یوسف نژاد:

گزارش تفریغ بودجه ۹۷ هنوز قطعی نیست

گزارش تفریغ بودجه ۹۷ هنوز قطعی نیست

پارلمان ایران دات كام: یك عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این كه گزارش تفریغ بودجه سال 1397 كه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی قرائت شد گزارش اولیه بوده، اظهار داشت: این گزارش قطعی نیست و ممكنست بعد از طی روال قانونی دستگاه های اجرایی مستنداتی ارائه نمایند كه نظرات دیوان محاسبات را نقض كند.


علی اصغر یوسف نژاد در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: طبق بخشنامه داخلی مجلس و برمبنای اصول ۵۷، ۵۴ و ۵۵ قانون اساسی، نظارت بر اجرای بودجه به عهده دیوان محاسبات گذاشته شده است، ولی نحوه نظارت فرمولی دارد كه در بخشنامه مشخص شده است. مسئول گزارش تفریغ بودجه سالانه هم دیوان محاسبات است و باید گزارش تفریغ بودجه هر سال را تا آخر سال بعد تهیه نماید و به مجلس بفرستد.
وی افزود: البته باز این هم روالی دارد كه طبق تبصره ۱ ماده ۲۱۹ رئیس دیوان محاسبات برای تفریغ بودجه سالانه باید یك ساعت در جلسه علنی توضیح دهد و سپس هیئت رئیسه گزارش كامل تفریغ را به كمیسیون بودجه بعنوان كمیسیون اصلی و دیگر كمیسیون ها بعنوان كمیسیون فرعی ارجاع می دهد، ظرف یك ماه كمیسیون برنامه و بودجه وظیفه دارد گزارش را از سایر كمیسیون ها بگیرد و سه ماه هم فرصت دارد باتوجه به گزارش كمیسیون های فرعی و ستاندن توضیحات دستگاه های اجرایی گزارش بررسی نهایی را به هیات رییسه مجلس تسلیم كند. هیات رییسه نیز باید پس از ارائه گزارش آنرا به صورت خارج از نوبت در دستوركار قرار دهد.
این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی افزود: در واقع گزارش تفریغ بودجه پس از تهیه گزارش كمیسیون برنامه و كسب نظر و توضیحات دستگاه های اجرایی و كمیسیون های فرعی و تطبیق گزارش رئیس دیوان محاسبات این مستندات پس از گزارش كمیسیون برنامه معتبر خواهد بود. در صورتیكه هنوز این روال طی نشده و گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ كه هفته گذشته توسط رئیس دیوان محاسبات در صحن مجلس شورای اسلامی ارائه شد چند مرحله ی دیگر هم دارد و فقط گزارش اولیه شمرده می شود.
وی اشاره كرد: ممكنست دستگاه های اجرایی، نقطه نظرات و مستنداتی در قبال این گزارش داشته باشند پس این گزارش قطعی نیست؛ البته طبق روال مجلس شورای اسلامی باید قرائت می شد ولی پس از قرائت باید این مراحل را طی نماید. بااینكه رسیدگی به موارد بودجه از وظایف مستشاری دیوان محاسبات است ولی باید منتظر باشیم گزارش كمیسیون برنامه در این رابطه ارائه شود و پس از آن این گزارش قابل بحث خواهد بود.
این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اشاره كرد: آنچه در گزارش تفریغ بودجه عنوان شد در بعضی موارد فقط یك نظر بوده و چون مدت ها از آن گذشته ممكنست دولت و دستگاه های اجرایی مستنداتی داشته باشند كه نظرات دیوان را نقض كنند و باید آنرا ارائه نمایند.
یوسف نژاد در آخر تصریح كرد: ما منتظریم كمیسیون برنامه و بودجه در اسرع وقت و باتوجه به حواشی پیش آمده در این زمینه اعلام نظر كند.
منبع:

1399/02/02
13:24:50
5.0 / 5
3160
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵