نماینده مجلس:

با این آئین نامه واردات خودرو باید همان پراید را بخریم!

با این آئین نامه واردات خودرو باید همان پراید را بخریم!

به گزارش پارلمان ایران دات کام، ایسنا نوشت: یک عضو کمیسیون صنایع و معادن اظهار داشت: روح قانون در رابطه با واردات خودرو برای تنظیم بازار پاسخگویی به نیاز جامعه، ارتقای تولید داخل، ایجاد رقابت، کاهش قیمت و افزایش کیفیت بوده است؛ اگر مقرر است در آئین نامه واردات خودرو این موارد رعایت نشود، بهتر است اساساً آئین نامه ای برای واردات خودرو نداشته باشیم.لطف الله سیاهکلی در حاشیه جلسه امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به برخی جزئیات آئین نامه واردات خودرو که از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) صادر گردیده است، اظهار داشت: آئین نامه بالاخره با تمام فراز و فرودهایش به تصویب رسیده است اما متاسفانه با وجود این که در مجلس پیگیری های زیادی انجام دادیم تا در تدوین آن با مجلس همکاری داشته باشند، اما این اتفاق صورت نگرفت.
وی اظهار نمود: برپایه آنچه که در آئین نامه آمده صرفا امکان واردات خودرو های کمتر از ۲۰ هزار دلار فراهم است، این در شرایطی است که باید سقف قیمتی ۲۵ هزار دلار تعیین می شد. دیگر ایراد آئین نامه واردات خودرو اینست که قرار بود بیشتر از ۷۰ الی ۸۰ درصد خودرو های وارداتی زیر ۲۵ هزار دلار و مابقی بالای ۲۵ هزار دلار باشند چون که امروز در کشور به خودرو های ویژه ای برای استفاده در راه سازی و مسائل عمرانی و معدنی نیاز داریم و خودرو های این نوع از سال ۲۰۱۴ تابحال وارد نشده است.
این نماینده مجلس تصریح کرد: همینطور قرار بود خودرو های زیر ۲۵ هزار دلار حداقل ۱۰ الی ۲۰ درصد تعرفه واردات داشته باشند اما این تعرفه بر مبنای آئین نامه ابلاغی وزارت صمت به صورت شناور تعریف شده است؛ اگر این گونه باشد تصور کنید خرید یک خودروی ۲۰ هزار دلاری با ۸۰ تا ۱۰۰ تعرفه واردات دیگر به صرفه نیست و باید همان پراید را خریداری نماییم چون که پراید مقرون به صرفه تر است؛ چرا مردم باید برای خرید خودرویی که قیمت آن ۴۰۰ میلیون است، ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه کنند؟ این اقدام بی توجهی به مشتری است.
سیاهکلی با اشاره به اینکه «در آئین نامه وزارت صمت بر ضرورت هماهنگی واردکنندگان و تولید کنندگان تاکید شده»، اضافه کرد: این مورد باعث ایجاد انحصار در بازار می شود و حتما غلط است. بزرگترین مشکل ما انحصار بازار خودرو است که در اختیار دو تولید کننده داخلی قرار دارد؛ اگر مجدداً مبحث واردات را به دو تولید کننده داخلی گره بزنیم، عملاً دیگر خاصیتی ندارد.
وی اظهار داشت: اگر با این شیوه پیش برویم، واردات ۵۰ الی ۶۰ هزار خودرو تأثیر زیادی در تنظیم بازار خودرو نخواهد داشت بلکه برای تأثیر گذاری بر بازار باید بیشتر از ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار خودرو وارد کنیم؛ این میزان واردات بر تولید داخل هم تاثیری نخواهد داشت چون که کشور سالانه بیشتر از ۱.۵ میلیون خودرو نیاز دارد در حالیکه ظرفیت تولید داخل حداکثر ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار خودرو است. ازاین رو هرچقدر هم که تولید در داخل افزایش پیدا کند، باز هم تقاضا وجود دارد.

بیشتر بخوانید:
فاضل میبدی: چرا رئیسی هنگام انتخابات ریاست جمهوری از جراحی اقتصادی سخن نگفت؟ صوفی: برخی اصولگراها ستادانتخاباتی زدند، می گفتند رئیسی دوره اش را تمام نمی کند / به آنها گفته شد که این ستادها را جمع کنند رئیس کمیسیون عمران: با عنایت به فرمایشات رهبری طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی را به هیات رئیسه دادیم / رئیسی و قالیباف هم موافق هستند
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: از هیئت تطبیق قوانین مجلس می خواهیم که به روح قانون دقت کنند؛ روح قانون در رابطه با واردات خودرو برای تنظیم بازار پاسخگویی به نیاز جامعه، ارتقای تولید داخل، ایجاد رقابت، کاهش قیمت و افزایش کیفیت بوده است؛ اگر مقرر است در آئین نامه واردات خودرو این موارد رعایت نشود، بهتر است اساساً آئین نامه ای برای واردات خودرو نداشته باشیم.
سیاه کلی همینطور در رابطه با عرضه خودرو های وارداتی در بورس کالا که در آئین نامه مورد تاکید وزارت صمت قرار گرفته، تصریح کرد: وزارت صمت باید ابتدا سامانه های خویش را همچون سامانه عرضه درست می کرد که این کار را انجام نداده است؛ از این جهت نقصی در وزارت صمت وجود دارد که به سراغ بورس رفته اند.
وی با اشاره به اینکه «بورس محل خرده فروشی نیست، بلکه بورس محل عمده فروشی است»، اظهار نمود: اگر این گونه باشد برای خرید ۵ کیلو گوشت هم باید به بورس رجوع کنیم؛ در هیچ جای دنیا هم این گونه نیست؛ با این کار جایگاه بورس را هم جابه جا و به آن لطمه می زنیم. من اعتقادی به عرضه خودرو های وارداتی در بورس کالا ندارم و معتقدم که باید عرضه و تقاضا را معنادار کنیم؛ تا وقتی که این اتفاق نیفتد عرضه خودرو در بورس یا قرعه کشی صرفاً مسّکن هایی هستند که مبحث را به تعلیق در می آورند و مساله را حل نمی کنند.
۲۱۲۲۰


منبع:

1401/06/11
12:19:04
0.0 / 5
291
تگهای خبر: ابلاغ , تصویب , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام