پیگیری برای افزایش بودجه نوسازی بافت فرسوده در برنامه هفتم توسعه

پیگیری برای افزایش بودجه نوسازی بافت فرسوده در برنامه هفتم توسعه

به گزارش پارلمان ایران دات کام، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از پیگیری برای افزایش سهم نوسازی بافت های فرسوده از بودجه کشور در برنامه هفتم توسعه خبرداد.


محمد حسن نامی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با ایمن سازی بافت های فرسوده در کشور اظهارکرد: مبحث ایمن سازی بافت های فرسوده چه در شهر و چه در روستا امر بسیار مهمی است که خوشبختانه چند سالی است که جزو اولویت های مهم هم قرار گرفته و ما نتایج توجه به آنرا هم دیده ایم.
وی با اشاره به اینکه با وجود اقدامات انجام شده، همچنان در بعضی از قسمت های شهری و روستایی کشور بافت فرسوده داریم، اظهار داشت: برابر مقررات موجود هر سال باید هزینه ای برای نوسازی و ایمن سازی بافت های فرسوده صورت بگیرد و همانطور که گفتم کار زیادی هم تابحال انجام شده که نتایج آن هم مشاهده شده است. برای مثال در زلزله اخیر که در میانه تیرماه در استان هرمزگان رخ داد و شدت بالایی هم داشت، ساختمان هایی که جدید بودند تخریب نشده و عموما بافت قدیمی صدمه دید.
نامی افزود: این زلزله را با زلزله ای که در بم رخ داد مقایسه می کنم. وقتی در سال ۱۳۸۲ زلزله بم با شدت ۶.۴ تا ۶.۷ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد هزاران کشته برجای گذاشت و چند ده هزار نفر مصدوم شدند. وقتی این را با زلزله هرمزگان مقایسه می نماییم شاهد این مورد هستیم که همین زلزله با شدت ۶.۳ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین تنها منجر به مرگ پنج تن و مصدومیت حدود ۳۰ نفر شد. هر چند که از نظر ما حتی یک کشته هم زیاد است، اما می خواهم بگویم یکی از علل کاهش این آمار همین نوسازی و ایمن سازی بافت فرسوده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: این مقایسه به ما نشان داده است که نوسازی و ایمن سازی بافت ها که به صورت مشترک توسط ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)، مشارکت مردم، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن و... در حال انجام می باشد، توانسته تأثیر شگرفی روی کاهش خسارات جانی و مالی زلزله داشته باشد.
پیشنهاد خبر:
اصلاح بافت فرسوده شهری نیازمند راهکار اساسی است
نامی در رابطه با اختصاص بودجه مناسب برای نوسازی و ایمن سازی بافت های فرسوده هم به ایسنا اظهار داشت: درحال پیگیری هستیم که در برنامه هفتم توسعه سهم بیشتری از بودجه برای بافت های فرسوده در نظر گرفته شود، تا ان شاالله اقدامات با سرعتی بیشتر از گذشته صورت گیرد.
منبع:

1401/05/25
10:21:10
0.0 / 5
283
تگهای خبر: برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام