پیشبینی رشیدی کوچی از ورود شورای نگهبان به پرونده ردصلاحیت ها

پیشبینی رشیدی کوچی از ورود شورای نگهبان به پرونده ردصلاحیت ها

به گزارش پارلمان ایران دات کام، نماینده مردم مرودشت از احتمال ورود شورای نگهبان به ماجرای ردصلاحیت ها توسط هیأت اجرایی اطلاع داد و اظهار داشت: این سطح از رد صلاحیت در هیئت اجرایی مسبوق به سابقه نیست.


به گزارش خبرگزاری پارلمان ایران دات کام، اختلافات میان بهارستان و پاستور هر روز آشکارتر می شود و با رد صلاحیت برخی نمایندگان توسط هیأت اجرایی وزارت کشور، هر دو قوه شمشیر خویش را ضد دیگری تیز کرده اند.
درصورتیکه برخی نمایندگان رد صلاحیت های اخیر را «انتقام جویی دولت» ضد منتقدانش خاصه منتقدانش در مجلس می دانند. با این وجود معاون رئیسی منتقدان به ردصلاحیت ها را دعوت به متانت می کند و گفته می شود وزیر کشور هم در جمعی گفته است«فضای انتقادی به فضای انتخاباتی وصل نشود که این کار امکان دارد به مشارکت صدمه بزند.»
جعفرزاده: شورای نگهبان جلوی دیکتاتوری انتخاباتی دولت را بگیرد / رئیسی سال ۱۴۰۴ انتخابات آسانی نخواهد داشت
خباز: ردصلاحیت شدم، چون دولت دنبال نمایندگان مطیع است/دهقانی: گفتند بخاطر دخالت در انتصابات، ردصلاحیت شده ام
جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت، همچون منتقدان دولت در پارلمان است که از ردصلاحیت ها مصون مانده است وی در گفتگو با خبرگزاری پارلمان ایران دات کام از جریان خالص سازی روایت می کند که در دولت هم نفوذ کرده است.
او تاکید دارد؛«با قاطعیت می گویم و شما این خبر را کار کنید و به یادگار از من داشته باشید که هیچ مجلسی مثل مجلس فعلی با دولت همکاری نکرده و نخواهد کرد. به نظرم مجلس بعدی دولت را خیلی اذیت کند.»
مشروح گفتگوی خبرگزاری پارلمان ایران دات کام با جلال رشیدی کوچی را در ادامه بخوانید؛

**************
* آقای رشیدی کوچی! تحلیل شما از اتفاقاتی که در ردصلاحیت ها در هیات های اجرایی رخ داد و برخی چهره هایی که تصور ردصلاحیت شدنشان وجود نداشت از جانب این هیات ها ردصلاحیت شدند چیست؟
هیئت اجرایی اجرایی اجازه احراز و عدم احراز ندارد. هیئت اجرایی باید بر مبنای مستندات مراجع پنج گانه اظهار نظر کند. بعنوان مثال اگر کسی پرونده قضایی در دادگاه داشته باشد و محکوم شده باشد، هیئت اجرایی جلسه برگزار می نماید و شخص را به علت محکومیت قطعی اش رد می کند. اگر مدارکش ناقص باشد آن جا بررسی می کنند ومی گویند نمی تواند تایید صلاحیت شود.
هیات اجرایی کار هیات نظارت را انجام داده است!
در بعضی جاها هیئت اجرایی، کار هیئت نظارت را انجام داده و احراز صلاحیت کرده و به شخصی که رد صلاحیت شده اعلام نموده اند، مراجع چندگانه نظری نسبت به شما نداشته اند ولی ما به این نتیجه رسیدیم که شما در عزل و نصب ها دخالت کرده اید، در صورتیکه تشخیص این کار بر عهده هیئت اجرایی نیست و برعهده هیئت نظارت است که خودش زیرمجموعه شورای نگهبان است. این جا میان دوستان محل اختلاف است.
از بین منتقدان دولت فقط من تایید شدم اما با دردسر
* بعضی می گویند رد صلاحیت ها به علت انتقادات از دولت بوده، برخی مخالفت با طرح صیانت و لایحه حجاب و عفاف را علت می دانند و.... نظر شما چیست؟
من این را نمی توانم تایید کنم ولی رد هم نمی کنم. افرادی که در هیئت های اجرایی رد شدند عمدتا نمایندگانی بودند که به برخی عملکردهای دولت انتقاد داشتند و متاسفانه تداخل این اتفاق، این شائبه ها را به وجود آورده است.
روزنامه ایران در مقاله معروفش، در رابطه با رد صلاحیت نمایندگان حاشیه ساز نوشته بود که من هم یکی از آنها بودم و مثل اینکه از بین آن افراد فقط من تایید شده ام. البته من هم دردسرهایی را داشتم و به این راحتی نبود که بتوانم تاییدیه را از هیئت اجرایی بگیرم ولی نمی خواهم به هیچ عنوان به آن مساله ورود کنم.
اما حدودا همه چهره هایی که در مقاله معروف روزنامه ایران از آنها نام برده شده بود به جز بنده، رد شده اند.
این سطح از ردصلاحیت در هیات های اجرایی مسبوق به سابقه نیست
* پیشبینی می کنید هیات نظارت این حاشیه های بوجود آمده از جانب هیات های اجرایی را حل و فصل کند و شاهد تایید صلاحیت چهره های بیشتری باشیم؟
بله، امکان دارد و به نظر من این اتفاق خواهد افتاد. بعنوان نماینده مجلس و عضو کمیسیون داخلی و شورا ماجرا را این طور می بینم. این سطح از رد صلاحیت در هیئت اجرایی مسبوق به سابقه نیست. امروز و در این دولت می باشد که ما شاهد این حجم از رد صلاحیت ها در هیئت اجرایی هستیم، آن هم برای نمایندگان مستقر که دلیلیش هم همان است که عرض کردم.


مجلس بعدی دولت را خیلی اذیت کند
* آقای رشیدی کوچی، میتوان این تحلیل را داشت که دولت به دنبال مدیریت مجلس آینده است؟
دولت ها تلاش می کنند که این اتفاق بیفتد ولی من با قاطعیت می گویم و شما این خبر را کار کنید و به یادگار از من داشته باشید که هیچ مجلسی مثل مجلس فعلی با دولت همکاری نکرده و نخواهد کرد. به نظرم مجلس بعدی دولت را خیلی اذیت کند.
جریان خالص ساز در دولت نفوذ کرده است
جریان خاص در کشور، که عمدتا افرادی با نگاه های تندرو هستند هدفشان خالص سازی است. این مورد بر کسی پوشیده نیست. وقتی فقط مصاحبه ها و تیترهای این جریان خاص و افراد شاخص این جریان در نظر می گرفته می شود گویای همین نکته است. به صراحت اعلام می کنند مجلس باید از چیزی که هم اکنون وجود دارد با ما همراه تر شود.
به تازگی یکی از این آقایان که به لباس روحانیت هم ملبس است، در توییتی اعلام نموده بود نمایندگانی که مخالفت با طرح صیانت، هستند باید رد صلاحیت شوند. متاسفانه این جریان تا حدودی در دولت هم نفوذ کرده و به نظر می آید دارد تمام تلاشش را می کند که خالص سازی مد نظرش را رقم بزند.
البته که حتما تیرش به سنگ می خورد ما افراد عاقل زیادی در دولت داریم که کمک می کنند این اتفاق نیفتد و هم چنین مردم ما آگاه و هوشیارند و حتما از این جریان برائت خواهند کرد.
۲۷۲۷منبع:

1402/08/24
15:47:37
0.0 / 5
68
تگهای خبر: پرونده , دادگاه , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام