نماینده چابهار:

مردم سیستان و بلوچستان تجزیه طلب نیستند

مردم سیستان و بلوچستان تجزیه طلب نیستند

به گزارش پارلمان ایران دات کام، ایلنا نوشت: معین الدین سعیدی اظهار داشت: باید از خانواده کسانی که بی گناه کشته اند، دلجویی شود که متاسفانه این اتفاق تا حالا انجام نشده است.معین الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی در رابطه با آخرین وضعیت استان سیستان و بلوچستان و پیگیری حوادثی که در این استان رخ داده است، اظهار داشت: روز جمعه ۸ مهرماه در زاهدان حوادثی صورت گرفت که این روز را در تاریخ استان سیستان و بلوچستان سیاه کرد که عده زیادی از مردم در این اتفاق مظلوم واقع شدند.
بخش هایی از گفت و گوی سعیدی را در ادامه می خوانید:
*حوادثی که در استان سیستان و بلوچستان رخ داد دارای ابعاد متعدد بود که باعث نگرانی شدید جامعه و مردم شد و اگر همان هنگام اقناع لازم توسط مسؤلان امر صورت می گرفت، ما شاهد آن اتفاقات تلخ در جمعه ۸ مهرماه ۱۴۰۱ نبودیم که بعنوان یک جمعه سیاه نام بگیرد.
*همراه با مردم بی گناه در این حادثه برخی از حافظان امنیت کشور هم به شهادت رسیدند و به اموال عمومی خسارات غیرقابل جبرانی زده شد.
*ما از مقامات خواستیم از خانواده ده ها بی گناه که کشته شدند آن هم در استانی که همواره مردمش پیشگام در حراست از مرزهای ایران عزیز بوده و هستند، دلجویی کنند. ما هیچگاه شاهد هیچ فعالیت خدایی ناکرده تجزیه طلبانه و اغتشاش گرایانه در سیستان و بلوچستان نبوده ایم، این مردم هیچکدام شان تجزیه طلب نبوده و نیستند خیلی از کسانی که کشته شدند هیچ نسبتی با اغتشاشات نداشتند.
*اخیرا شورای تأمین هم اطلاعیه ای داده و عنوان کرده است با فرمانده نیروی انتظامی زاهدان و فرمانده آن کلانتری برخورد شده است که این ها کفایت نمی نماید.
*اولا کسانی که در این حادثه بی گناه کشته شده اند باید حتما توسط مسؤلان برایشان درجه رفیع شهادت در نظر گرفته شود، ثانیا با کسانی که آن فاجعه بزرگ را رقم زدند، حال در هر لباسی که هستند حتما باید برخورد قطعی و قضایی صورت گیرد. از مردم هم خاضعانه خواهش می نماییم آرامش خودشان را حفظ کنند؛ چونکه در شرایط فعلی کشور هرگونه ناامنی نخستین ضررش به آنها می رسد.
*در این شرایط مردم حتما باید به پیگیری مسؤلان اعتماد کنند تا خون بی گناهان هدر نرود و ما بتوانیم مطالبات به حق، قانونی و اصولی مردم را استیفا نماییم. اما در کنار این ها انتظار است همانطور که از مردم این انتظار را داریم که آرامش خودشان را حفظ کنند و شاهد ناآرامی نباشیم در عین حال این را یادآوری نماییم که وظیفه مسؤلان هم خطیرتر است و باید در چنین شرایطی مطالبات به حق مردم را دنبال کنند.
*پیرو آن اتفاق امام جمعه اهل سنت زاهدان جناب شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید همان ابتدا بیانیه بسیار آرامش بخشی دادند و تلاش کردند مردم را آرام کنند، جناب آقای آیت آلله محامی امام جمعه محترم و نماینده محترم و معزز ولی فقیه در امور اهل سنت هم بلافاصله بیانیه بسیار دقیق و کارشناسی دادند و ایشان هم بر پیگیری مبحث در چارچوب کارشناسی و قانونی و بر استیفای حقوق انسان های بی گناهی که شهید شدند تاکید داشتند.
*کسانی که عامدانه و با برنامه ریزی دنبال اغتشاش و ناآرامی در استان سیستان و بلوچستان هستند، حتما دستگاههای قانونی با آنها برخورد لازم را باید داشته باشد. اما اینجا باید از خانواده کسانی که بی گناه کشته اند، دلجویی شود که متاسفانه این اتفاق تابحال انجام نشده است و مردم این انتظار را از مسؤلان امر، رئیس محترم جمهور، قوه قضاییه و رئیس محترم مجلس دارند که ان شاالله قلب حقیقت نشود.
*در حمله اولیه به کلانتری خدا را شکر هیچ صدمه خاصی به جز یک مورد متوجه عزیزان نیروی انتظامی در کلانتری ۱۶ نشده است، توجه داشته باشید وقتی چنین موضوعی به این شکل مطرح شده بود آن برخوردی که با مردم شد انصافاً فضا را برای تندروها و عناصر تندرو فراهم نمود که برطبل اختلافات بکوبند.
*من باز هم تاکید می کنم مردم استان سیستان و بلوچستان اغتشاش گر و تجزیه طلب نیستند و تا پای جان حافظ مرزهای ایران عزیز و جمهوری اسلامی ایران بودند و خواهند بود اما رویه هایی واقعاً سبب نگرانی مردم شده است و این انتظار به حق را دارند که از آنها دلجویی شود.


بیشتر بخوانید:
شورای تأمین سیستان و بلوچستان: فرمانده انتظامی زاهدان و رئیس کلانتری ۱۶ زاهدان برکنار شدند / جبران خسارات وارده به جانباختگان بی گناه و خانواده آنان


منبع:

1401/08/10
10:09:45
0.0 / 5
199
تگهای خبر: برنامه , حامی , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴