اما هم اکنون هم باید در نظر داشت وقتی دولت با کسری بودجه مواجه می باشد و ماهانه هم مبلغ قابل توجهی یارانه می دهد و در عین حال خیلی از کالاها هم افزایش قیمت صد درصدی داشته، مقرر است این تفاوت قیمت را چه کسانی جز مردم پرداخت کنند؟
تاجگردون متذکر شد: هیچ کس با حذف ارز ترجیحی در شرایطی که بوجود آورده بود مخالف نیست، اما حالا دولت هم برنامه مدونی برای اقتصاد ندارد؛ یعنی گام بعدی دولت دراین زمینه مشخص نمی باشد. همه کسانی که در زمان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به جهانگیری تبریک می گفتند حالا منتقد او هستند و این روند در مورد آقای رئیسی هم در آینده اتفاق می افتد.
او در انتها اظهار داشت: اساسا دولت به دنبال تغییر شرایط است، اما این مسئله در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد و مردم هم در رویارویی با این گرانی ها ضعیف و کم تحمل شده اند. به صورت کلی حالا حاکمیت با چند نسل روبه روست؛ نسلی که انقلاب کرده یعنی بازنشسته ای که مقابل مجلس اعتراض می کند، نسلی که در دوران انقلاب به دنیا آمده و نسلی که درحال دیدن ثمرات انقلاب است که باید پاسخگوی هر سه نسل باشد.


۲۱۲۱۷


منبع:

1401/04/18
22:05:24
0.0 / 5
264
تگهای خبر: برنامه , دولت , فروش , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام