نماینده مجلس :

ایران بازنده مذاکرات برجامی چند ساله است چون به هدف مان نرسیدیم

ایران بازنده مذاکرات برجامی چند ساله است چون به هدف مان نرسیدیم

جماران نوشت: حسین نوش آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: ما چیز زیادی نخواستیم و حداقل ها را در برجام دنبال می نماییم. آنچه که تا امروز به جمع بندی رسیده است مفاد برجام قبلی بوده یعنی ما فراتر از آن نرسیدیم.وی افزود: اجازه از بالا صادر شده و در شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته می شود؛ آقایانی که پشت میز مذاکره می نشینند یک مجری هستند و خود تصمیم گیرنده نیستند به همین خاطر در رفت و آمد و مشورت میکنند. این که به آنها بگوییم «شما برو و کار را تمام کن!» اینطور نیست و حتی در دولت قبل هم به صلاح نبوده و نیست. اختیار تام مطلق به هیچ هیأتی داده نمی گردد که خودشان بنشینند و سیاستگذاری کنند این ها مجری سیاست های کلی کشور هستند.
مدتی قبل، قطر میزبان مذاکرات غیرمستقیم و اتحادیه اروپا نقش میانجی میان ایران و آمریکا بود. اما نشست دوحه تاثیر چندانی در روند مذاکرات برجام نداشت و دو طرف مذاکره نتیجه و تعریف متفاوتی از آن داشتند. مقامات ایرانی نتیجه دوحه را قابل قبول و طرف آمریکایی، اروپایی از ناامیدی در این دور مذاکرات صحبت کردند. مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل نیز در توئیتی اظهار داشت: «به دنبال انجام مذاکرات دوحه، مرحله بعدی مذاکرات را با اتحادیه اروپا هماهنگ خواهیم کرد».
در این راستا حسین نوش آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: غربی ها بیش از ما برد کردند. طی چند سال قبل در فضای برجام بازنده مذاکرات ما بودیم چون ما به اهداف خود نرسیدیم، نگذاشتند منافعی از قبال برجام به ما برسد صنعت هسته ای ما را تضعیف و تعطیل کردند و ما به پله ی اول خودمان برگشتیم. اما جمهوری اسلامی از ابتدا برد برد را مطرح میکرد و البته آنها در این مساله برد و سود داشتند اما ما سودی عایدمان نشد. حرف همین است؛ قرار نیست که فقط شما از منافع برجام سود ببرید.
وی اضافه کرد: در دور جدید مذاکرات از طرف دولت سیزدهم تلاش صورت گرفت اما زیادی خواهی های آنان نگذاشت به جایی برسد؛ البته نظام سلطه به این آسانی نمی پذیرد. پس باید در مقابل شان قوی شویم و راهی جز این هم نداریم؛ باید کشور را از نظر توانمندی به نقطه ای برسانیم تا جرأت نکنند اقدامی مقابل ما انجام دهند، برای اینکه ما در موضع اقتصادی بسیار ضعیف می دانند. در قرآن هم آمده است که قوی بشوید تا دشمن خود بترسد. البته ما در مسائل داخلی هم مشکلاتی داریم که اختلاف نظرها بی تأثیر نبوده است.
آنچه که تا امروز به جمع بندی رسیده است مفاد برجام قبلی بوده یعنی ما فراتر از آن نرسیدیم
نوش آبادی درباب سفر پوتین به تهران و روابط ایران با روسیه اظهار داشت: روس ها در پیشبرد اهدافمان به ما کمک کردند. هر کشوری سود و منافع خودرا می بیند؛ آنها از ابتدا در بحث برجام مانع نبودند بلکه آمریکایی ها و بعضی کشورهای غربی بودند. ما چیز زیادی نخواستیم و حداقل ها را در برجام دنبال می نماییم. آنچه که تا امروز به جمع بندی رسیده است مفاد برجام قبلی بوده یعنی ما فراتر از آن نرسیدیم.
وی درباره موج هجمه از طرف عده ای تندرو به محمد جواد ظریف و تیم سابق مذاکرات هسته ای اضافه کرد: گاهی صحبت ها اظهارنظر شخصی است؛ ما به مسائل حاشیه ای کاری نداریم، هر دولتی تلاش خودش را کرده است. رهبر معظم انقلاب فرمودند، تیم را قبول دارند و مورد تائید ایشان بود. در جایی هم ایشان گله مند بودند که برخی از خطوط قرمز رعایت نشده است، اما آنها هم تلاش خودشان را کردند و ما هم آنچه که امروز دنبال می نماییم همان است و چیزی فراتر از آن نیست. اما طرف های غربی در تلاش هستند آنرا انجام ندهند. من از زبان دکتر باقری و وزیر امور خارجه عرض میکنم که چارچوب کار همان برجام قبلی است حال با تفاوت های اندک؛ اما به جمع بندی و رضایت آنان نرسیده است.


بیشتر بخوانید: فعال سیاسی اصولگرا: رئیسی نمره قبولی می گیرد / برخی انتصابات او، افراد ناکارآمد هستند سپاه پاسداران و مقامات عالی رتبه از لیست تروریست ها خارج می شوند؟ / عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با استناد به «گزارشات دریافتی» پاسخ داد
آقایانی که پشت میز مذاکره می نشینند یک مجری هستند و خود تصمیم گیرنده نیستند
نوش آبادی درباب انتقادات عده ای به علی باقری کنی اظهار داشت: انتقادات کمی کم لطفی و بی انصافی است. همانطور که می گوییم قبلی ها را نباید تخطئه نماییم. البته انتقادات در مورد تیم فعلی هم همین طور است. اینطور رفتارها ما را از هدف دور می کند. اجازه از بالا صادر شده و در شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته می شود؛ آقایانی که پشت میز مذاکره می نشینند یک مجری هستند و خود تصمیم گیرنده نیستند به همین خاطر در رفت و آمد و مشورت می کنند. این که به آنها بگوییم «شما برو و کار را تمام کن!» اینطور نیست و حتی در دولت قبل هم به صلاح نبوده و نیست. اختیار تام مطلق به هیچ هیأتی داده نمی گردد که خودشان بنشینند و سیاستگذاری کنند این ها مجری سیاست های کلی کشور هستند.

اگر عربستان مستقل تصمیم بگیرد حتما ما همکاری خواهیم کرد
عضو کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس از بهبود روابط ایران و عربستان و تاثیر آن در مذاکرات و منطقه اظهار داشت: ما همیشه از رابطه با عربستان استقبال کرده ایم؛ عربستان یک کشور بزرگ اسلامی عربی است و با تمام انتقادات و اختلافاتی که در بحث مسائل منطقه داریم باید از ظرفیت جبهه ی جهان اسلام بهره برد تا رابطه ی ما به شکل معمولی برگردد؛ حتی در حد سفارت خانه ها و خیلی از این مشکلات و سوءتفاهمات ممکنست برطرف شود. بهبود رابطه اصلی ما با عربستان از جانب جمهوری اسلامی هیچ مانعی وجود ندارد. اگر کشور عربستان مستقل و بر طبق جهان اسلام و منطقه برای ایجاد ثبات و امنیت تصمیم بگیرد حتما ما همکاری خواهیم کرد.۲۱۲۲۰

1401/04/26
10:30:04
0.0 / 5
327
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲