نگاهی به انتخابات شورای مركزی بین المجالس جهانی؛

نخستین ائتلاف در مجلس یازدهم

نخستین ائتلاف در مجلس یازدهم

پارلمان ایران دات کام: اخیراً انتخابات «شورای اجرائی گروه بین المجالس جمهوری اسلامی ایران» (IPU) در مجلس شورای اسلامی اجرا شد. انتخاباتی با چاشنی ائتلاف بین نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب با دیدگاه ها و خاستگاه های حزبی متفاوت. این تجربه تا چه حد موفق بوده است؟


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، ۶ شهریور در جلسه غیررسمی مجلس شورای اسلامی، انتخابات شورای مرکزی بین المجالس جهانی (IPU) انجام شد که نتیجه آن انتخاب ۱۵ نماینده به عنوان عضو شورای مرکزی و ۳ نماینده به عنوان عضوعلی البدل است. چند روز بعد نیز اعضای هیات رئیسه شورای اجرائی گروه بین المجالس متشکل از رئیس، نواب رئیس، دبیرکل، خزانه دار و دو منشی توسط اعضای شورای مرکزی تعیین شدند، مجتبی رضاخواه رئیس، علی اصغر باقرزاده و سیدمحمود نبویان نواب اول و دوم، عباس گلرو دبیر کل، الهام آزاد خزانه دار، غلامرضا نوری قزلجه و ابوالفضل عمویی منشی های گروه بین المجالس جهانی هستند.
مرتضی آقاتهرانی، احمد نادری، ابراهیم عزیزی (کرمانشاه)، روح الله متفکرآزاد، رحیم زارع، مجتبی یوسفی، رحمت الله نوروزی و محسن فتحی از دیگر اعضای شورای مرکزی و محمدصالح جوکار، جلیل میرمحمدی و مهدی فرشادان اعضای علی البدل این شورا محسوب می شوند.
طبق قانون اساسنامه گروه بین المجالس مصوب مجلس شورای اسلامی، اعضای ۱۵ نفره شورای مرکزی هر دو سال یک دفعه انتخاب می شوند. اتخاذ روش های سیاسی، طرح پیشنهادهای لازم برای ایجاد روابط با سایر گروههای پارلمانی و طرح مطالب برای کنفرانس ها و مجامع پارلمانی بین المللی همچون وظایف آن هاست.
حالا آنچه انتخابات این دوره بین المجالس با دوره قبلی را متفاوت کرده، ائتلاف بین نمایندگان با گرایش های سیاسی متفاوت در مجلس یک دست اصولگراست. لیستی با اسامی آشنا از مرتضی آقاتهرانی و علی خضریان که نمایندگان جبهه پایداری هستند تا غلامرضا نوری فراکسیون اقلیت که از نزدیکان علی لاریجانی شناخته می شود.
اینکه تهیه کنندگان این فهرست چه کسانی هستند، مشخص نشده است. تعدادی از نمایندگان هم از وجود چنین لیستی ابراز بی اطلاعی کرده اند و تعدادی دیگر هم از آن اعلام برائت می کنند. عده ای نیز تصریح کرده اند که چنین لیستی را قبول ندارند و مدعی اند اسامی آنها بدون اطلاع شان در این فهرست آمده است. به هر حال فارغ از منشاء و پشت پرده تهیه چنین لیستی و جدا از اهدافی که تهیه کنندگان آن در ذهن داشته اند، نفس انتشار چنین فهرستی و فراتر از آن شکل گیری این ائتلاف احتمالی در مجلس یازدهم را باید به فال نیک گرفت؛ مجلس یک دستی که کمتر زمانی از آن صداهای مختلف شنیده شده است.
رضاخواه: نباید موضوعات بین المللی را جناحی کردمجتبی رضاخواه رییس شورای اجرائی گروه بین المجالس جمهوری اسلامی ایران از نمایندگانی است که نام وی در این فهرست آمده است؛ وی در واکنش به انتشار فهرست کاندیداهای شورای اجرائی بین المجالس اظهار داشت: اتحادیه بین المجالس نهادی بین المللی است و نمایندگان مجلس در این مساله بصورت ملی تصمیم گیری می کنند و نه جناحی و سیاسی.
وی اشاره کرد: طبیعتاً افرادی که سابقه فعالیت بین المللی دارند و مسلط به زبانهای خارجی مثل انگلیسی یا عربی هستند مورد اقبال بیشتری قرار می گیرند. موضوع اتحادیه بین المجالس نیز موضوعی ملی است و نه سیاسی و جناحی. این که برخی تلاش می کنند بعد از شکست در هر انتخاباتی، آنرا سیاسی جلوه دهند، خلاف اخلاق سیاسی است.
این نماینده مجلس افزود: باید موضوع فهرست را از تهیه کنندگان آن بپرسید. فهرست های دیگری هم وجود داشته که منتشر نشده و نمایندگان از گروههای مختلف سیاسی در آنها حضور داشته اند.
وی اضافه کرد: نتیجه انتخابات شورای مرکزی بین المجالس نشان میدهد فهرست های تهیه شده لزوما مورد اقبال نبوده اند و نمایندگان توجهی به این فهرست ها نداشتند، بلکه بر طبق قابلیت ها افراد را انتخاب کردند و در نهایت هم ترکیب ۱۵ نفره شورای مرکزی در این دوره بهتراز دوره قبل است.
رضاخواه با اشاره به کارکرد شورای اتحادیه بین المجالس اظهار داشت: اتحادیه بین المجالس جهانی نهاد بین المللی است، پس بهتر است افرادی با سابقه بین المللی و تسلط به یک زبان خارجی در این شورا عضو باشند که بتوانند در مجامع بین المللی صحبت و مواضع ایران را بیان کنند و عملا نقش مجلس شورای اسلامی را در این اتحادیه بالا ببرند. خوشبختانه بنده و تعداد دیگری از همکاران، به سبب وجود همین قابلیت ها مورد تأیید نمایندگان قرار گرفتیم.
منبع:

1401/06/20
23:09:52
0.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳