مهم ترین خبرهای مجلس در هفته ای که گذشت

مهم ترین خبرهای مجلس در هفته ای که گذشت

به گزارش پارلمان ایران دات کام، این هفته از آذرماه با عنایت به سالروز 16 آذرماه، روز دانشجو مهم ترین خبر مثلث سبز هم از حواشی این روز بی نصیب نماند و مهم ترین خبر این هفته به یک مناظره دانشجویی با عنوان «اعتراض دارم» که در دانشگاه شریف برگزار شد، اختصاص داشت.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، این خبر مروری بر مهم ترین خبرهای این هفته از آذرماه ۱۴۰۱ پارلمان همزمان با روز دانشجو است:
مهم ترین خبر این هفته به یک مناظره دانشجویی با عنوان «اعتراض دارم» اختصاص داشت که میان علی خضریان نماینده اصولگرای مجلس و مسعود پزشکیان نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی برگزار شد.


پزشکیان در این مناظره تصریح کرد که می گویند اعتراض نکنید و خضریان هم عنوان نمود که می توان با اصلاح، اعتراض را پذیرفت و همچنین در این مناظره عنوان شد که «می توان با انجام اصلاحاتی در ساختار، فضا را برای بیان و پذیرش اعتراض آماده کرد».
خبر مهم بعدی هم به حاشیه های سفر اخیر رئیس جمهور به استان کردستان و بازدید از بازار شهر سنندج مربوط می شد که محسن پیرهادی نایب رئیس فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی در این رابطه عنوان کرد: براندازان در تلاشند با ایجاد گسست بین مردم و تشکیل دو قطبی بر نارضایتی موجود در کف جامعه بدمند و مردم را رو به روی هم قرار دهند، موید امر هم هجمه هایی است که به دنبال سفر رئیس جمهور به کردستان، مغازه دار کردستانی را نشانه گرفت.
وی در یادداشتی با عنوان «چرا مغازه دار کردستانی عذرخواهی کرد» خاطرنشان کرد: این روزها التهابات فروکش کرده و ناکامی جریان های ضدمردمی در پیشبرد پروژه هایشان از براندازی گرفته تا تجزیه ایران، حالا به بحث ایجاد شکاف و گسست میان مردم و در کف جامعه تنزل یافته است و آنها درصددند با القای دو دستگی و دو قطبی میان مردم آرامش برقرار شده در کشور را برهم بزنند و در بستر این فضا مجدد ضد ایران طرح دسیسه و آرامش مردم را بر هم بزنند.
کارت زرد مجلس به عین اللهی وزیر بهداشت هم جزء خبرهای پربازدید این هفته پارلمان ایران بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سوال توسلی نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ پیرامون وضعیت بهداشت و درمان در شهرها و روستاهای کشور قانع نشدند و در نهایت با ۱۰۳ رای موافق، ۱۲۳ مخالف، ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده، وزیر بهداشت و درمان از مجلس شورای اسلامی کارت زرد گرفت.
در این هفته مجلس یازدهم و دولت سیزدهم نشست غیرعلنی مشترکی به میزبانی مجلس شورای اسلامی داشتند که احمد راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به بیان جزئیاتی از این نشست که در ساختمان بهارستان برگزار شد پرداخت و عنوان کرد: در این جلسه نمایندگان مجلس و وزرای دولت نقطه نظرات خود در مورد موضوعات مهم مخصوصاً مباحث اقتصادی مطرح نمودند.
به قول راستینه لایحه بودجه ۱۴۰۲، برنامه هفتم توسعه و همچنین ضرورت بیشتر از پیش توجه به دلایل و راه های ناکارآمدی اقتصادی کشور که باید مورد توجه قرار بگیرند از اهم مباحث مطرح شده در این جلسه است.


همینطور موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی هم پس از برگزاری این جلسه عنوان کرد: هم دولت و هم مجلس تاکید دارند که بهترین راه مقابله با اغتشاشات اخیر و بهترین راه برای رسیدن به ثبات توجه به مطالبات واقعی مردم است.
در این هفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات الحاق یک ماده به قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت موافقت کردند.
مصطفی میرسلیم عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی که چندی پیش خبر دستگیری پسرش به افترا همکاری با منافقین اعلام شد، در گفت و گو با ایسنا، در واکنش به حواشی پیرامون زندگی اش عنوان کرد: هیچ وقت در امور شخصی ادعای عصمت نداشتم و از تذکر مشفقانه دیگران هم استقبال کردم بویژه وقتی برادرانه و بدون قصد تخریب بیان شود.
او همچنین مقصر کیفیت و قیمت فعلی خودروهای داخلی را تحریم های آمریکا دانست و در ارتباط با واردات خودرو تصریح کرد که نباید مصلحت های کشور و قاطبه مردم را فدای خواسته های عده ای قلیل نماییم.
رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی همچنین اغلب احزاب اصلاح طلب را دارای گرایش های سازش کارانه نسبت به آمریکا توصیف و بیان نمود: اصلاح طلبان از فرصت آشوب ها به دنبال جبران ناکارآمدی در سال های گذشته و ایجاد پایگاه در میان مردم هستند.
علی جدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم با حضور در ایسنا در مورد صفر تا صد واردات خودرو توضیحاتی عرضه نمود.
وی واردات برندهای اروپایی و کره را منتفی دانست و خاطرنشان کرد: وقتی واردات مشروط به انتقال دانش و فناوری می شود و محدودیت بوجود می آورد عملا فلسفه واردات را زیر سوال می برد.
نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین دلیل برخورد نکردن با خودروساز به خاطر استفاده از قطعه بی کیفیت را دولتی بودن خودروسازی دانست و عنوان کرد: مثلا سازمان پشتیبانی از مصرف کننده خودش یک سازمان دولتی است و خودروساز هم این گونه است. این اشکال وجود دارد.


محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی هم در نشست صمیمی که با دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به مناسبت روز دانشجو داشت، عنوان کرد: برآورده کردن خواسته های یک جوان در ۴۰ سالگی اش برایش ارزشی ندارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی که روز شنبه (۱۲آذر ماه) به مناسبت روز قانون اساسی در سالن اجلاس سران و با مبحث احصای راهکارهای مؤثر اجرای قانون اساسی بر اساس اصل ۱۱۳ قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان از این اصل برگزار شد، عنوان کرد: هیچ سندی معتبرتر، مؤثرتر، مورد وثوق تر و در دسترس تر از قانون اساسی نداریم.
وی ضمن اشاره به این که باید به مطالبات اساسی و جدی مردم توجه گردد خاطرنشان کرد: باید قبول نماییم که نیازمند نوسازی حکمرانی و حکمرانی نو هستیم و البته اگر حکمرانی در زمان و جغرافیای خود اتفاق نیفتد، فایده ندارد؛ زمانی که جوانی امید نداشته باشد، نتواند ازدواج کند و حتی نتواند آرزوی خرید مسکن و خرید خودرو داشته باشد، برآورده کردن این خواسته ها در ۴۰ سالگی هم برای او ارزشی ندارد از این رو حکمرانی باید در زمان و جغرافیای خود اتفاق بیفتد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در این هفته طرحی را تصویب کردند که برپایه آن موانع پرداخت وام ازدواج و تسهیلات فرزندآوری برداشته می شود.
این هفته بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی هم در دستورکار نمایندگان مجلس قرار گرفت که سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد که جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی یکشنبه هفته آینده برگزار می شود و نامه معرفی مهرداد بذرپاش به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به مجلس ارسال شده است. اما بعد از آن اعلام گردید که تاریخ این جلسه تغییر کرده است و جلسه رای اعتماد روز چهارشنبه (۱۶آذرماه) است.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه در جریان بررسی تقاضای دو فوریت طرح اصلاح ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری، با رسیدگی به این طرح با قید یک فوریت موافقت کردند.


در آخرین روز از این هفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صلاحیت مهرداد بذرپاش برای تصدی وزارت راه و شهرسازی را بررسی کرده و در نهایت با ۱۸۷ رای موافق، ۶۴ رای مخالف، ۷ رای ممتنع و ۵ رای باطله از مجموع ۲۶۳ رای مآخوذه، سکان وزارت را به دست مهرداد بذرپاش سپردند.
سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایسنا در ارتباط با سرنوشت ابر متان تشکیل شده در جنوب تهران، شهرداری تهران را متولی رسیدگی به مبحث ابر متانی جنوب تهران دانست و اظهار داشت: تکنولوژی مورد نیاز برای برای استحصال گاز متان مراکز پسماند فرآیند پیچیده ای نیست و در صورتی که دستگاه متولی با شرکتهای دانش بنیان وارد بحث شود، می تواند نیازهای خود را بر طرف نماید.


 

1401/09/18
13:26:25
0.0 / 5
268
تگهای خبر: آموزش , برنامه , پروژه , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴