امیرعبدالهیان در گفت وگو با العالم مطرح كرد

ارتباط مستقیم ترور سردار سلیمانی و رونمایی از معامله قرن

ارتباط مستقیم ترور سردار سلیمانی و رونمایی از معامله قرن

پارلمان ایران دات كام: دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل اشاره كرد كه بعد از ترور سپهبد سلیمانی، ترامپ پیام های زیادی بوسیله واسطه ها و همین طور سفارت سوئیس منتقل كرد كه محتوای آن پیامها این بود كه آمریكایی ها ادعاهای زیادی می كنند اما در مرحله عمل جرات تحقق بخشیدن به تهدیدات خودشان را ندارند.


به گزارش پارلمان ایران دات كام به نقل از العالم، امیرعبدالهیان در گفت وگوی اختصاصی با این شبكه درباب زمان انتخاب شده برای ترور سپهبد سلیمانی اظهار داشت: بر طبق مقطع زمانی كه برای ترور شهید سلیمانی انتخاب شد، آمریكایی ها و رژیم صهیونیستی چند هدف را دنبال می كردند، قسمتی از این هدف باز می گردد به بحران سیاسی كه آقای ترامپ در آمریكا با آن روبرو است، مسئله استیضاح با همه تلاشی كه جمهوری خواه ها انجام دادند، یك افتضاح سیاسی برای تیم آقای ترامپ شمرده می شود، در حوزه سیاست خارجی نیز آقای ترامپ با مشكلات عدیده دست و پنجه نرم می كند، هم در سطح منطقه ای، هم در موضوع پرونده هسته ای ایران و هم سایر پرونده ها در مناطق دیگر مثلا ونزوئلا؛ از طرف دیگر دوست آقای ترامپ، نتانیاهو هم وضعیت مناسبی ندارد، دو انتخابات در رژیم جعلی صهیونیستی انجام شده است ولی آنها نتوانستند دولت را تشكیل دهند و از طرف دیگر خود شخص نتانیاهو نیز با پرونده هایی در درون این رژیم گرفتار است، پس وضعیت در درون رژیم جعلی صهیونیستی هم مناسب نبود.
وی ادامه داد: آمریكایی ها تحلیل غلطی را در كنار رژیم صهیونیستی و همپیمانان منطقه ای خود مشابه رژیم آل سعود و آل خلیفه درباب جمهوری اسلامی ایران داشتند، آنها تصور می كردند در صورتیكه سردار سلیمانی را هدف بگیرند ایران هیچ واكنشی را نشان نمی دهد، از طرف دیگر ارزیابی در درون جامعه امنیتی آمریكا در كاخ سفید به نحوی بود كه روی افكار عمومی مردم ایران اینگونه القا كنند كه پول هایی كه از توافق هسته ای و برجام نصیب ایران شده است بجای استفاده در امتداد رفاه ملت، صرف منطقه و سیاست های منطقه ای ایران شده است و بر همین مبنا تلاش كردند كه یكی از سردار های مبارزه با تروریست در منطقه یعنی سردار سلیمانی را یك تروریست معرفی كنند.
وی اشاره كرد كه آمریكا، حماس، حزب الله و سایر گروه های مقاومت در فهرست گروه های تروریستی قرار داده است و با همین استدلال، سردار سلیمانی نیز از گروه های تروریستی حمایت می كند و بر طبق این سناریو، تصور كردند كه اگر سردار سلیمانی را هدف بگیرند موقعیت برتری را برای آمریكا و متحدانشان خلق كردند و خبر مربوط به استیضاح ترامپ و مشكلات نتانیاهو را در درون رژیم صهیونیستی به سایه رانده می شود و همین طور موضوع نرمال سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و كشورهای عربی را می توانند سرعت ببخشد.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل اصرار كرد كه آمریكایی ها نه تنها به آن هدفی كه می خواستند نرسیدند؛ بلكه توازان معكوسی مقابل آمریكا و رژیم صهیونیستی بعد از ترور شهید سلیمانی شكل گرفته است.
وی با طرح این سوال كه «آیا این اقدام، تصمیم نظام سیاسی آمریكا بود یا تصمیم یك حلقه كوچك در درون كاخ سفید؟!» اظهار داشت: این تصمیم ترامپ، پمپئو و یك حلقه كوچك در نیروهای امنیتی و سیاسی در هیئت حاكمه آمریكا بود و در كل تصمیم نظام سیاسی آمریكا نبود، این مساله را اطلاعات پشت پرده ما تایید می كند كه تصمیم به ترور سردار سلیمانی توسط ترامپ بی عقل و یك حلقه تندرو صورت گرفت.
وی ادامه داد: اما تصمیم پاسخ متقابل ندادن به حمله ایران به پایگاه عین الاسد توسط نظام سیاسی آمریكا صورت گرفت، كافی است مصاحبه ترامپ را پس از این دو مقطع حساس در نظر بگیرید، آقای ترامپ چند ساعت پس از آن كه سردار سلیمانی ترور شد، در صفحه تلویزیون ظاهر شد و در یك مصاحبه مطبوعاتی كوتاه چند دقیقه ای با چهره ای نگران و وحشت زده و در صورتیكه هیچ یك از مقامات عالی رتبه آمریكا در پشت سر او حضور نداشتند و بدون اینكه به سوال هیچ خبرنگاری پاسخ دهد، حرف های تكراری را زد اما پس از آن كه پایگاه عین الاسد هدف قرار گرفت، وقتی كنفرانس مطبوعاتی ترتیب داده شد برخلاف كنفرانس مطبوعاتی بعد از ترور سردار سلیمانی، ابتدا مقامات سیاسی، سپس مقامات امنیتی و بعد از آن ژنرال های ارشد آمریكایی به ترتیب ایستاده بودند و آخرین نفری كه وارد شد آقای ترامپ بود، بسیاری از صاحب نظران تصور می كردند با این تركیب امنیتی، سیاسی و نظامی عالی رتبه، ترامپ آمده است كه اعلام جنگ بكند ولی آن تركیب یك پیام برای جمهوری اسلامی ایران داشت، نظام سیاسی آمریكا تصمیم گرفته است كه وارد جنگ با ایران نشود و آن افراد ایستادند نشان دهند كه اگر ترامپ می گوید آماده مذاكره است و این تصمیم همه آن هاست و اگر ترامپ می گوید كه تحریم ها را افزایش می دهیم این تصمیم سیاسی آمریكاست.
امیرعبدالهیان اشاره كرد كه بعد از ترور سپهبد سلیمانی، ترامپ پیام های زیادی بوسیله واسطه ها و همین طور سفارت سوئیس منتقل كرد كه محتوای آن پیامها این بود كه آمریكایی ها ادعاهای زیادی می كنند اما در مرحله عمل جرات تحقق بخشیدن به تهدیدات خودشان را ندارند.
وی در خصوص نامه های ارسال شده از طرف آمریكا و نحوه پاسخ ایران به آنها خاطرنشان كرد: بعد از ترور سردار سلیمانی ما در سطح سیاسی دو یادداشت از دفتر حفاظت منافع آمریكا در تهران دریافت كردیم در این یادداشت ها وزیر خارجه آمریكا در ادبیات هایی غیرمتعارف تهدیداتی را مطرح نمودند، تصمیم گرفته شد در سطحی بسیار پایین در وزارت خارجه به این یادداشت ها و ادبیات سخیف آقای پمپئو پاسخ داده شود وزارت خارجه پاسخ های دیپلماتیك روشن، صریح و مقتدرانه ای به یادداشت ها و پیام های رسمی دریافت شده بوسیله دفتر حفاظت منافع آمریكا در تهران ارائه كرد.
وی تصریح كرد كه همزمان با ارسال پیام ها از دفتر حفاظت از منافع آمریكا در تهران، چندین واسطه از طرف آمریكایی ها پیام هایی به جمهوری اسلامی ایران منتقل كردند كه روح كلی حاكم بر این پیام ها، درخواست از ایران برای عدم مقابله به مثل بود و پاسخی به ترور سردار سلیمانی ندهید.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل اضافه كرد: آنها اعلام نمودند كه در مقابل این اقدام ایران [عدم پاسخ به ترور سردار سلیمانی] حاضرند با ایران توافق كنند و امتیازاتی بدهند، محتوایی یكی از پیام های واسطه های آمریكایی این بود كه بیاید توافق نماییم شما كجا را بزنید، گاهی بطور مستقیم یا غیر مستقیم این پیام ها از كاخ سفید به جمهوری اسلامی ایران می رسید، آمریكایی ها حتی حاضر بودند اهداف نظامی مهمی از كشورشان را در داخل اقیانوس هند معرفی بكنند تا با اطلاع قبلی ایران به آنها حمله كند كه هم احساسات در ایران كاهش پیدا بكند و هم آمریكایی ها بتوانند خسارات ناشی از حمله را مدیریت كنند.
وی تصریح كرد كه در همان مقطع وزیر امور خارجه كشورمان كه با قسمتی از این پیام ها مواجهه بود اعلام نمود كه جمهوری اسلامی ایران به آمریكایی ها اجازه نخواهد داد كه زمان و مكان و چگونگی مقابله به مثل را تعیین كنند، در نتیجه آمریكایی ها می دانستند كه پاسخ ایران قطعی است اما نمی دانستند كه ایران در كجا پاسخ خواهد داد در چه حوزه ای آیا پاسخ مستقیم میدهد آیا پاسخ غیر مستقیم خواهد داد.
وی اشاره كرد كه آمریكایی ها نسبت به توان موشكی ایران و آمادگی ایران اشراف داشتند و به همین خاطر در آماده باش صد درصدی قرار گرفتند و در آن شرایط كامل جمهوری اسلامی ایران با موشك بالستیك، 13 نقطه را در پایگاه عین الاسد هدف گرفت.
امیرعبدالهیان با یادآوری صحبت های سردار حاجی زاده اظهار داشت: هدف ایران كشتن سربازان در پایگاه عین الاسد نبود برای ما قابل فهم است كه این سربازان آمریكایی فرزندان مردم آمریكا هستند كه ورود به سیاست های كثیف كاخ سفید ندارند و ما نمی خواستیم به مردم آمریكا این پیام را بدهیم كه ما فرزندان شما را كشتیم اما خواستیم این پیام را به دولتمردان آمریكایی بدهیم كه پاسخ قوی به شما می دهیم.
وی اظهار داشت: آمریكا در ترور سردار سلیمانی دو حادثه خلق كرد حادثه اول این بود كه بوسیله موشك هوا به زمین، خودرو حامل سردار سلیمانی و همراهانش را هدف گرفت و منهدم كرد، ایران پاسخ خودرو منهدم شده سردار سلیمانی را در پایگاه عین الاسد داد دوم این كه آمریكا سردار سلیمانی، قهرمان ملی مبارزه با تروریسم و كسی كه نقش مهمی در نابودی داعش را داشت، به شهادت رساند
وی تصریح كرد كه سردار سلیمانی داعشی را نابود كرد كه با وجود اینكه هنوز نتوانسته بود یك حكومت یا خلافت ادعای اسلامی خودش را مستقر كند اما ناامنی را در منطقه و جهان پخش كرده بود و به متروها، كنسرتهای موسیقی حمله كند و در فرودگاه های بروكسل، لندن، پاریس و آلمان ایجاد ناامنی كند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل اصرار كرد كه امنیت امروز در جهان پس از داعش و تروریست نشات گرفته از آن در منطقه، مدیون جان فشانی های مدافعین حرم و مبارزان در سوریه و عراق، جمهوری اسلامی ایران و كشورهای دیگری كه در كنار مردم سوریه و عراق ولبنان كمك كردند هست.
وی با تاكید بر این مساله كه «ایران هنوز انتقام به شهادت رساندن سردار سلیمانی را از آمریكایی ها نگرفته است»، گفت: انتقام سردار سلیمانی بیرون راندن آمریكایی ها از منطقه است كه قسمتی از آن بر می گردد به جمهوری اسلامی ایران و بخش دیگر به دوستداران سردار سلیمانی در منطقه؛ آیا این محقق خواهد شد؟ تردید نكنید؛ چگونه؟ در آینده جهانیان خواهند دید كه برای آمریكایی ها این منطقه دیگر منطقه خوش آب هوایی نخواهد بود این كه آنها چگونه و با چه كیفیتی از منطقه خارج خواهند شد بسته به واقعیت های میدانی و سیاسی منطقه و مطالبات مردم، در آینده نزدیك روشن خواهد شد.
وی اصرار كرد كه آمریكایی ها برای جلوگیری از مقابله به مثل ایران پیشنهاد هایی برای لغو تحریم ها مطرح نمودند، وی در این خصوص اظهار داشت: پیامی به طور غیر مستقیم از آمریكایی ها دریافت كردیم كه آقای ترامپ آماده است همه تحریم هایی كه در اختیار رئیس جمهور آمریكاست بطور یكجا لغو بكند ولی ایران پاسخی به اقدام آمریكا ندهد.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل اشاره كرد كه پاسخ ایران به اقدام آمریكا چند خاصیت داشت: اولا به لحاظ نظامی تمام معادلات و ادعاهای آمریكا را بعنوان یكی از بزرگترین قدرت های تسلیحاتی جهان به هم ریخت. از طرف دیگر پیش از اینكه موشك های ایران به عین الاسد برسد در یك جنگ سایبری و الكترونیكی تمام سیگنال های ارتباطی آمریكا توسط ایران قطع شد ثانیاً موشك بالستیك با دقت نقطه زنی كرد.
وی تصریح كرد كه نقطه زنی موشك های ایرانی به قدری دقیق بود كه فاصله مخزن و انباری كه مهمات، هواپیماها و پهپادهای آنها نگهداری می شد با خوابگاه و آسایشگاه نیروهای نظامی و سربازان آمریكایی كمتر از چند متر بود، اینقدر دقیق زدند كه بین كشته شدن افراد با اماكن تفكیك بشود. ضمن اینكه بطور طبیعی چون آمریكایی ها تصور نمی كردند ایران پایگاه عین الاسد را بزند، آنها تصور می كردند هر پایگاهی دیگری در منطقه ممكنست مورد هدف قرار بگیرد و عین الاسد به سبب تجهیزات، گستردگی و امكانات بالایی برای مقابله و انحراف و انهدام موشك ها در فضای عراق دارد حتما ایران به آنجا حمله نمی كند حتی در برخی از جلسات شان نظامی ها گفته بودند كه ایرانیها اگر بخواهند هدف قرار بدهند یك جایی را می زنند كه هم پایگاه آمریكا باشد و هم آنقدر پیشرفته و سطح بالا نباشد كه ما حتی یك موشك شان را بتوانیم منهدم نماییم.
امیرعبدالهیان اشاره كرد كه آمریكایی ها تصور می كردند كه اگر ایران بخواهد به عین الاسد حمله كند، ممكنست حتی یك موشك هم روی زمین برخورد نكند، اما مشخص شد تصورات آنها وهم آلود است. حمله ایران به بزرگترین پایگاه آمریكا در منطقه نشان داد كه ادعای آنها در خصوص تامین امنیت متحدشان در منطقه سرابی بیش نیست و آنها در حمله به عین الاسد حتی نتوانستند یك موشك را در حریم هوایی عراق منهدم كنند بلكه نتوانستند منحرف بكنند.
وی با اشاره به اهمیت سیاسی حمله ایران به عین الاسد اظهار داشت: من زمانی در یكی از كشورهای حوزه خلیج فارس از یكی از حاكمان این كشورها شنیدم كه فرمانده كل نظامیان امریكا در منطقه آمد در مسافرت به آن كشور گفته بود كه شما در قبال امنیت نظامیان ما مسؤلیت دارید و به این مقام ارشد در حوزه خلیج فارس گفته بود كه اگر كوچكترین تعرضی به سطل زباله پیرامون پایگاه آمریكا صورت بگیرد به شدت با آن كشور برخورد خواهیم كرد، من از مقامات بحرین هم این مساله را شنیده بودم كه اگر فردی از نزدیكی دیوار ناوگان پنجم آمریكا به اشتباه رد می شد او را دستگیر می كردند و در دادگاه آمریكایی در داخل ناوگان پنجم آمریكا در بحرین محاكمه و زندانی اش می كردند. به بعضی ها هم بهتان جاسوسی می زدند.
وی ادامه داد: برای نخستین بار یك دولتی مقتدرانه اعلام نمود آمریكایی ها را می زنیم و زد، مسئولیت حمله را بر عهده گرفت، به دقت هم حمله كرد، آمریكایی ها نه اینكه فكر كنید نخواستند پاسخ بدهند آمریكایی ها چون نمی توانستند تبعات هرگونه پاسخ را تحمل بكنند نتوانستند اقدامی بكنند، سیستم سیاسی آمریكا مشابه ترامپ دیوانه نیست آنها می دانند كه ایران اگر بخواهد پایگاه های آمریكا را بزند بالاخره این پایگاه ها تمام می شود آمریكا همسایه ما نیست كه بتواند دائم دوام بیاورد و تحمل بكند آنها محاسبه دقیقی نسبت به قدرت و توانایی ایران و لطمه پذیری بالای خود در این رابطه داشتند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل درباب خروج آمریكا از منطقه به دنبال شهادت سردار سلیمانی و المهندس تصریح كرد: در اواخر دوره ریاست جمهوری اوباما، آمریكایی ها به این نتیجه رسیده بودند كه منطقه غرب آسیا برایشان پر هزینه است و خاورمیانه محل منازعات فراوان است، درست است كه این منطقه موقعیت ژئوپلیتیك حائز اهمیتی دارد و نفت دارد اما آمریكا نمی تواند بیشتر از این در این منطقه هزینه كند، پس رویكرد خروج از منطقه مسئله ای است كه مورد توجه آمریكایی ها قرار گرفت، تحولات بعدی، روی كار آمدن ترامپ، وعده های سعودی ها، كمك های بی حد و مرز عربستان سعودی به آمریكایی ها و بعضی از متحدینشان و مجموعه ای شرایط دیگر منجر به آن شد كه ترامپ دریافت در این منطقه غیر از نفت، گاو شیرده ای هم وجود دارد و با خود اندیشید كه چرا از این موقعیت استفاده نكند، ضمن اینكه چون تصمیم سیستم سیاسی آمریكا درانتها دوره اوباما به خروج نظامیانش از منطقه بود، ترامپ هم در شعارهای تبلیغاتی اش از این مسئله استفاده و بر آن اصرار كرد.
وی ادامه داد: زمانی در جمهوری اسلامی ایران اعلام می كردیم كه آمریكا به هر كشوری كه وارد می شود محصولی جز ناامنی برای آن منطقه به دنبال ندارند، ممكنست این سوال پیش بیاید كه آمریكائیها در امارات نیز حضور دارند چرا امارات ویران نیست و اما افغانستان ویران است، در كشوری مثل امارات كه منابع نفتی و گازی دارد سیاست آمریكا در خصوص این است كه هفتاد درصد منابع چنین كشوری را غارت می كنند و سی درصد باقیمانده را هم اختصاص می دهند به جمعیت كمتر از دو سه میلیونی این كشورها، این اصلا قابل قیاس نیست.
امیرعبدالهیان اشاره كرد كه بعضی از این كشورها جمعیت بسیار كمی دارند برای مثال حدود ده سال پیش كه من سفیر بحرین بودم به خاطر دارم كه جمعیت واقعی بحرین حدود 740 هزار نفر بود، نیروی كار خارجی در آن كشور یك میلیون و هشتصد هزار نفر بود، پس به لحاظ جمعیت نمی توان عراق را كه از پیشینه تاریخی و تمدنی گسترده ای برخوردارست را با امارات تازه تاسیس مقایسه كرد. آمریكایی ها با چشمداشت های نفتی و اقتصادی وارد این كشورها شدند و مردم هم می بینند كه پس از گذشت بیشتر از دو دهه همان كسانی كه در ابتدای امر قرار بود توسط آمریكا حذف شوند الان شدند طرف مذاكره با آمریكا و 60 درصد خاك افغانستان در اختیار آنها قرار گرفته است. آیا برای افغانستان امنیت آمد؟رفاه آمد؟
وی اشاره كرد كه مردم عراق به خوبی از نزدیك دیدند چه در زمان داعش، چه قبل از آن و اقدامات نظامیان آمریكا، بعثی ها، چه اندازه شهید داده اند و لطمه دیدند و همه اینها ارمغانی است كه آمریكا برایشان آورده است، پس مردم منطقه متوجه ماجرا هستند.
وی با اشاره به نقض آشكار حریم هوایی عراق در ماجرای ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط آمریكایی ها اظهار داشت: آنها حاكمیت ملی عراق را نقض می كنند، بزرگترین فرمانده ملی مبارزه با داعش را مورد هدف قرار می دهند، حاكمیت جمهوری اسلامی ایران را نقض می كنند و مقام رسمی جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف قرار می دهند. آیا آمریكا آمده است تا به مردم عراق كمك نماید، آمریكا آمده است دموكراسی برای این كشور بیاورد؟ حال آنكه حتی ریشه فساد اداری در عراق را آمریكایی ها بنیان گذاشتند در عراق، هنوز پرونده اختلاس سه میلیارد دلاری آقای برمر در عراق باز است و شكایت های فراوانی در آن قرار دارد.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل اضافه كرد: آمریكا در زمان اشغال عراق شركت های خصوصی در این كشور تاسیس كرد و اعلام نمود كه هر كس در زمینه نفت و پتروشیمی می خواهد با عراق همكاری كند باید در ابتدا از این شركت مجوز بگیرد، و بعد هر كسی كه خواهان معامله با عراق بود باید 10 درصد پورسانت به یك مقام عراقی میداد و چهل درصد به آن شركت، به صورت آمدند و فساد اداری و اقتصادی را در قسمتی از ساختار سیاسی عراق نهادینه كردند و مردم به خوبی این مسائل را می بینند و می فهمند كه آن طرفی كه مدعی امنیت بود الان عامل به هم ریختگی، نا امنی، آشوب و فساد شده است در كشورشان.
وی تصریح كرد كه آمریكایی ها به خوبی می دانند كه منطقه قبل از ترور شهیدان قاسم سلیمانی و المهندس با زمان بعد از ترور این بزرگواران متفاوت است، این منطقه برای آمریكا، رژیم صهیونیستی و متحدانشان هیچ گاه یك منطقه خوش آب و هوایی نخواهد بود. ایران در امور داخلی كشورهای منطقه دخالت نمی كند اما به آنها دوستانه مشورت می دهد كه به نفع كشورهای منطقه است كه آمریكایی كه حضورش موجب ناامنی است، از این كشورها بیرون رود.
امیرعبدالهیان ضمن تاكید به این مساله كه ارتباط مستقیمی میان ترور سردار سلیمانی و المهندس با رونمایی از طرح آمریكا و رژیم صهیونیستی موسوم به معامله قرن وجود دارد، گفت: براثر پاسخ قوی كه ایران به آمریكا داد حیثیت آمریكا از زمان جنگ جهانی دوم تا امروز به این حد بر باد نرفته بود، آمریكایی ها حیثیت خودرا در این حماقتی كه كردند از دست دادند. نتیجه این شد كه در داخل ایران و منطقه سردار سلیمانی كه سالها تبلیغ كرده بودند كه تروریست است تبدیل شد به محبوب مردم و در داخل ایران حضور ده ها میلیونی در مراسم خاكسپاری جنازه ایشان را شاهد بودیم، پیوند مردم ایران و عراق در همخون شدن پیكر سردار سلیمانی و المهندس تقویت شد. آمریكایی ها در مقابله به مثل ایران به وضعیتی رسیدند كه اگر تا پیش از آن توازن به نفع آمریكا بود و با عربده كشی می توانست امنیت خودرا حفظ كند، همه متحدین آمریكا و مردم منطقه دیدند كه آمریكا برای حفظ بزرگترین پایگاه راهبردی خود در منطقه نمی تواند از خود دفاع كند. چطور می تواند در یك پیمان امنیتی از عراق دفاع كند؟ از امارات و عربستان دفاع كند؟
وی اشاره كرد: اگر از من بپرسید سردار سلیمانی در دوران حیاتش چه كرد در پاسخ می گویم كه سردار سلیمانی در دوره حیاتش توازن را به نفع امنیت مردم منطقه تغییر داد. اسرائیل قرار بود از نیل تا فرات را درنوردد اما امروز، اسرائیل در بین دوارهای بتونی و سیمانی چند متری زندانیست، حتی یهودی ها به اسارت صهیونیست ها در آمده اند در این زندانی كه اسمش را گذاشته اند اسرائیل. اسرائیل برنامه داشت تا بخش هایی از كشورهای عربی را به خاك خود الحاق كند اما دو دهه تلاش سردار سلیمانی و جمهوری اسلامی و محور مقاومت معادله را تغییر داد، امروز اسرائیلی با ذلت باید معامله قرنی را مطرح كنند كه در آن امنیت خودشان را گدایی می كنند. آنها مجبور هستند در همین قطعات بتنی محفوظ شوند و از نیل و فرات فاصله بگیرند و غزه و كرانه را به رسمیت بشناسند.
وی تصریح كرد كه در دوران شهادت سردار نیز ایران توانست با حمله موشكی به پایگاه آمریكا هیمنه این كشور در منطقه را فرو بریزد، آمریكایی به جهت اینكه بتوانند این فضا را مدیریت كنند نیاز داشتند یك سناریو جدید را مطرح كنند و به همین خاطر روی معامله قرن متمركز شدند و خواستند بگویند قدیمی ترین پرونده خاورمیانه را حل كردیم تا جهانیان را از شوك حمله به پایگاه خود منحرف كنند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل معامله قرن را یك مجموعه تنظیم شده در اسرائیل با جلدی آمریكایی دانست و اظهار داشت: بررسی ها نشان میدهد 10 سال قبل تمام مفاد معامله قرن توسط رژیم صهیونیستی به تشكیلات خودگردان ارائه شده بود و خواهان صلح شدند، این بدین معناست كه تمام ادعاهای مطرح شده از طرف ترامپ و دامادش در خصوص طرح جدید، كذب است.
وی درباب واقعیت این طرح اشاره كرد كه به واسطه آن اسرائیلی ها هر منطقه ای را كه روی زمین اشغال كردند آنرا به واسطه این معامله تثبیت كردند و می گویند به همین وضعیت باقی بماند، در حوزه امنیتی نیز بسیار مسخره و غیرقابل قبول است آنها می گویند تامین امنیت مناطق فلسطینی در زمان حمله دشمن خارجی برعهده اسرائیل است، مسخره تر اینست كه در این طرح وظیفه نیروی پلیس فلسطین مقابله با طرح های تروریستی مقابل اسرائیل، آمریكا، مصر و چند كشور دیگر است كه آوارگان فلسطینی در آن حضور دارند. خروجی طرح معامله قرن یك كشور كامل اسرائیلی و یك دهكده پراكنده بدون حاكمیت فلسطینی است. اگر بر فرض محال این طرح اجرا شود كشوری به اسم فلسطین خواهیم داشت، بدون ارتش، بدون حریم و مرز زمینی مشخص، بدون حریم هوایی و بدون حاكمیت مستقل؛ این طرح به قدری گستاخانه تنظیم شده است كه حتی همه این ذلت را فلسطینی ها اگر بپذیرند اسرائیلی ها مجدد می گویند در مذاكرات صلح طرف فلسطینی باید متعهد شود هر اقدامی كه دولت آمریكا و رژیم صهیونیستی مقابل آنها كرد هیچ زمان حق شكایت در دادگاه های بین المللی مقابل اسرائیل و آمریكا را ندارند؛ از طرف دیگر تمام امكاناتی كه مقرر است برای فلسطینی ها تعبیه شود از بندر و فرودگاه با هزینه كشورهای شیرده منطقه ما تامین گردد و موكول شده است به زمانی كه امنیت اسرائیل برقرار شود، پس این یك طرح ساختگی و بی اساس است.
وی هم چنین درباب پیشنهاد ایران برای حل مسئله فلسطین اظهار داشت: جهان اسلام می تواند حول یك طرح واقع بینانه توافق كند و زخم دیرینه فلسطین و معضل صلح در خاورمیانه را حل كند، این طرح برگزاری رفراندم در فلسطین است، كه بیشتر از دو دهه در سخنان امام خامنه ای مطرح گردیده است و یك طرح كاملا دمكراتیك و سیاسی است نه مشابه طرح معامله قرن آقای ترامپ كه می خواهد با زور خود و پول كشورهای منطقه آنرا اجرا نماید. ما با صدای بلند می گوییم در مقابل توسعه طلبی رژیم صهیونیستی به حزب الله شیعی لبنان و به حماس و جهاداسلامی اهل سنت فلسطین كمك كردیم و در همه پیروزی آنها نقش داشتیم اما در مقابل این حمایت، طرح سیاسی نیز ایران دارد.
امیرعبدالهیان با اشاره به این كه «ایران طرح چهار ماده ای را برای حل مسئله فلسطین به سازمان ملل عرضه كرده است» اظهار داشت: در بند اول آن آمده است كه حق بازگشت فلسطینیان به سرزمینشان در نظر گرفته شود، مكانیزم جمهوری اسلامی ایران برای این مساله به این شكل است كه یك گروه بین المللی و فلسطینی برای سرشماری با نظارت سازمان ملل در میان ساكنان اسیر فلسطینی در سرزمین های اشغالی و در محل هایی كه آوارگان فلسطینی حضور دارند، صورت گیرد، دو برگزاری رفراندوم برای تعیین نوع نظام سیاسی كه ساكنین اصلی فلسطین از مسلمانان، یهودیان و مسحیان مدنظر دارند، برگزار می شود، بعد از تعیین نوع حكومت، شرایط مهاجرین یهودی كه اجدادشان در فلسطین ساكن نبودند باید مشخص شود. جمهوری اسلامی ایران برای تامین هزینه این طرح نیز پیش بینی كرده است كه صندوقی بین المللی با حمایت جامعه جهانی و نظارت سازمان ملل برای حل مسئله فلسطین تشكیل گردد.
وی تصریح كرد: صهیونیست هایی كه به صورت خودخوانده در فلسطین اشغالی مستقر شده اند به یهودی ها هم ظلم می كنند، باید آنها را رها كنند و اجازه دهند كه یهودی های اصیل ساكن فلسطین به زندگی خود در آنجا ادامه دهند، پس این طرح جمهوری اسلامی ایران، طرح واقع بینانه است كه اگر جهان اسلام حول محور این طرح گفتگو داشته باشد می تواند با طرح های پوشالی، بی اساس و یك طرفه ی صهیونیستی معامله قرن آمریكایی، اسرائیلی مقابله كنند و جایگزین خوب و واقعی داشته باشند.
امیرعبدالهیان با اشاره به بحرانی كه امروز عراق به آن گرفتار است اظهار داشت: بزرگترین معضل عراق امروز مداخله آمریكا و كشورهای مداخله گری است كه مانع برقراری ثبات و امنیت در این كشور می شوند، جمهوری اسلامی ایران كشوری است كه بیشترین سود را از ثبات، امنیت و آرامش در عراق می برد اما دشمنان عراق از نا امنی در این كشور سود می برند. دولتمردان عراق توافق كردند برای تعیین نخست وزیر جدید صرف نظر از اختلاف دیدگاههای كه ممكنست در داخل عراق وجود داشته باشد اقدام نمایند، من معتقدم كه چنانچه مجلس عراق تصمیم قاطعی در این رابطه بگیرد، این كشور می تواند در راه آرامش قرار بگیرد، ثبات و امنیت می تواند به این كشور بازگردد و در راه رشد قرار گیرد.
وی در خصوص بحران اخیر در سوریه، عملیات ادلب و تشدید درگیری میان تركیه و سوریه در ادلب اظهار داشت: كانون میكروبی كه همچنان در سوریه باقی مانده است، تروریست هایی هستند كه در ادلب هستند، سازمان ملل هم در این بحران نقش غیر سازنده داشت چون گروههای تروریستی در هر منطقه ای كه محاصره می شدند سازمان ملل درخواست می كرد كه راهی برای این تروریست ها باز شود كه بتوانند به ادلب منتقل شوند و در نتیجه همه این تروریست ها در ادلب جمع شدند و امروز صحبت از این است كه هزاران تروریست خارجی و چند هزار تروریست غیر خارجی در ادلب حضور دارند.
وی تصریح كرد كه سازمان ملل در صورت جدی بودن برای مقابله با داعش می توانست، تكلیف داعش را روشن كند، خانواده های آنها را جداكنند و تروریست ها را به دادگاهی عادلانه بسپارند، این كار را نكردند، طبیعی است كه آرامش به سوریه بازنخواهد گشت مگر اینكه كانون تروریستی كه در ادلب از بین برود و طرف های فعال در سوریه می توانند بدون گزینه نظامی پرونده ادلب را حل كنند و آرامش به ادلب برگردد و تروریست ها خاك ادلب را ترك كنند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل درخصوص مسائل اخیر در لبنان و انتخاب حسن دیاب بعنوان نخست وزیر دولت جدید لبنان اشاره كرد: رهبران سیاسی در لبنان بحرانی كه در این كشور به وجود آمد را با موفقیت مدیریت كردند و انتخاب نخست وزیر و معرفی وی به پارلمان لبنان، گام مثبتی قلمداد می شود و طی روزهای آینده و در زمان نه چندان دور مقرر است كه كابینه وی رای اعتماد بگیرد و خیلی خوش بین هستیم كه تحولات در راه استقرار و آرامش در لبنان پیش برود.1398/11/18
15:30:31
5.0 / 5
4744
تگهای خبر: پرونده , دادگاه , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام