همایش ضروریات تدوین برنامه هفتم توسعه

حسینی: نباید در تدوین برنامه هفتم توسعه عجله کرد

حسینی: نباید در تدوین برنامه هفتم توسعه عجله کرد

رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با اشاره به اینکه نباید در تدوین برنامه هفتم توسعه عجله کرد، اظهار داشت: ما احتیاج به اصلاح نظام حکمرانی یا همان بهبود محیط کسب و کار داریم چون با شرایط فعلی اقتصاد ایران با کندی سرمایه گذاری و رشد اقتصادی مواجه می باشد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، سیدشمس الدین حسینی در همایش ملی نخستین برنامه گام دوم انقلاب؛ لزوم تغییر ریل سیاستگذاری کشور در برنامه هفتم توسعه که به همت مرکز پژوهشها برگزار شد، اظهار نمود: نباید در تدوین برنامه هفتم توسعه عجله کرد، ما گرفتار از ریخت افتادگی نهادی و در هم تنیدگی نهادی شده ایم. از ریخت افتادگی یعنی مثلاً وزارت اقتصاد، امور اجرایی را رفع می کند و جاهای دیگر که باید کارهای توسعه ای انجام دهد به امور دیگر می پردازد. برنامه و بودجه کشور به نهادی صرف برای بودجه تبدیل گشته است مثلاً در تبصره ۱۸ بودجه رقابتی بین سازمان برنامه و وزارت اقتصاد وجود داشت.
وی اضافه کرد: در هم تنیدگی نهادی بدان معناست که نمی توان گفت مسئول یک کار کیست و چه کسی باید در برابر آن پاسخگو باشد.؟
حسینی با تکیه بر ضرورت بهبود محیط کسب و کار اظهار داشت: هر دولتی دولت قبل را متهم به رشد نقدینگی می کند که آخرین آن دولت آقای روحانی بود که بالاترین رشد نقدینگی را داشت. اینها به این مورد بر می گردد که نظام تأمین مالی ما مشکل دارد و ما در شرایط اطلاعات اقتصادی گرفتار محدودیت هستیم یعنی نمی دانیم وضعیت آماری چگونه است؟ در بودجه احکامی وجود دارد که برای اجرای آن باید سامانه راه بیفتد اما این اتفاق رخ نمی دهد. ما احتیاج به اصلاح نظام حکمرانی و تغییر در رویکرد برنامه اقتصادی داریم که هم اکنون با کندی سرمایه گذاری و رشد اقتصادی مواجه هستیم. در این شرایط سرمایه گذاری در بخش خصوصی و دولتی با مشکل روبرو شده و طبیعتا جذب نیروی کار هم مشکلاتی را دارد.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه فشار زیادی بر سیستم بانکی است و با انواع ناترازی مواجهیم، اظهار داشت: وقتی نظام تأمین بانکی را نمی توان درست کرد نتیجه آن می شود که دولت و بخش غیر دولتی برای تأمین منابع به سمت پول پرقدرت می روند و این یعنی رشد نقدینگی و پایه پولی و در نهایت افزایش تورم است.
حسینی ضمن اشاره به ظرفیت های اقتصادی ایران و وجود مواهب طبیعی و معادن و موقعیت های جغرافیایی و ترانزیتی کشور، اظهار داشت: تاب آوری اقتصاد ما زیاد است، بطوریکه تحریم های سنگین می توانست هر اقتصادی را فلج کند و آنها هم دنبال فلج کردن اقتصاد ما بودند.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه ضمن اشاره به نگرانی ها برای پرداخت ارز ۴۲۰۰ اظهار داشت: در زمانی که وزیر اقتصاد بودم می گفتم که ما نگران ذخایر ارزی هستیم چون برخی فکر می کنند ما منابع نامحدود ارزی داریم حال این که با مصرف نادرست ذخایر تمام می شود.
رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با اشاره به اینکه ظرفیت های کشور زیاد است، اظهار داشت: ناکارآمدی حکمرانی یا همان ناتوانی در کسب و کار سبب وضعیت فعلی شده است. اگر نظام حکمرانی و بهبود محیط کسب و کار درست شود رشد اقتصادی رخ می دهد. نه این که در شرایط فعلی به علت غیر قابل پیشبینی بودن قیمت ها و بی ثباتی سیاست ها، کسب و کارها با مشکل مواجه اند.
حسینی ضمن اشاره به میزان تحقق برنامه ششم توسعه، اظهار داشت: اگر می خواهیم سند توسعه را ارتقاء دهیم و نظام حکمرانی اصلاح گردد باید به نظام برنامه توجه گردد که در این خصوص باید به سمت تلفیقی از نظام دستوری و تشویقی حرکت نماییم یا همان برنامه ریزی ارشادی با مجموعه ای از دستورها.
وی در انتها اظهار داشت: کشور ما ظرفیت های فراوانی دارد، منتها عملکرد ما با ظرفیت و اهداف فاصله دارد، کار برنامه توسعه این است که شکاف عملکرد و اهداف را پر کند. برای رسیدن به این اهداف نباید عجله ای در تدوین برنامه هفتم داشت.1401/05/03
21:44:48
0.0 / 5
240
تگهای خبر: برنامه , حكم , دولت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳