در مراسمی با حضور مسؤولان گردشگری ایران و افغانستان اعلام شد:

بازگشت هواپیمایی افغانستان به ایران و درخواست لغو ویزا

بازگشت هواپیمایی افغانستان به ایران و درخواست لغو ویزا

به گزارش پارلمان ایران دات کام، پروازهای شرکت هواپیمایی افغانستان به ایران بعد از حدود یک سال وقفه، درحالی از سرگرفته شد که فعالان گردشگری در ایران، لغو ویزا بین دو کشور را درخواست نمودند.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، افتتاح رسمی پروازهای شرکت هواپیمایی افغانستان به ایران، شامگاه گذشته (پنجشنبه ۲۱ مهرماه ۱۴۰۱) در حضور مسؤولان گردشگری، برخی از نمایندگان مجلس و رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا و همینطور کنسول و دیگر نمایندگان سفارت افغانستان و شرکت هواپیمایی «آریانا افغان» که یکی از قدیمی ترین شرکتهای هواپیمایی افغانستان به شمار می آید، درحالی انجام شد که پیش از این پرواز مستقیم بین ایران و افغانستان از جانب یک شرکت هواپیمایی ایرانی در حال انجام بوده است.
این شرکت هواپیمایی که از سال ۱۹۵۵ در افغانستان تاسیس شده و الان با ۵ هواپیما به ۱۱ مقصد بین المللی پرواز دارد، قبل از تحولات اخیر افغانستان پروازهایی به ایران داشت که به مدت یک سال متوقف شده بود. نماینده این شرکت به ایسنا اظهار داشت: این هواپیمایی اولین پرواز خویش را چهارشنبه گذشته، ۲۰ مهرماه به مقصد تهران انجام داده و مقرر است از این پس، در ایام سه شنبه پرواز کابل ـ مشهد ـ کابل، چهارشنبه پرواز کابل ـ تهران ـ کابل و جمعه پرواز کابل ـ مشهد ـ کابل برقرار باشد.
هزینه بلیت یکطرفه این پروازها از پنج میلیون تا ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است.
در مراسم مورد اشاره که به منظور اعلام رسمی برقراری پروازهای یکی از قدیمی ترین شرکتهای هواپیمایی افغانستان به ایران برگزار شد، قرار بود معاون گردشگری حضور داشته باشد که به جای او، یحیی نقی زاده محجوب. مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ـ حضور یافت. وی در سخنانی اظهار داشت که در وضعیت موجود، هر اقدام مثبت و رو به جلو در گردشگری باعث خرسندی همه فعالان این صنعت می شود. توسعه گردشگری و پیشرفت این صنعت در کشور در گرو هماهنگی ها و انسجام در داخل است. ازاین رو، هرچه خطوط پروازی تقویت شود به تقویت صنعت توریسم منجر خواهد شد.
مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همینطور اظهار نمود: اولویت دادن به کشورهای همسایه و مسلمان بعنوان بازارهای هدف گردشگری، می تواند تحرک و پویایی در عرصه گردشگری کشور ایجاد نماید.
نقی زاده در ادامه ضمن اشاره به خسارت گردشگری در بحران ها از توافق با صندوق ضمانت صادرات ایران برای پشتیبانی از آژانس های فعال در زمینه گردشگری ورودی در ریسک های سیاسی، اطلاع داد.
نماینده سفیر افغانستان هم با بیان اینکه سفارت افغانستان از هیچ همکاری با کشور دوست، ایران دریغ نخواهد کرد، در رابطه با برقراری پروازهای این شرکت هواپیمایی اظهار داشت: نام این شرکت از تمدن خراسان بزرگ گرفته شده است که متاسفانه در گذشته به خاطر مسائلی در افغانستان شرکتهای رقیب خواستند به نحوی در پروازهای آن مشکلاتی ایجاد کنند اما می بینید که به حیات خود ادامه می دهد.
او همینطور به نمایندگی از سفارت افغاستان آمادگی برای همکاری در زمینه ویزا را با ایران اعلام نمود.

چرا ویزا بین ایران و افغانستان لغو نمی شود؟
به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، بنا بر اظهارات کنسولگری افغانستان، ویزای این کشور به مبلغ یکصد دلار یک روزه برای اتباع ایرانی صادر می شود، اما سختگیری های سفارت ایران در افغانستان برای صدور ویزا بارها سبب گِله اتباع و شهروندان افغانستانی شده است. از همین رو، حرمت الله رفیعی ـ رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ پیشنهاد لغو ویزا بین ایران و افغانستان را بیان کرد و از نمایندگان مجلس حاضر در این مراسم خواست که پیگیر این مطالبه باشند.
او اظهار داشت: با افزایش پرواز بین ایران و افغانستان طبعا انتظار داریم سفارت ها در زمینه ویزا همکاری کنند، اما مسئله اینست چرا نباید با افغانستان لغو ویزا شویم؟ می دانید چقدر منافع هر دو کشور تأمین می شود؟ اتباع دو کشور چقدر باید اذیت شوند؟ البته سفارت افغانستان در ایران همکاریهای خوبی دارد و ویزا را یکی دو روزه صادر می کند، اما چرا با کشورهای دور که گاهی روابط چندانی هم نداریم، لغو ویزا هستیم، اما با کشور همسایه و دوست، لغو ویزا نیستیم؟
او در رابطه با پرواز افغاستان هم اظهار داشت: اولین پروازی که چهارشنبه گذشته از کابل به تهران نشست، حدودا ظرفیت تکمیل بود و این پیام خوبی دارد. بزودی تعداد این پروازها بیشتر خواهد شد و احیانا پرواز هرات هم برقرار می شود.
رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ضمن اشاره به سفری که به تازگی به افغانستان داشته اشاره نمود و اظهار داشت: افغانستان هم مثل ایران گرفتار تبلیغات سوء رسانه هاست. من از نزدیک افغانستان را دیده ام واقعا از آنچه رسانه ها می گویند، خبری نیست.
او سپس نمایندگان مجلس را که در این مراسم حاضر بودند، خطاب قرار داد و به گرانی قیمت پروازها اشاره نمود و بازبینی در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده در صنعت هوایی را خواهان شد و اظهار داشت: اگر مقرر است مالیات بگیرید، دست کم قانونی این کار را انجام دهید، چرا حمل و نقل زمینی و دریایی معاف از مالیات بر ارزش افزوده است اما حمل و نقل هوایی معاف نشده، یک خطای قانونی صورت گرفته است.

در ادامه این مراسم، رفعت، نماینده شرکت هواپیمایی افغانستان اظهار داشت: این شرکت هواپیمایی قبلاً پروازهایی به مقصد تهران و مشهد داشت، بنا به مشکلاتی این پروازها متوقف شده بود. ازسرگیری باردیگر این پروازها یقینا به نفع اقتصاد دو کشور است و عزیزان افغان و ایرانی از این صنعت بهره مند می شوند. تقاضا و درخواست ما از کلیه کسانی که می توانند در رونق این صنعت هوایی و گردشگری افغانستان کمک کنند اینست که دریغ نکنند. یقینا این اتفاق سبب رشد و شکوفایی دو کشور می شود.
محمدرضا دشتی اردکانی ـ رئیس فراکسیون گردشگری مجلس ـ، اقبال شاکری ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ و منصور شکرالهی ـ عضو کمیسیون انرژی مجلس ـ در سخنانی بر آمادگی مجلس برای همکاری و پشتیبانی از گردشگری و همینطور توسعه صنعت هوایی تاکید نمودند.

سال ها ترسیدیم و به افغانستان سفر نکردیم!
اکبر غمخوار ـ عضو جامعه تورگردانان ایران ـ هم با عرضه توضیحاتی در رابطه با شاخصه های کشوری که می تواند مقصد گردشگری باشد، اظهار نمود: در دسترس بودن یکی از این شاخصه هاست که شامل لغو روادید می شود. گاهی که در رابطه با لغو ویزا بین ایران و افغانستان صحبت می شود این نگرانی را مطرح می کنند که این اقدام امکان دارد به رسوب اتباع افغانستانی در ایران منجر شود، اما چه اشکالی دارد ویزا برای اتباعی که با گذرنامه، قانونی، منظم و با پرواز به ایران سفر می کنند، لغو شود؟ افغانستانی های متمولی در سرتاسر دنیا زندگی می کنند که میتوان آنها را به ایران جذب کرد.
او ضمن اشاره به هشدارهایی که کشورهای اروپایی و آمریکایی در رابطه با منع سفر به ایران داده اند، اظهار نمود: معمولاً تا گفته می شود «گردشگر» همه دنبال آدم هایی با چشم آبی و موبور هستند. باید این نگرش را تغییر دهیم. در حال حاضر کشورهای همسایه بهترین گردشگران برای ما هستند، چون دیگران هر روز به یک بهانه بیانیه صادر می کنند که «به ایران سفر نکنید» ما که فرش قرمز برای آنها نینداخته ایم، ایران مقصد گردشگری می باشد اگر خواستند تشریف بیاورند. به هر حال ما این مشکلات را با کشورهای همسایه نداریم، آمارها هم نشان داده است بیشترین گردشگران ایران از کشورهای همسایه هستند، زبان و فرهنگمان هم که مشترک است.
غمخوار همینطور اظهار داشت: اگر این طور که تعریف می کنند افغانستان کشور امنی است، چرا نباید به آن سفر کنیم؟ شاید بزرگترین ظلمی که به افغانستان شد این بود که ما ایرانیان به خصوص ما که فعال گردشگری هستیم، در این سال ها ترسیدیم و به این کشور سفر نکردیم.1401/07/23
08:16:25
0.0 / 5
205
تگهای خبر: خدمات , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵