مرور تازه ترین اخبار انتخاباتی

اعتراض روحانی و لاریجانی

اعتراض روحانی و لاریجانی

به گزارش پارلمان ایران دات كام در ایام گذشته حسن روحانی و علی لاریجانی روسای قوه مجریه و مقننه به عملكرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتقاد كردند، ولی آیت الله جنتی دبیر و عباسعلی كدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از عملكرد این شورا دفاع تمام قدی داشتند.


به گزارش پارلمان ایران دات كام به نقل از ایسنا، در صورتی كه اصلاح طلبان اعلام نمودند كه در بیشتر حوزه های انتخابیه داوطلب تایید صلاحیت شده ای ندارند كه بتوانند فهرست بدهند، اصولگرایان فهرست 159 نفره خود برای انتخاب سی نفر داوطلب تهران را منتشر نمودند.
در ادامه مهم ترین اخبار انتخاباتی در ایام گذشته را مرور می كنیم:
تاكید روحانی بر لزوم بر رقابتی بودن فضای انتخابات
در هفته های گذشته حسن روحانی بر ضرورت رقابتی بودن فضای انتخابات و حضور همه جناح ها تاكید می كند. وی در جلسه اخیر هیات دولت با اشاره به اینكه «رضایت خاصه و رضایت یك جناح و یك قوم ما را به جایی نمی رساند و باید رضایت عامه مردم را مدنظر قرار دهیم و بر این اساس اقدام و حركت كنیم» تصریح كرد: «هدف اصلی حضور اكثریت قاطع مردم پای صندوق آرا است والا می توان انتخاباتی مانند برخی از كشورها حتی بعضی از كشورهای اروپایی با حضور 15 و 20 درصدی مردم برگزار كرد، اما چنین انتخاباتی مورد رضایت ما نیست و هیچ وقت نخواستیم كه در انتخابات حضور مردم كمرنگ باشد.»
اعتراض لاریجانی به ردصلاحیت نمایندگان مجلس دهم
رئیس مجلس هم به صف معترضین به روند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس پیوست و افترا سوء استفاده اقتصادی 90 نماینده مجلس دهم را رد كرد.
علی لاریجانی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: « از جانب سخنگوی شورای نگهبان مطلبی در رسانه ها منتشر گردید كه عمده ردصلاحیت ها را مربوط به سوء استفاده های اقتصادی می دانست. این مطلب درست نیست؛ چون كه نامه های ارسال شده هیات نظارت به نمایندگان به بندهایی اشاره دارد كه اقتصادی نیستند. البته برای بعضی نمایندگان اینگونه بوده است، چرا باید مطلب درست منعكس نشود كه بیگانگان از آن سوء بهره برده و نظام را متهم به فساد كند.»
رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به فقهای شورای نگهبان و حقوق دانان اظهار داشت: «از شما درخواست می كنم كه در این بخش داوری لازم را داشته باشید تا حقوق افراد نادیده گرفته نشود. بر مبنای قانون، نظرات مرجع چهارگانه می تواند ملاك باشد و گزارش های غیر از این مسیر می تواند از جانب افراد و با اغراض خاصی عرضه شود و تشخیص صحت آن نیازمند زمان است كه در این مقطع كوتاه عملی نیست، ولی می تواند فضای قضاوت را مشوش كند.»
اما كدخدایی در پاسخ به لاریجانی خاطرنشان كرد: « شورای نگهبان ممنوعیت قانونی دارد كه جزئیات پرونده ها را به افكار عمومی اعلام نماید... انتظار این است نمایندگانی كه در شورای نگهبان حضور پیدا می كنند و از جزئیات پرونده شان آگاه می شوند اطلاعات را در اختیار مقامات قرار دهند.» كدخدایی همینطور تكذیب نمود كه افراد به علت پشتیبانی از برجام یا دولت ردصلاحیت شده باشند.
پاسخ جنتی به انتقاد به عملكرد شورای نگهبان
آیت الله جنتی با دفاع از عملكرد شورای نگهبان در نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات، از رئیس جمهور گلایه نمود.
دبیر شورای نگهبان با گلایه از اظهارات مطرح شده نسبت به بررسی اظهار داشت: « در شرایط فعلی كه كشور احتیاج به آرامش و امیدآفرینی دارد، آقای رئیس جمهور نباید اظهاراتی داشته باشد كه خدای نكرده افكار عمومی را نگران كند یا باعث یاس مردم و مورد سوء استفاده دشمنان قرار گیرد. شورای نگهبان از تائید یا رد صلاحیت هیچ فردی متنفع یا متضرر نمی گردد و برایش این جناح یا آن جناح فرقی ندارد و فقط به مرّ قانون عمل می كند.
وی همینطور خطاب به اعضای شورای نگهبان تصریح كرد: «باید در كمال دقت در این مرحله شكایات داوطلبان بررسی شود تا كسانی كه حداقل شرایط قانونی را دارند در جمع داوطلبان قرار گیرند.»
تكذیب دیدار انتخاباتی روحانی و اصلاح طلبان
علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور در حساب كاربری خود در توئیتر در واكنش به انتشار شایعه ای در خصوص جلسه انتخاباتی روحانی و اصلاح طلبان در كاخ سعدآباد نوشت: «تنور انتخابات را از جای دیگر و به طریق دیگر باید گرم كرد؛ از توسل به فیك نیوز، آبی گرم نخواهد شد. رئیس جمهوری نه امروز بامداد و نه هیچ زمان دیگری، جلسه انتخاباتی نداشته و نخواهد داشت. گرچه روحانی وظیفه خود می داند كه همه اركان را برای خلق انتخاباتی رقابتی و پرشور متقاعد سازد.»
چند كانال تلگرامی در مطلبی با عنوان جلسه انتخاباتی روحانی و اصلاح طلبان در كاخ سعدآباد مدعی شدند كه جلسه انتخاباتی روحانی و اصلاح طلبان با هدف هماهنگی نحوه شركت در انتخابات مجلس شورای اسلامی در كاخ سعدآباد برگزار می گردد و در این نشست علاوه بر روحانی، خاتمی، جهانگیری، واعظی، ناطق نوری و سیدحسن خمینی هم حضور خواهند داشت و مقرر است راهبرد انتخاباتی مشترك میان اصلاح طلبان و جریان اعتدال مورد بحث و تصمیم گیری قرار بگیرد.
قابل پیشبینی بودن نتیجه انتخابات برای اصلاح طلبان
جلسه شورایعالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان درباره انتخابات با حضور دبیران كل احزاب اصلاح طلب برگزار گردید و اصلاح طلبان اعلام نمودند كه با ادامه شرایط فعلی حدودا نتیجه انتخابات از الان قابل پیشبینی است.
در این جلسه عنوان شد كه شرایط بگونه ای است كه در صورت عدم تغییر مفهوم دار در وضعیت كاندیداهای اصلاح طلب امكانی برای عرضه فهرست از سوی اصلاح طلبان در اغلب حوزه ها وجود ندارد و تقریباً نتیجه انتخابات از الان قابل پیشبینی است.
همچنین مصطفی كواكبیان و علیرضا محجوب از جانب فراكسیون امید مامور رایزنی با شورای نگهبان درباره رد صلاحیت ۴۲ نماینده عضو این فراكسیون شدند.
همچنین برخی از احزاب اصلاح طلب با صدور اطلاعیه ای اعلام نمودند كه هیچ داوطلب تایید صلاحیت شده ای در كشور ندارند.
لشكر 159 نفره اصولگرایان برای تهران
لیست اولیه ۱۵۹ نفره نامزدهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس مشخص شد. مقرر است در ایام آینده از این جمع، سی نفر برای فهرست تهران انتخاب شوند.
به گزارش پارلمان ایران دات كام به نقل از ایسنا، روز 23 بهمن نتایج نهایی تایید صلاحیت ها اعلام و تبلیغات انتخاباتی از همان روز شروع می شود. انتخابات هم در روز 2 اسفند برگزار می شود.1398/11/05
23:05:42
5.0 / 5
4734
تگهای خبر: پرونده , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱