خضریان:

با وجود افزایش میزان صدور چک شاهد کاهش آمار چک های برگشتی هستیم

با وجود افزایش میزان صدور چک شاهد کاهش آمار چک های برگشتی هستیم

به گزارش پارلمان ایران دات کام، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ضمن اشاره به تقدیر این کمیسیون از کسانی که در اجرای قانون چک نقش آفرینی کردند، اظهار داشت: اجرای قانون چک با صرف یک میلیون نفر ساعت بعد از سال ها باعث شد با وجود افزایش میزان صدور چک شاهد کاهش آمار چک های برگشتی به علت اعتماد به چک و اعتبار آن باشیم.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، علی خضریان در توضیح جلسه امروز(یکشنبه، ۱۷ مهر) کمیسیون اصل نود، اظهار داشت: این جلسه در دو بخش حضور رئیس مرکز پژوهش ها، کارشناسان و معاونان این مرکز و همینطور مسئولین ارشد بانک مرکزی برگزار گردید. بخش اول جلسه به منظور کارآمدسازی و اثربخشی ساختار نظارت در مجلس و کمیسیون و تحلیل ابرچالش های موجود در چارچوب سند پویایی حکمرانی مسئولین مرکز پژوهشها بود که رئیس مرکز به عرضه گزارش، راهکار ها و همینطور تشریح مدلهای اجرا شده موفق در دنیا پرداخت.
وی، کارآمدسازی نظارت و تقویت این بخش از وظایف مجلس را، یکی از اهداف کمیسیون بر مبنای اسناد بالادستی عنوان و اظهار نمود: در بیانات مقام معظم رهبری و سفارش های ایشان ضرورت توجه به نظارت در شرایط انباشت قانون همواره مورد توجه بوده است. بنابراین مجلس مبحث قانون سوت زنی و افشای فساد و تصویب قوانین در جهت مبارزه با فساد را مورد توجه قرار داد. کمیسیون اصل ۹۰ بعنوان اصلی ترین بخش نظارتی مجلس هم در دوره اخیر در راه نظارت گامهای موثری برداشته و این جلسه هم به منظور اثربخشی بیشتر در این بخش تشکیل شد.
خضریان همینطور اظهار داشت: در بخش دیگری از جلسه از افرادی که در مبحث اجرای قانون چک نقش آفرینی کردند، تقدیر گردید. قانون چک علیرغم باور عده ای در دولت گذشته شکل عملیاتی به خود گرفت و باعث کاهش جرائم حوزه چک و همینطور بازگشت اعتبار به چک شد. در کمیسیون از افرادی که در این راه در کنار کمیسیون اصل ۹۰ نقش آفرینی کردند، قدردانی گردید.
وی افزود: اجرای قانون چک با صرف یک میلیون نفر ساعت بعد از سال ها باعث شد با وجود افزایش میزان صدور چک، شاهد کاهش آمار چک های برگشتی به علت اعتماد به چک و اعتبار آن باشیم و این مهم با پیگیری کمیسیون و همکاری ارکان مختلف بانک مرکزی، مرکز پژوهشها و سایر نهادها محقق شد. البته در این راه کارهای باقی مانده نظیر اعتبارسنجی و الکترونیکی شدن کامل سیستم صدور چک باقی مانده که باید با پیگیری های دقیق به شکل عملیاتی درآید.
منبع:

1401/07/18
12:13:18
0.0 / 5
154
تگهای خبر: تصویب , حكم , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱