ذوالنوری:

گشت ارشاد، مغایر قانون نیست

گشت ارشاد، مغایر قانون نیست

به گزارش پارلمان ایران دات کام، عصر ایران نوشت: عضو کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: انتقادات نمایندگان اگر در ارتباط با این که چرا گشت ارشاد فلان جا فلان برخورد را کرده است مطرح شود ایرادی ندارد ولی اگر صرف این که گشت ارشاد است و دیگران معترض هستند و من نماینده هم خوشم نمی آید که نمی توانم یک کار رسمی قانونی را زیر سوال ببرم.مجتبی ذوالنوری، نماینده مردم قم در مجلس در مورد شکایت پلیس ازچهارنماینده مجلس اظهار داشت: این که آیا پلیس از این نمایندگان به حق یانابه حق شکایت کرده است را نمی دانم و باید محتویات فرمایشات نمایندگان را ببینم بعد اظهارنظر کنم. نماینده در نطق خودش راجع به همه مسائل کشور آزاد است ولی مشروط بر این که در آن دروغ، اتهام، افترا، اغوا و تشویش نباشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: اگر نماینده مطالب درست، صادقانه و راست را در موضوعات کشور به قصدمطالبه گری و وادار کردن دستگاهها به انجام وظیفه خودشان مطرح کنند و از دستگاهی به علت ترک وظیفه نقد کرده است به وظیفه اش عمل کرده است و درست است ولی اگر من نماینده بدون تحقیق و نتیجه تحقیقات صحبتی کنم که سبب تشویش اذهان عمومی شود درست نیست.
وی افزود: فرض کنید در مبحث خانم امینی نیروی پلیس را مقصر نماییم و افکار عمومی را ضد نیروی امنیتی کشور تشویش و برانگیزم اینجا طبیعتا من نماینده در آن تحریک احساسات اگر جوانی تحت تأثیر موضع گیری من در خیابان آمد و خسارتی به مردم ومملکت زد و خسارتی دید مسئول هستم.
وی اضافه کرد: من نماینده می توانم با تحقیق و تفحص به قوه قضاییه یا دستگاه پلیس بروم و مطالبه کنم واسناد و مدارک ببینم و آنها همموظف هستند به من مدارک و اسناد بدهند ولی اگر من نماینده نسنجیده چیزی بگویم که بعد خلاف آن ثابت شود اینجا نسبت به تحریک، تحریف و خسارتی که به وجه سازمان وارد کردم باید پاسخگو باشم سازمان هم می تواند از من شکایت کند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: نماینده می تواند در قالب وظایف نمایندگی اش بدور از افترا، تشویش و دروغ اظهار کند اما اگر نسنجیده خبری را بگوید که حقیقت ندارد آزاد نیست.
وی در پاسخ به این سؤال که با این اوصاف نماینده نمی تواند صددرصد مطالبات ملت را پیگیری کند، اظهار داشت: نماینده هر حرف راستی را می تواند و باید پیگیری کند اما مجاز نیست دروغ بگوید و تشویش افکار عمومی برای صدمه به کشور و دستگاه رسمی را داشته باشد. در مبحث خانم مهسا امینی وقتی که قرار شد که آزمایش بگیرند و جواب آزمایش سه هفته و یا یکماه در الکل بخوابد تا معلوم شود. من نماینده با چه ابزاری باید پیش از اعلام این نتیجه بیایم با پیش قضاوت افکار عمومی را ضد دستگاهی خراب کنم.
ذوالنوری در پاسخ به این سؤال که بعضی از نمایندگان که از آنها شکایت شده است در مورد رفتار گشت ارشاد نقدهای داشتند آیا درهمین حد هم نمی توانسته اند انتقادی مطرح کنند، اظهار داشت: این انتقادات اگر در ارتباط با این که چرا گشت ارشاد فلان جا فلان برخورد را کرده است مطرح شود ایرادی ندارد ولی اگر صرف این که گشت ارشاد است و دیگران معترض هستند و من نماینده هم خوشم نمی آید که نمی توانم یک کار رسمی قانونی را زیر سوال ببرم.
این نماینده مجلس اظهار داشت: باید اول خطای آنرا مشخص کنند بعد انتقاد کنند وقتی گشت ارشاد با خانم امینی هیچ گونه برخوردی مغایر قانون انجام نداده است من نماینده به چه حقی مجاز هستم که دستگاه رسمی را زیر سوال ببرم؟ چه کسی این حق را به من داده است الا این که من بررسی کنم و اثبات کنم که گشت ارشاد مقصر بوده است بعد حق دارم در هر تریبونی داد بزنم و ازمراجع رسمی هم مطالبه کنم که چرا با آن تخلف برخورد نمی گردد.
وی اظهار داشت: اگر خود مجلس که قانونگذار است مقرر است به هیچ هنجار و قانونی پایبند نباشد که نمی گردد. بند ۸ماده ۴قانون نیروی انتظامی می گوید برخورد با فساد و جرم وظیفه نیروی انتظامی است. ماده ۶۳۸قانون مجازات اسلامی هم گفته است عدم رعایت حجاب جرم است و جرم انگاری کرده است و گفته است مجازات خاطیان ۷۴ضربه شلاق و دو ماه زندان یا جزای نقدی بدل الحبس است. بند ۱۲ماده ۴ قانون نیروی انتظامی می گوید این نیرو وظیفه جلوگیری از جرم را دارد کف پیشگیری اینست خانم بی حجاب را ببرند و به وی تذکر دهند که حجاب اش را رعایت کند که این کف پیشگیری است و گشت ارشاد مغایر قانون نیست و کسانی که به ریشه گیر میدهند اینها خلاف می کنند.
عضو کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: اگر ما بررسی نماییم و متوجه شویم که گشت ارشاد تخلف کرده است باید سفت بایستیم که با آن برخورد شود. اگر ماموری تخلف کرد ما نباید کل آن سازمان را بکوبیم، در اداره دارایی امکان دارد یک ممیز رشوه بگیرد، قاضی دادگاه امکان دارد رشوه بگیرد اگر قاضی تخلف کرد و مامور مالیاتی تخلف کرد مگر ما باید کل اداره داریی یا قوه قضاییه را بکوبیم. باید فرد خاطی مورد برخورد قرار گیرد و متاسفانه اینها رعایت نمی گردد. من نماینده هم باید بیشتر پایبند به قانون باشیم.


بیشتر بخوانید: انتقاد تند از ذوالنوری: کاش «حرف نزدن» بلد بودید! / حرف های تان در رابطه با گشت ارشاد و حجاب، بنزین روی آتش احساسات ملت است


منبع:

1401/07/26
11:02:14
0.0 / 5
241
تگهای خبر: اتهام , دادگاه , طرح , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام