قالیباف:

اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه لازمه حفظ ارزش هاست

اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه لازمه حفظ ارزش هاست

به گزارش پارلمان ایران دات کام، فارس رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر می خواهیم همه ارزش های انقلاب باقی بماند و نظریه سیاسی امام به مفهوم اصل نظام مبتنی بر ولایت فقیه باقی بماند باید کارآمدی دین در اداره جامعه را به اثبات برسانیم.


محمدباقر قالیباف شامگاه پنج شنبه ۷ مهرماه در اولین یادواره سرداران شهید شهرستان های لامرد و مهر، اظهار داشت: خوشبختانه در شروع ماه ربیع و پس از ۲ ماه عزاداری در روزهای محرم و صفر و همزمان با هفته دفاع مقدس که یادآور فرهنگ جهاد و شهادت، سربلندی و عزت و افتخار ملت ایران است، توفیق دارم در جمع گرم و صمیمی مردم شهرستان های لامرد و مهر حضور داشته باشم.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که هرچه داریم به برکت خون شهدا است، عنوان کرد: باید یاد نماییم از امام شهدا، آن بزرگ مردی که جز برای خدا کلامی نگفت و جز در راه خدا گامی برنداشت، امامی که با عمل و اخلاص خودش در این مقطع از زمان موجب تجدید حیات اسلام و عزت امت اسلامی شد آن هم در زمانی که دین به عنوان افیون معرفی می شد؛ ایشان دین و معنویت را به میدان آورد.
قالیباف افزود: اگر بخواهیم به عزت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پی ببریم، باید بررسی نماییم در آن دوران چه گذشته است؛ در قرن بیستم، دو جنگ جهانی رخ داد و پس از آن دنیا به سمت جنگ سرد رفت و همه دنیا در ابعاد سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی بین دو قدرت شرق و غرب (آمریکا و شوروی سابق) تقسیم شد و هیچ اتفاق و برابری نظامی و سیاسی در دنیا اتفاق نمی افتاد مگر این که یکی از این دو قدرت پشت سر آن قرار داشت. در ۵ قاره کره خاکی این قانون ظالمانه بر همه جوامع بشری حاکم بود و در چنین ایام و زمانی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام (ره) متولد شد.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ۲ ابرقدرت در مقابل انقلاب اسلامی و کشور عزیزمان ایران ایستادند و مقابله کردند، در حقیقت جنگ تحمیلی یک جنگ تمام معنا مقابل ما بود.
قالیباف با اشاره به این که در دوران دفاع مقدس از طرف غرب و اروپا مورد حمله قرار گرفته بودیم، اظهار داشت: هواپیماهای میراژ فرانسه و موشک های هوا به دریای آنها برای زدن نفتکش هایمان و فلج کردن اقتصاد ما در جنگ و همین طور سایر تجهیزات زمینی، هوایی و دریایی که شوروی از آنها حمایت می کرد مقابل ما استفاده می شد.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: در حقیقت نیروی انسانی کشورهای مختلف و امکانات، پول و ثروت بعضی کشورهای منطقه و فرامنطقه ای مقابل کشورمان استفاده می شد و به مفهوم واقعی شرق و غرب دست به دست هم دادند تا در مقابل دینداری یک ملت و انقلاب اسلامی بایستند.
او بیان کرد: دفاع مقدس باارزش است، برای اینکه برگرفته از اندیشه های ناب برخاسته از قرآن و مکتب دوده (ع) و سنت های الهی بود و مردم، با ایمان، ایثار و تکیه بر هویت انقلابی و اسلامی خود از وطن، ارزش ها و آرمان های خود دفاع کردند و زن و مرد به میدان آمدند و نماد و مانوری از انسجام اجتماعی شکل گرفت و حرکت عظیم فرهنگی مبتنی بر فرهنگ بسیج که برخاسته از فرهنگ عاشورا بود، رقم خورد که همه این ها بیان کننده عظمت دفاع مقدس است.
قالیباف با تکیه بر این که امروز اینجا جمع نشده ایم از باب این که بگوییم یک پدیده تاریخی در فلان زمان به تاریخ پیوسته است، اضافه کرد: در حقیقت امروز اینجا جمع شده ایم تا بگوییم راه نجات بشریت انسجام جامعه اسلامی، پیوند امام و امت و تکیه بر سنت های الهی و مردم است.
او افزود: به جهت اینکه هر روز پیوند عمیق بین امام و امت شکل بگیرد باید ریشه آنرا درفرهنگ دفاع مقدسی که برخاسته از فرهنگ عاشورا، جهاد و شهادت است، دنبال کرد فرهنگی که مبتنی بر سنت های الهی و تکیه بر مردم است.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصاویر نشان داده شده از روزهای اعزام مردم لامرد و مهر به جبهه های جنگ اضافه کرد: این تصاویر نمادی از عظمت انقلاب اسلامی و نمادی از این که مردم در اوج مشکلات اینطور به میدان جنگ می روند است. در آن دوران جوانان، نوجوانان، پدر و پسر، خانواده ها، همسران و خانواده های آنها از جنگ پشتیبانی کردند.
او افزود: امروز اگر پیشرفتی می بینیم به برکت انقلاب اسلامی است و مجاهدت مستضعفان در انقلاب اسلامی است، همان هایی که حضرت امام فرمودند که کسانی که پای این انقلاب تا آخر ایستاده اند که طعم فقر را چشیده باشند و این انقلاب تا روزی محکم پابرجا است که سیاست ها و تصمیمات بر طبق اولویت دادن به محرومین و مستضعفین به عنوان صاحبان اصلی انقلاب باشد و در آن صورت است که پیروز و موفق خواهیم بود.
قالیباف افزود: امروز اگر به مناسبت هفته دفاع مقدس و یاد شهدا گرد هم آمده ایم برای این است که مدیریت را در دوران دفاع مقدس یاد گرفته ایم، نحوه حکمرانی را در این دوران آموخته ایم و الگوی مدیریت جهادی را از این دوران برداشته ایم، این ها خاصیت های دوران دفاع مقدس است، مهم ترین خاصیت دوران دفاع مقدس همین بی بدیل بودن منطق فرهنگ دفاع مقدس است.
او با اشاره به وجود برخی مشکلات در اداره کشور، بیان کرد: اگر امروز ما در اداره کشور مشکلاتی می بینیم و بعضی می گویند این مشکلات برای جنگیدن و دشمن تراشی است، باید بگویم هیچ کدام منطق ندارد، ما جنگی را شروع نکرده ایم و با جایی جنگ نکرده ایم، در هر موضوعی این آمریکای مستکبر و ظالم و رژیم صهیونیستی کودک کُش هستند که تاب تحمل جمهوری اسلامی را ندارند و هر روز در مسائل داخلی و خارجی توطئه می کنند که می توان نمونه آنرا در اقدامات منافقین در حوادث ابتدای انقلاب نظیر غائله گنبد و جنگ تحمیلی پیدا کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی به شرایط فعلی اشاره و تاکید کرد: شیطنت های امروز دشمنان نیز در جنگ شناختی، اقتصادی و فرهنگی است که مقابل ما به راه انداخته اند چونکه باورهای انقلاب و ارزش های آن، مانع حرکت دشمنان است، بدین سبب آنها دشمنی می کنند.
قالیباف اظهار داشت: با صراحت می گویم اگر در مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی چالش ها و مشکلاتی داریم و کارنامه قابل قبولی نداریم بدین سبب است که از فرهنگ دفاع مقدس در اداره کشور، مدیریت، تصمیم گیری و قانونگذاری در هر بخشی استفاده نمی گردد و اگر فرهنگ دوران دفاع مقدس را مبنای مدیریت کشور قرار می دادیم شرایط امروز ما بمراتب بهتر بود.
رییس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: جوانانی که آن روزها را درک نکرده اند و صفای آن روزها را ندیده اند، باید بدانند در زمان جنگ ابتدایی ترین امکانات همچون لباس و اسلحه ژسه فراهم نبود، حتی تجهیزات ابتدایی نظامی هم نداشتیم، اما امروز آن فرهنگ به انقلاب اسلامی عمق بخشید و ایران اسلامی ما در بعد امکانات دفاعی جزو ده کشور اول دنیا شد، بدین جهت باید با همین نگاه و فرهنگ به حوزه های اقتصادی و مدیریتی نگاه کرد و حرکت نماییم.
او با اشاره به این که برخی اختلاف نظرها، تفاوت سلیقه و روش ها پیش می آید، اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس هم این اختلاف نظرها وجود داشت، اما به سرعت به سمت دوستی، یکدستی و انسجام می رفتیم، آن زمان منیتی وجود نداشت و به سرعت موضوعات حل می شد. در کار کارشناسی بحث های سنگینی شکل می گرفت، اما دل ها به هم نزدیک بود. امروز این فرهنگ را نیاز داریم و باید در همه سطوح مسئولیتی چنان دلدادگی، دوستی، همدلی و انسجام شکل بگیرد.
رییس قوه مقننه کشور با تکیه بر این که در دفاع مقدس رمز موفقیت در جبهه تکیه بر سنت های الهی و مردم بود اضافه کرد: وقتی صحبت از مردم می شود یعنی سازوکاری برای اداره کشور آماده نماییم که مبنای آن مردم باشند و خروجی آن به نفع و برای مردم باشد که اگر چنین ساختاری ایجاد شود، این حکمرانی درست است. حکمرانی که انسجام و موفقیت همراه داشته باشد.
او با اشاره اهمیت درک و باور فرهنگ ما می توانیم به بیان مصداقی در یک نقطه جغرافیایی یعنی شمال و جنوب اتوبان کرج در تهران که محل قرار گرفتن مجموعه هوا فضای سپاه و شرکت های خودرسازی است اشاره نمود و در تشریح این مثال، اظهار داشت: در شمال اتوبان کرج نمونه ای از حکمرانی، الگو و حرکت مبتنی بر باورهای اسلامی وجود دارد به نحوی که در دهه شصت تولید خمپاره ۶۰ و ۱۲۰ برای ما ممکن نبود و برای تولید مهمات گرفتار مشکل بودیم. حداکثر برد آتش ما ۱۵ کیلومتر بود و رژیم صدام می دانست از ۱۵ کیلومتر به بعد نیروهایش می توانند آزادانه زندگی کنند و احساس امنیت داشته باشند، اما همان فرهنگ، توانست به سرعت در زمینه علم، فناوری و صنعت پیشرفت بوجود آورد تا جایی که امروز در عرصه موشکی جز چند کشور اول دنیا باشیم.
رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امروز موشک های بالستیک ما از جو خارج و به جو باز می گردند و در عین نقطه زنی می توانند اهداف متحرک را هم مورد هدف قرار دهد. سرعت موشک های ما بالای چند ماخ است، اما متاسفانه صد متر پایین تر در اتوبان کرج صنایع خودروسازی وجود دارد که امان مردم را هم در قیمت و هم در کیفیت بریده اند.
رییس قوه مقننه تاکید کرد: امروز در یک جنگ تمام عیار شناختی و جنگ نابرابر اقتصادی و فرهنگی هستیم که اگر با همان روحیه و فرهنگ دفاع مقدس بایستیم و پیش برویم اساس کار خودرا در جامعه گذاشته ایم.
او افزود: امروز دشمن تلاش می کند مردم را در مقابل هم قرار دهد، کارآمدی نظام را زیر سوال برده و می خواهد فاصله امام و امت را زیاد کند پس باید در مقابل آنها با روش و نوع نگاه درست بایستیم.
رئیس قوه مقننه اشاره کرد: ما باید بر کارآمدی نظام و کارآمد شدن نظام همت نماییم و در این راه به درستی حرکت نماییم. کارآمدی یعنی ما بر پیله ناکارآمدی انباشته شده غلبه نماییم که به وضوح آنرا می بینیم که در تار و پود دیوان سالاری ما چگونه ضعف به وجود آورده است و دشمن بر آنها سوار شده و مشکلاتی به وجود می آورد. با اینحال ما می توانیم بر این مشکلات غلبه نماییم، اما نیازمند آن هستیم که همه همت کنی و پای کار باشیم.
او تاکید کرد: امروز اگر مدعی دلسوزی برای کشور، وطن، انقلاب و آینده هستیم و می خواهیم بگوییم خدمتگزار مردم، سربازان خوب وطن و بسیجیان و سربازان خوب و وفادار به رهبر معظم انقلاب و خون شهدا هستیم فقط باید یک کار انجام دهیم و آن هم کارآمدی دین در اداره جامعه است. اگر می خواهیم همه ارزش های انقلاب باقی بماند و نظریه سیاسی امام به مفهوم اصل نظام مبتنی بر ولایت فقیه باقی بماند باید کارآمدی دین در اداره جامعه را به اثبات برسانیم.
منبع:

1401/07/09
08:47:58
0.0 / 5
307
تگهای خبر: حكم , رهبری , قانون , قوه مقننه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام