تصویب کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در کمیسیون امور داخلی کشور

تصویب کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در کمیسیون امور داخلی کشور

پارلمان ایران دات کام: سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها از تصویب کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در نشست امروز این کمیسیون و بحث درباب نظام انتخاباتی جدید در جلسات آتی این کمیسیون آگاهی داد.


علی حدادی در گفت و گو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت به تصویب اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها رسید. اصلاح قوانین انتخاباتی و رفع نقصها و کاستی های قانون انتخابات همیشه به عنوان یکی از چالش های نظام انتخاباتی در کشور مطرح بوده است.
ایشان سپس اظهار نمود: بعد از ابلاغ سیاست های کلی انتخابات از طرف مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر ضرورت اصلاح قوانین انتخاباتی در دیدار با نمایندگان مجلس یازدهم، اصلاح قانون آغاز شد. برای تحقق سیاست های ابلاغی، مباحث مختلفی مطرح است اما طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس در چند محور مهم ارائه شده است، با وجود این که در قانون انتخابات شرایط داوطلبان پیش بینی شده اما شرایط از دو بُعد عدم جامعیت یا کافی نبودن شاخص ها برای احراز توانایی نامزدها نمایندگی و دیگری عدم امکان ارائه معیارهای علمی مورد ایراد است.
نماینده مردم طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد و چهار باغ در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: نحوه ثبت نام داوطلبان نیز مورد ایراد است چونکه هر فردی بدون ارزیابی اولیه قادر بود به عنوان داوطلب در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کند و همین مسئله سبب شده بود در هر دوره ای از انتخابات با خیل عظیمی از داوطلبان روبه رو باشیم، بخش قابل توجهی از آنها فاقد شرایط اولیه و علمی برای داوطلبی بود که در طرح اصلاحی به این نکات توجه شده است.
ایشان سپس اشاره کرد: نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس از محورهای طرح مذکور است. این مهم طبق قانون اساسی در اختیار شورای نگهبان قرار گرفته که بوسیله هیات های نظارت این شورا صورت می گیرد اما به جهت کمبود وقت جهت بررسی صلاحیت ها مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفته است. جلساتی را در رابطه با مدل و یا نظام انتخاباتی مجلس در ایام آینده خواهیم داشت. پیشنهادهای ارائه شده بررسی می شود و پس از تصویب اطلاع رسانی می شود.
منبع:

1401/05/24
09:12:39
0.0 / 5
203
تگهای خبر: ابلاغ , تصویب , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳