مروری بر ۳۰ مصوبه مهم مجلس دهم

مروری بر ۳۰ مصوبه مهم مجلس دهم

پارلمان ایران دات كام: مجلس دهم در چهار سال قبل قوانینی را از لوایح مربوط به FATF تا تخفیف مجازات اعدام محكومین مواد مخدر و تصویب قانونی برای بازگرداندن سپنتا نیكنام به شورای شهر یزد به تصویب رساند.


به گزارش پارلمان ایران دات كام به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در طول دوره نمایندگی خود برپایه قانون اساسی دو وظیفه اصلی قانون گذاری و نظارت را برعهده دارند؛ نمایندگان مجلس دهم هم در طول دوران فعالیت خود همانند اسلاف خود در كنار انجام وظیفه نظارتی شان، قوانین متنوعی را وضع كردند. البته كارشناسان بسیاری و حتی شخص علی لاریجانی در طول دوره دوازده ساله ریاست خود بر مجلس معتقدند كه كشور با تورم قوانین مواجه می باشد و باید بیشتر از تصویب قانون جدید به فكر پالایش و تنقیح قوانین فعلی و نظارت بر حسن اجرای آنها بود.
البته تمام قوانین هم با مصوبه مجلس به سرانجام نمی رسند و خیلی از آنها به سد شورای نگهبان برمی خورد یا در مواردی مدت های مدید در انتظار اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی می ماند و گاها بدون خاصیت می شود.
در این گزارش به ۳۰ مصوبه مهم مجلس دهم به ترتیب توالی زمانی و به تفكیك هر سال اشاره شده است:

سال اول (خرداد ۹۵ تا خرداد ۹۶)
۲۷ مرداد ۹۵: استفساریه قانون انتخابات مجلس
بر این اساس شورای نگهبان نمی تواند بعد از اعلام صحت انتخابات، صلاحیت منتخب را رد كند. این مصوبه پس از چندین بار رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان، بیست و دوم اسفند ماه در مجلس عنوان شد و با اصرار مجلس بر مصوبه پیشین خود به مجمع تشخیص مصحلت نظام ارجاع شد كه در آنجا مسكوت ماند.
۲ شهریور ۹۵: قانون كاهش ساعات كار بانوان شاغل دارای شرایط خاص
در این مصوبه ساعات كار هفتگی بانوان شاغل شامل رسمی، پیمانی و قراردادی كه موظف به چهل و چهار ساعت كار در هفته هستند اما دارای معلولیت شدید یا فرزند زیر شش سال تمام یا همسر یا فرزند معلول شدید یا مبتلا به بیماری صعب العلاج هستند یا زنان سرپرست خانوار شاغل در دستگاه های اجرائی و بخش غیردولتی ۳۶ ساعت در هفته با دریافت حقوق و مزایای ۴۴ ساعت تعیین شد.
۳ شهریور ۹۵: اختیار دولت برای حذف كارت سوخت
نمایندگان در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵ با حذف بند ح تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۳۹۵ موافقت كردند. بر این اساس بنزین تك نرخی می ماند و دولت دیگر مكلف به تجهیز كلیه وسایل نقلیه سبك و سنگین به كارت سوخت و عرضه هرگونه سوخت صرفاً با استفاده از كارت، نیست.
۲۶ آبان ۹۵: قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی
در این مصوبه نحوه فعالیت احزاب و جبهه های سیاسی تعیین شد. برخورداری از كمك ها و یارانه های مربوطه، برگزاری راهپیمایی ها و تشكیل اجتماعات با صدور مجوز و تعیین نحوه انحلال احزاب از مهمترین احكام این قانون است.
۲۸ آذر ۹۵: تصویب تعطیلی هشتم ربیع الاول
در جریان رفع ایرادات شورای نگهبان از لایحه احكام دایمی برنامه های توسعه كشور در جلسه علنی مجلس، مبحث تعطیلی رسمی هشتم ربیع الاول سالروز شهادت حضرت امام حسن عسگری (ع) و آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) با موافقت دولت و رئیس جمهور تصویب گردید.
۱۴ اسفند ۹۵: تعیین سقف دریافتی مدیران
مجلس در میانه بررسی لایحه بودجه برای آخر دادن به انتقادات در مورد مصوبه سقف دریافتی مدیران، مصوبه ای را گذراند كه بر مبنای آن «سقف دریافتی همه حقوق بگیران همچون مدیران ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شد و سقف دریافتی ۴ گروه مستثنی شده همچون مشاغل تخصصی، مشاغل عملیاتی، مناطق مرزی و مناطق محروم ۳۰ درصد بیشتر از سقف دریافتی همه حقوق بگیران یعنی حدود ۱۶ میلیون تومان خواهد بود».
۴ اردیبهشت ۹۶: قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های كشور
در این مصوبه هرگونه بهره برداری و اقدامی كه منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها گردد، ممنوع اعلام گردید و جرایمی برای اشخاص حقیقی و حقوقی متخلف در نظر گرفته شد.

سال دوم (خرداد ۹۶ تا خرداد ۹۷)
۲۵ تیر ۹۶: قانون هوای پاك
در این قانون وظایف دستگاه های مختلف در جهت پیشگیری از آلودگی هوا پیشبینی شده است. رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده ها در شماره گذاری وسایل نقلیه موتوری، اجبار معاینه فنی، از رده خارج كردن وسایل نقلیه موتوری فرسوده و همینطور نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری و صفر كردن سود بازرگانی واردات خودرو های هیبریدی، الكترونیكی و موتورسیكلت برقی همچون دیگر احكام این قانون است.
۹ مرداد ۹۶: اصلاحیه ماده (۳۰) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه
در این مصوبه دولت مكلف به رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت ها و برخورداری از امكانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران كشوری و لشكری سنوات مختلف شده است.
۲۲ مرداد ۹۶: قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریكا در منطقه
در این مصوبه اقداماتی برای «مقابله با رفتار ماجراجویانه و تروریستی ایالات متحده آمریكا ضد ثبات منطقه و سیاست های خصمانه آن كشور ضد ایران و حمایت همه جانبه از نیروهای مسلح بخصوص سپاه پاسداران و هم تسهیل تدوین راهبرد همه جانبه جمهوری اسلامی ایران برای بازدارندگی و مقابله مؤثر با سیاست های خصمانه دولت آمریكا ضد ایران» پیشبینی شده است.
۱۲ مهر ۹۶: قانون الحاق یك ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر
در این قانون تخفیف مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر پیشبینی شده و مشخصا مجازات مشمولین اعدام و مشمولین حبس ابد با در نظر گرفتن ملاحظاتی كاهش پیدا كرده است.
۲۲ آذر ۹۶: قانون الحاق دو تبصره به ماده (۶۱۷) قانون مجازات اسلامی
به باعث این مصوبه برای حمل سلاح سرد جرم انگاری و مقرر شد حمل قمه، شمشیر، قداره و پنجه بوكس در صورتیكه صرفاً به منظور درگیری فیزیكی و ضرب و جرح صورت گیرد جرم محسوب و مرتكب به حداقل مجازات مقرر در این ماده محكوم شود. براین اساس واردات، تولید و عرضه سلاح های مذكور هم ممنوع می باشد و مرتكب به جزای نقدی درجه شش محكوم می شود.
البته تولید، عرضه یا حمل این ادوات در موارد ورزشی، نمایشی، آموزشی و نیاز ضروری اشخاص جهت استفاده شغلی یا دفاع شخصی بعد از دریافت مجوز بلامانع است.
۲۴ دی ۹۶: قانون اصلاح قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخابات شهرداران
به باعث این قانون، رسمیت داشتن كاندیداتوری اقلیت های شناخته شده در قانون اساسی در انتخابات شوراهای شهر مورد تاكید قرار گرفت. البته با ایراد شورای نگهبان به مصوبه مجلس و اصرار مجلس بر آن این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد كه مجمع تشخیص آنرا در ۳۰ تیر ۹۷ تایید نمود و برهمین اساس سپنتا نیكنام عضو شورای شهر یزد كه عضویتش در این شورا تعلیق شده بود پس از چند ماه به شورای شهر یزد بازگشت.
۴ بهمن ۹۶: قانون الحاق ایران به كنوانسیون پالرمو
كلیات و جزئیات لایحه الحاق ایران به كنوانسیون ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣلل ﻣﺘﺤﺪ ﺑﺮﺍی ﻣﺒﺎﺭﺯه ﺑﺎ ﺟﺮﺍﺋﻢ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻓﺮاملی یا همان «پالرمو» در مجلس به تصویب رسید. البته این مصوبه مجلس دو بار مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و نهایتا دولت اصلاحیه این لایحه را در چارچوب لایحه جدیدی به مجلس تقدیم كرد.
۲۰ اسفند ۹۶: قانون پشتیبانی از حقوق معلولان
در این قانون مناسب ‏سازی، دسترس‏ پذیری و تردد و تحرك، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، كارآفرینی، اشتغال، مسكن، حمایت های مالی و برخی تسهیلات برای افراد دارای معلولیت پیشبینی شده است.
۲۶ اردیبهشت ۹۷: استفساریه تبصره (۱۲) قانون بودجه ۹۷
به باعث این مصوبه منظور از افزایش پلكانی نزولی حقوق مندرج در جزء یك بند (الف) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۹۷ كل كشور كه طبقات پایین تر از افزایش بیشتری برخوردار شوند، میزان افزایش پایین ترین طبقه ۲۰ درصد و بالاترین طبقه یك درصد است.

سال سوم (خرداد ۹۷ تا خرداد ۹۸)
۹ خرداد ۹۷: قانون دائمی شدن آیین دادرسی كیفری
قانون آیین دادرسی كیفری كه از سال ۶۲ مكررا اصلاح شده بود همواره بعنوان یك قانون آزمایشی اجرا می شد و هر چند سال یكبار مجوز تمدید اجرای آزمایشی آن از مجلس گرفته می شد كه نهایتا با مصوبه مجلس دهم از حالت آزمایشی خارج و تبدیل به قانون دائمی شد.
۳۱ تیر ۹۷: قانون اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم
نمایندگان مجلس این لایحه را كه از جانب دولت به مجلس ارسال شده بود را با اكثریت آراء، تصویب و برای اظهار نظر به شورای نگهبان ارسال كردند. این مصوبه كه اصلاح قانون مصوب سال ۹۴ مجلس بود از دیگر لوایح مورد تاكید FATF است.
۶ شهریور ۹۷: قانون اصلاح قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان
برپایه این مصوبه به كارگیری بازنشستگان در مشاغل دولتی ممنوع گردید. نمایندگان مجلس با اكثریت آراء، طرح اصلاح قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان تصویب كردند كه طبق این مصوبه مجلس به كارگیری بازنشستگان در مشاغل دولتی (البته با برخی استثنائات در مقامات) ممنوع گردید.
۳ مهر ۹۷: قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجلس
نمایندگان مجلس قانون مبارزه با پولشویی كه پیشتر در سال ۸۶ تصویب شده بود را اصلاح كردند كه این مصوبه مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و بعد از آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد كه مورد تایید مجمع قرار گرفت. این قانون از قوانین چهارگانه مورد تاكید FATF است.
۳ مهر ۹۷: تصویب لایحه پالرمو
لایحه الحاق ایران به كنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی یا همان «پالرمو» بعد از چند مرحله رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان و اصرار نمایندگان بر مصوبه خود به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد اما تابحال این لایحه در مجمع تعیین تكلیف نشده است. پالرمو یكی از ۴ لایحه مورد تاكید FATF است.
۱۵ مهر ۹۷: لایحه CFT
لایحه الحاق ایران به كنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) بعنوان یكی از لوایح چهارگانه FATF در مجلس تصویب و برای اظهار نظر به شورای نگهبان ارجاع شد كه بعد از رفت و برگشت بین شورای نگهبان و مجلس و اصرار نمایندگان بر مصوبه خود برای اظهار نظر نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد كه تابحال تعیین تكلیف نشده است.
۴ خرداد ۹۸: قانون حفاظت از خاك
لایحه حفاظت از خاك كه مواد مهمی را از حیث زیست محیطی و پیشگیری از فرسایش خاك در خود گنجانده بود به تصویب مجلس رسید. یكی از مواد مهم این قانون ممنوعیت انتقال خاك به خارج از كشور و تعیین مجازات برای این اقدام بود.

سال چهارم (خرداد ۹۸ تاكنون)
۲۴ تیر ۹۸: قانون تشكیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
بر طبق این مصوبه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تمامی اختیارات و وظایف و بدون توسعه تشكیلات و افزایش نیروی انسانی به «وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» تبدیل می شود و دولت موظف است تغییرات در شرح وظایف وزارتخانه جدید را حداكثر ظرف مدت یك سال برای تصویب به مجلس شورای اسلامی عرضه كند.
۷ مرداد ۹۸: قانون مدیریت بحران
قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران به دنبال سفارش رهبری بعد از زلزله بم در سال ۸۷ به تصویب مجلس وقت رسید اما مقرر شد تا اجرای آن به مدت پنج سال به شكل آزمایشی ادامه پیدا كند. این در حالی بود كه این قانون پس از ۵ سال چندین بار تمدید گردید بدون اینكه قانون دائمی برای آن پیشبینی شود تا اینكه نهایتا این قانون در مجلس دهم به تصویب رسید.
۲ مهر ۹۸: قانون تعیین تكلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی
به باعث این مصوبه مجلس فرزندان حاصل از ازدواج شرعی زنان ایرانی با مردان غیرایرانی كه قبل یا پس از تصویب این قانون متولد شده یا می شوند، پیش از رسیدن به سن هجده سال تمام شمسی به درخواست مادر ایرانی در صورت نداشتن مشكل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه) به تابعیت ایران در می آیند. البته تا این لحظه برخی نمایندگان پیگیر این طرح اعلام نمودند كه هنوز این قانون اجرایی نشده است.
۲۱ مهر ۹۸: قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و پشتیبانی از بزه دیدگان ناشی از آن
به باعث این مصوبه كه با حضور تعدادی از قربانیان اسیدپاشی در مجلس بعنوان میهمان به تصویب رسید، علاوه بر تعیین مصادیق مربوط به اسیدپاشی، مجازات های سخت گیرانه تری برای عاملان اسیدپاشی در نظر گرفته شد. پرداخت هزینه های درمان بزه دیده، عرضه خدمات روانشناختی، مددكاری و توانبخشی و بررسی خارج از نوبت شكایات مربوطه از دیگر مصوبات این قانون بود.
۶ بهمن ۱۳۹۸: قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیتهای انتخاباتی در انتخابات مجلس
طبق این مصوبه دریافت یا پرداخت كمك مالی نقدی یا غیرنقدی جهت تأمین منابع مالی فعالیتهای انتخاباتی و هزینه كرد آنها شكل قانونی و شفافی پیدا كرد و مقرر شد كاندیداها برای عرضه مخارج و هزینه كردهای خود نماینده مالی معرفی كنند.
۱۵ دی ۹۸: قانون اجبار دولت در تعیین سرفصل «جنایات و توطئه های آمریكا» در كتب درسی مدارس و دانشگاهها
به باعث این مصوبه وزارتخانه های «آموزش و پرورش»، «علوم، تحقیقات و فناوری» و «بهداشت، درمان و آموزش پزشكی» مكلف شدند با بهره گیری از تمام اسناد تاریخی بخصوص اسناد به جای مانده از لانه جاسوسی آمریكا در تهران، سرفصل جنایات، توطئه ها، خیانت ها و مداخلات نظام استكباری بخصوص دولت آمریكا در دنیا (با اولویت ایران) را در برنامه ها و كتب درسی مدارس، مؤسسات آموزش عالی و دانشگاههای دولتی و غیردولتی كشور شامل وابسته به این وزارتخانه ها و یا تحت نظارت آنان بگنجانند.
۱۷ دی ۹۸: قانون اصلاح قانون اقدام متقابل در مقابل اعلام سپاه بعنوان «سازمان تروریستی» توسط آمریكا
در این قانون دولت موظف شد جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران مبلغ دویست میلیون یورو از راه صندوق توسعه ملی در چهارچوب اذن مكتوب در اختیار این نیرو قرار دهد.
به باعث این قانون «كلیه اعضای پنتاگون و شركتها و مؤسسات وابسته و عاملان و فرماندهان و آمران شهادات سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تروریست اعلام می شوند و هرگونه كمك به این نیروها همكاری در اقدام تروریستی محسوب می شود».
منبع:

1399/01/09
23:59:02
5.0 / 5
3786
تگهای خبر: تصویب , خدمات , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام