انتقاد عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از بی مهری ها به ظریف و تیم مذاکره دولت قبل

انتقاد عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از بی مهری ها به ظریف و تیم مذاکره دولت قبل

به گزارش پارلمان ایران دات کام جماران نوشت: عباس زاده اظهار داشت: حتی در دولت قبل نیز نقدهای خودرا شفاف بیان می کردم. اما ایشان را یکی از سرمایه های انسانی کشور میدانم و اعتقاد دارم؛ محافل دانشگاهی و پژهشکده ها می توانند از چنین شخصیت هایی بهره ببرند.در روزهای آینده باید منتظر تاریخ جدید احیای مذاکرات برجامی باشیم. این در حالیست که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشت خود تاکید می کند: «اکنون زمان تصمیم گیری های سیاسی فوری برای اختتام دادن به مذاکرات وین برمبنای متن پیشنهادی من و بازگشت سریع به یک برجام کاملاً اجرائی فرا رسیده است.»
در این باره محمود عباس زاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: دیپلماسی خارجی ما برای مذاکرات نقشه ی راه نداشت. باتوجه به موقعیت برتری که جمهوری اسلامی در وضعیت فعلی با برگه های خوبی که برای مذاکرات داشت، من اعتقاد دارم مذاکرات را می توانستیم بهتر پیش برده تا امتیاز و نتیجه بگیریم؛ حال این که چرا نتوانستیم نتیجه بگیریم، چون دیپلماسی خارجی ما نقشه راه دقیقی نداشته و امروز هم اعتقاد دارم، نداریم.
وی درباب مدت زمان طولانی مذاکرات اظهار داشت: ما نباید در میدانی بازی نماییم که میدان و قاعده را حریف تعیین میکند. ما باید میدان را انتخاب و قاعده را تدوین نماییم تا آن زمان که این کار را نکنی و در میدان حریف بازی کنی به تعبیری برد و نتیجه گرفتن مشکل می شود.


بیشتر بخوانید: هشدار رضا نصری درباره «فصل بی عقلی» در مذاکرات احیای برجام تازه ترین وضعیت احیای برجام به روایت مشاور تیم مذاکره / غربی ها به مطالبات ایران نزدیک تر شده اند اما ناکافی است / انعطاف زیادی نشان داده ایم جزئیات متن جدید روی میز مذاکره / توافق نهایی ؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

به نقد درون گفتمانی اعتقاد داریم
عضو کمیسیون امنیت ملی درباب توپ به زمین انداختن آمریکایی ها در زمین ایران اشاره کرد: آنها بهتر است در مورد خودشان صحبت کنند، ما به جرأت خودمان را نقد می نماییم. آنها هم بسیار مشکل دارند، اما ما مشکلات خودرا می بینیم و شفاف هم بیان می نماییم چون به نقد درون گفتمانی اعتقاد داریم و معتقدیم یک نظام مردم سالار مبتنی بر باورها و مطالبات مردم از یک انقلاب مردمی که قدرتش درون زا است باید سیستم اصلاح آن هم درون زا باشد. به این خاطر ما به نقد درون گفتمانی اعتقاد داریم تا قوت ها را تقویت داده و ضعف ها را پوشش می دهیم.

تیم مذاکره کننده را اصولا متناسب با شرایط باید تغییر دهیم
عباس زاده در باب تغییر در تیم مذاکره کننده بیان کرد: تیم مذاکره کننده را اصولا متناسب با شرایط باید تغییر دهیم؛ در بازی فوتبال هم همین است. بازیکنی که نتواند خوب بازی کند مربی آنرا عوض می کند و تغییر در چنین شرایطی خوب است.

وی در آخر از بی مهری های انجام شده نسبت به محمد جواد ظریف و تیم مذاکره کننده دولت قبل اظهار داشت: ظریف وزیر دولت برآمده از رای مردم و سازکار جمهوری اسلامی بود. نقطه قوت و ضعف هایی داشت و البته نقدهایی هم وارد بود اما تمام کسانی که پس از انقلاب در کشور برمبنای منافع ملی و حس میهن پرستی با خلوص نیت تلاش کردند احترام قائلم و تعارفی هم ندارم؛ اگر نقدی داشته باشم آنرا مطرح می کنم و حتی در دولت قبل نیز نقدهای خودرا شفاف بیان می کردم. اما ایشان را یکی از سرمایه های انسانی کشور میدانم و اعتقاد دارم؛ محافل دانشگاهی و پژهشکده ها می توانند از چنین شخصیت هایی بهره ببرند.
۲۱۲۲۰


منبع:

1401/05/13
13:39:22
0.0 / 5
169
تگهای خبر: دولت , سیستم , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵