علیجانی:

آلودگی هوا مساله ملی قابل حل است

آلودگی هوا مساله ملی قابل حل است

به گزارش پارلمان ایران دات كام دبیر مجمع نمایندگان تهران مبحث آلودگی هوا را مساله ملی و قابل حل با كمك تمامی دستگاه ها و همكاری دولت و مجلس دانست و اظهار داشت كه علیرغم تصویب قانون هوای پاك شاهد اجرای كامل آن نیستیم. بطور قطع با اجرای آن خیلی از مشكلات حل خواهد شد.


محسن علیجانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به آلودگی هوا در تهران و بعضی از كلانشهرها اظهار داشت: منشاء آلودگی هوا در میزان تردد خودرو ها و موتورسیكلت ها است. باید در وهله اول برای توسعه حمل و نقل ریلی اقدامات جامعی صورت گیرد. لازم است دستگاه ها ملزم به انجام وظایف شان شوند، نه اینكه به محض وقوع آلودگی هوا كمیته اضطرار تشكیل شده و منتظر ورود سامانه های بارشی باشم.
به قول این عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس باید در فرآیندی و با كمك دولت و تمامی دستگاه ها مشكل آلودگی هوا را در سطح ملی حل كرد. تصمیمات كوتاه مدت و بلندمدت نیاز است نه اینكه تصمیمات بیشتر جزیره ای باشد. آلودگی هوا مساله ملی و قابل حل در فرایند چند ساله است منوط به اینكه برنامه جامعی برای آن وجود داشته باشد. مجلس هم قانون هوای پاك را به تصویب رساند كه در صورت اجرای آن خیلی از مشكلات حل خواهد شد. نمونه بارز آن انجام درست معاینه فنی خودرو ها و موتورسیكلت ها است.
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینكه «حدود چند ماه پیش در جلسه ای با حضور استاندار تهران درباره طرح جامع حمل و نقل ریلی و عمومی بحث شد»، اضافه كرد: در همین جلسه شهردار تهران گزارشی برای توسعه مترو داد. هم اكنون ۳۰۰۰ اتوبوس و واگن برای شهر تهران كم داریم كه باید فكری برای آن شود. بطور قطع توسعه حمل و نقل عمومی امری ضروریست كه مشخصا برای تكمیل متروی شهر تهران حداقل به ۴۰ هزار میلیارد تومان پول نیاز است.
علیجانی در انتها با تاكید بر اینكه «باید بسته جامعی برای حمل و نقل عمومی و آلودگی هوا تهیه و اجرایی شود» اضافه كرد: در همین باره بسته جامع حمل و نقل عمومی و كاهش آلودگی هوا در مدیریت شهری و استانداری باید در دستور كار قرار گیرد. حتی در صورت ضرورت باید از مجلس و صندوق توسعه هم كمك گرفت. هنوز بسته جامعی تعریف نشده است.1398/09/11
13:56:37
5.0 / 5
4466
تگهای خبر: تصویب , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵