در همایش سراسری آزادگان عملیات خیبر

قالیباف: یکی از راه های مبارزه با فساد، کاهش اقتصاد دولتی است

قالیباف: یکی از راه های مبارزه با فساد، کاهش اقتصاد دولتی است

به گزارش پارلمان ایران دات کام، رییس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه در برنامه های 5 ساله توسعه باوجود تمامی زحمات کشیده شده هم در تنظیم و هم در اجرا اشکالات جدی وجود داشت و نتیجه آن هم عدم تحقق 70 درصد برنامه ها بوده است، اظهار داشت: در برنامه هفتم توسعه نباید مانند 6 برنامه گذشته برنامه ریزی نماییم.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی بامداد امروز (جمعه، ۲۸ مردادماه) در همایش سراسری آزادگان موصل۲ (عملیات خیبر)، اظهار داشت: از این که در ماه عزیز محرم و ایام ورود آزادگان به میهن اسلامی توفیق داشتم که در جمع بهترین همسنگران، دوستان و همرزمان خودم باشم خداوند بزرگ را شاکرم که این توفیق نصیبم شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بخش قابل توجهی از جمع رزمندگانی که از سراسر کشور در عملیات خیبر حضور داشتند از استان خراسان هستند چونکه در عملیات خیبر هم لشگر امام رضا(ع) و هم لشگر نصر در عمیق ترین و دورترین نقطه جبهه حضور داشتند.
رئیس قوه مقننه در ادامه با اشاره به خاطره ای از روز نخست تبادل آزادگان اظهار داشت: پروسه تبادل آزادگان ۲ ساعتی به طول انجامید و این نخستین گروهی از آزادگان بودند که می خواستند وارد کشور شوند، گروههای مختلفی پشت سیم های خاردار ایستاده بودند تا به نوبت اسم آنها خوانده شده و وارد کشور شوند. در این بازه زمانی ۲ ساعته ای که منتظر ورود آزادگان بودیم احساس بسیار خاصی داشتیم. آزادگان که وارد کشور می شدند بلافاصله به خاک ایران عزیزمان بوسه می زدند و واقعاً لحظات فراموش نشدنی بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: در آن روزهایی که آزادگان وارد ایران می شدند همگی خوشحال بودند اما در چهره، قلب و زبان همه در کنار تمامی خوشی ها یک غم بزرگی قابل رویت بود و آن این بود که تمامی آزادگان غصه می خوردند که چرا زمانی به کشور بازگشتیم که امام مان زنده نیست و این بزرگ ترین غصه آزادگان بود و قبل از آنکه بگویند اعضای خانواده ما کجا هستند، می گفتند حیف زمانی آمدیم که دیگر امام مان در بین ما نیست.
قالیباف اشاره کرد: دوران اسارت برای آزادگان دورانی بسیار آموزنده و تاریخی بوده که در کنار تمامی سختی ها دیگر قابل تکرار نیست.
وی با اشاره به آشنایی خود با مرحوم ابوترابی اظهار داشت: در مقطعی از جنگ تحمیلی در جاده اهواز- خرمشهر که آب بالای جاده بود در ایستگاه راه آهن باید شکافی ایجاد می شد تا آب خارج و دسترسی جاده بر قرار شود، روزی که هوا بسیار طوفانی بود و آب بیش از یک متر بالا آمده بود، بنده با مرحوم ابوترابی درحالی آشنا شدم که او با لباس رزمندگی و عمامه بر سر مشغول تلاش بود. مرحوم ابوترابی در همان روزهای جنگ به اسارت درآمد و انگار خدا چیزی را مقدر کرده و محیط را به نحوی فراهم نمود تا آن زمان که آزادگان به اسارت در می آیند فضا برای آنها بهتر باشد، حضور این مرد عزیز و این مجاهد فی سیبل الله و این روحانی مجاهد و مبارز توانست فضا را در غربت و غریبی برای رزمندگان فراهم آورد که همه رزمندگان خودرا مدیون این فرد بزرگ می دانند.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه امروز باید اعتراف کنم که ما نتوانستیم به درستی از ظرفیت آزادگان استفاده نماییم، اظهار نمود: در آن زمان همه تلاش می کردند آنها وارد فعالیت شوند اما بی شک اگر تجربه امروز را داشتیم، جمع آزادگان را به عنوان نیروهای منسجم، همانند یک یگان که برخی حتی یک دهه و برخی ماه ها در کنار یکدیگر کار کرده و شناخت پیدا کرده بودند مورد استفاده قرار می دادیم و این مجموعه این توانمندی را داشت که هرکار جدیدی را که لازم باشد برای انقلاب پس از دوران دفاع مقدس با همان روحیه جهادی انجام دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در همین زمینه اشاره کرد: روحیه آزادگان به شکلی بود که در کوتاهترین زمان ممکن می توانستند برای انجام کاری که تا حالا انجام نداده بودند آماده شوند و تجربه و الگویی ماندگار برای جوانان ایجاد شود تا وقتی که حرف از همدلی، کار جهادی و ما می توانیم، می شود با استفاده از این ظرفیت ها در عمل و در عرصه های غیر از حوزه دفاعی و امنیتی به مردم نشان دهیم که این مفاهیم یعنی چه.
قالیباف با تاکید بر این که امروز یکی از غصه های بنده که همیشه به آن فکر می کنم این است که اگر استفاده بهتر از توان آزادگان اجرائی می شد، امروز اثرات آنرا می دیدیم، افزود: بنده مطمئنم با یک کار تشکیلاتی و منسجمی که رزمندگان با یکدیگر داشتند هر کاری را می توانستیم به بهترین شکل ممکن انجام دهیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرایطی که امروز در کشور خصوصاً در زمینه اقتصادی داریم؛ شرایط بسیار سختی است تاکید کرد: مردم از ما توقعات به حقی دارند، ما مسئولان باید آن توقعات را با برنامه ریزی و تلاش برآورده نماییم و این شرایط سخت اقتصادی را بهبود بخشیم.
وی با اشاره به اینکه این مردم بودند که جنگ را که جزو پیچیده ترین علوم دنیا است چه در زمینه نظری و چه آموزش ها و چه حوزه میدانی اداره کردند اظهار داشت: دفاع مقدس نشان داد که ما می توانیم خیلی از کارها را به سرعت و خارج از روال های عادی انجام دهیم.
وی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهید تهرانی مقدم و شهید شفیعی زاده، شهید ساعدی و سایر رزمندگانی که در توپخانه حضور داشتند، عنوان کرد: رزمندگانی که از شهرشان با شغل های مختلف از کاسب، بازاری تا دانشجویی که از پشت میز دانشگاه به جبهه های جنگ می آمدند، طی مدت ۴۵ روز با آموزش های مختلف در توپخانه فعالیت می کردند و در کوتاه ترین مدت دیده بانی را هم آموزش می دیدند درحالی که چنین اتفاقاتی برای خیلی ها غیر قابل باور بود.
وی اضافه کرد: البته در این راه سختی ها و زخم زبان های بسیاری را شنیدیم اما در نهایت کار به همه موفقیت های مادی و معنوی که می خواستیم در دوران دفاع مقدس رسیدیم و دیدیم چگونه قدرت انقلاب اسلامی و نظام اسلامی و عزت مسلمین و احیای اسلام در دورانی که دین گریزی و معنویت در این کره خاکی رواج داشت اثر خودش را بجای گذاشت.
قالیباف عنوان کرد: بنده همیشه گفته ام که این حرکت که یک کارنامه بسیار موفق و قابل دفاع است دو اصل داشت ابتدا اعتقاد به سنت های الهی و دوم این که مردم میدان دار جنگ بودند. شما به دفاع مقدس که نگاه کنید، از یک لشگر ده هزار نفری که در آن کادر و بسیجی هم بودند چه تعدادی در آن محل ها همیشه حضور داشتند؟ چند درصد از آنها تنها زمان عملیات می آمدند و پس از عملیات ها هم می رفتند. این مردم بودند که لشگرها را ساماندهی کرده و وقت گذاشته و می جنگیدند.
وی با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص این که خدای دفاع مقدس خدای اقتصاد هم هست، اضافه کرد: ما امروز در مسائل غیر حوزه دفاعی و امنیتی و بطور خاص در زمینه مسائل اقتصادی، تکیه به سنت های الهی و اتکا به مردم را مشاهده نمی نماییم و اگر هم هست اجرائی نمی گردد.
قالیباف با اشاره به اینکه یکی از راه های مبارزه با فساد این است که اقتصاد دولتی را تا می توانیم کاهش دهیم، افزود: باتوجه به شناختی که دارم، البته شناخت و اطلاعات کمی هم نیست چونکه پس از دوران دفاع مقدس در محیط های مختلفی فعالیت کردم؛ معتقدم که در کشور به لحاظ امکانات در زمینه اقتصادی و نیروی انسانی ما می توانیم یک اقتصاد با ثبات و با یک رشد مشخصی و مداومی داشته باشیم پس چالش ما، چالش نداشتن نیست، بلکه ما امکانات داریم اما یا نمی توانیم یا نمی خواهیم از آن درست استفاده نمائیم.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آن چیزی که امروز باید همه به آن دقت کنیم، این است که در دوران دفاع مقدس چه کسی به ما اجازه داد که لشگر تشکیل دهیم و چه کسی به ما اظهار داشت که بجنگید و چه کسی در آن دوران به ما رسمیت بخشید. آیا جز اراده یکایک خودمان بود؟ طبیعتاً همین شرایط در اقتصاد هم باید با چنین انسجامی اتفاق بیفتد و کار صورت گیرد. ممکنست بگوییم که اقتصاد ابتدا پول می خواهد اما بنده عرض می کنم که اول اراده می خواهد.
قالیباف اشاره کرد: البته عرصه اقتصاد با محیط دوران دفاع مقدس متفاوت می باشد و دوران دفاع مقدس به علت پاکی و دیدن مرگ در مقابل چشمان افراد، بسیار معنوی بود اما آن نسل می توانستند همان فضا را به شکل دیگری و بصورت کاملاً جهادگونه و با همان روحیه جهادی در زمینه مسائل اقتصادی و سازندگی و تحول در عرصه های مختلف کشور بوجود آورد.
وی اظهار نمود: به عنوان مثال در زمینه صنعت همانطور که در سخنرانی سالگرد شهید تهرانی مقدم بیان کردم، نمونه این دو فرهنگ در دو سوی اتوبان کرج قابل مشاهده می باشد، در جنوب اتوبان خودروسازان قرار دارند و شمال اتوبان هم بچه های هوافضا فعالیت می نمایند. دقت کنید که در شمال اتوبان بچه ها با چه تکنولوژی با فرهنگ جبهه کار می ‎کنند و پیچیده ترین نقشه های فنی و پیچیده ترین گیربکس ها را با کمترین حجم تولید می کنند که قابلیت های بسیار زیادی در تکنولوژی هوافضا دارد اما در جنوب اتوبان تعدادی از ماشین های ما هنوز آماده تحویل نیست چرا؟ چون پمپ برف پاک کن ندارند!
وی افزود: در آن اتوبان این دو فرهنگ با کمترین فاصله از یکدیگر قرار دارند. اینجاست که می گویم ما نیازمند فرهنگ دهه شصتی خودمان در عرصه اقتصاد هستیم و این ظرفیت از جهت مادی و امکانات در کشور وجود دارد و در آن هیچ تردیدی نکنید.
رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات اقتصادی برخی ایثارگران، با اشاره به اینکه بنده به عنوان همسنگر شما همه تلاش خودمان را انجام دادم تا حق رزمندگان و ایثارگران را ادا کنم، عنوان کرد: ما در مجلس شورای اسلامی از وقتی توفیق کار پیدا کردیم سعی کردیم ضعف های قانون جامع ایثارگران را که قبلاً تنظیم و ابلاغ گردیده بود اما به درستی اجرائی نمی شد را اصلاح و به اجرای دقیق آن اصرار نماییم، همین طور موضوع رسیدگی به بازنشستگان را که از جنس دیگری است پیگیری می نماییم.
رئیس مجلس با اشاره به پرداخت تعدادی از معوقات مربطه به ایثارگران تاکید کرد: در شرایطی که مشکلات اقتصادی وجود دارد، تعدادی از معوقات را پرداخت کرده و رقمی را برای قسمتی از کارها اختصاص دادیم تا مشکلات حل و فصل شود. اکنون هم پیگیری می نماییم تا بتوانیم مشکلات را خصوصاً مشکلات جانبازان شیمیایی و اعصاب و روان زیر ۲۵ درصد را رفع نماییم.
وی عنوان کرد: این افراد در پرونده شان درصدهای پایینی دارند اما وقتی پرونده پزشکی آنها را مطالعه می نماییم معتجب می شویم، که جانبازی با ۱۰ درصد جانبازی اعصاب و روان در ۱۲ ماه سال ۹ ماه را در بیمارستان بستری است؛ در این شرایط خانواده این جانباز چگونه باید زندگی خودرا اداره کنند؟ این ها از مواردی است که در مجلس پیگیری می نماییم.
قالیباف تاکید کرد: سن رزمندگان بالا رفته و عوارض جنگ، جبهه، آزادگی در سن های بالا بیشتر نمایان می شود، خصوصاً جانبازان بالای ۷۰ درصد و همین طور خانواده هایی که یک عمر از جانباز خود پرستاری کردند و امروز به وضعیتی رسیدند که دیگر امکان پرستاری ندارند و اکنون نیز این کار با سختی صورت می گیرد. این موارد هم اکنون با جدیت در حال پیگیری است و مطمئن باشید که این موارد را در مجلس با همه توانم دنبال می کنم.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: معتقدم در برنامه هفتم توسعه که امسال در پیش داریم نباید مانند ۶ برنامه گذشته برنامه ریزی نماییم چونکه در برنامه های گذشته باوجود تمامی زحمات کشیده شده هم در تنظیم و هم در اجرا اشکالات جدی وجود داشت و نتیجه آن هم این بود که برنامه ها بیش از ۳۰ درصد تحقق نداشته است و وضعیت اقتصادی کشور چه در زمانی که ما صد و ده میلیارد دلار در سال درآمد داشتیم و چه در سالی که تنها ۲۰ میلیارد دلار درآمد داشتیم تفاوت چندانی نداشت؛ این موارد حاکی از برنامه ریزی و نحوه ی اجرای آنست.
رئیس قوه مقننه در بخش پایانی سخنان با اشاره به اینکه اگر در تدوین برنامه هفتم که از سال آینده باید اجرا شود در مجلس و دولت دقت نماییم و کار را درست انجام دهیم تحولی ایجاد می شود و می توانیم مشکلات را حل نماییم، اظهار داشت: این درحالی است که تا این لحظه بصورت مطلوب در این راه قرار نگرفته ایم اما برنامه هفتم هنوز تدوین نشده و در پروسه تدوین این برنامه باید به این مسئله مهم دقت نماییم و با همراهی و هم افزایی شاهد تدوین یک برنامه اجرائی و مؤثر باشیم.

منبع:

1401/05/29
10:33:19
0.0 / 5
311
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , برنامه , پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام