شلیك تیر خلاص به مجلس

شلیك تیر خلاص به مجلس

پارلمان ایران دات كام: مجلس دهم روزهای آخر خودرا سپری می كند و در این روزها كه صدای انتقاد از مجلس بلند شده است دو نماینده مجلس در جلسه علنی امروز از تیر خلاص به مجلس صحبت كردند.


به گزارش پارلمان ایران دات كام به نقل از خبر آنلاین، در نشست علنی امروز مجلس و بررسی كلیات طرح دو فوریتی اصلاح قانون انتخابات دو بار از شلیك تیر خلاص به مجلس دهم سخن به میان آمد. >>>>در همین رابطه بخوانید؛ اصولگرایان مجلس در صف موافقان شفاف سازی ردصلاحیت های شورای نگهبان علی ادیانی نماینده مردم قائمشهر از مخالفان این طرح در اخطاری اظهار داشت: «براساس اصل ۹۸ قانون اساسی تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است و این شورا هم در نظریه تفسیری خود به شماره ۵۳۱۸ در ۲۴ مهر ۱۳۷۲ خطاب به مجموعه حاكمیت همچون مجلس صراحتاً اعلام می كند اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام من باب رعایت مصلحت و یا حل اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان اظهارنظر كرد، مجلس صرفا بعد از گذشت زمان مورد نظر و در صورتیكه تغییر مصلحت موجه باشد، حق طرح یا قانون مغایر را دارد.»
نماینده مردم قائمشهر افزود: «در صورتی كه مجمع تشخیص مصلحت نظام قانونی را تعیین تكلیف كند، برپایه اصل ۹۸ قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان، مجلس نمی تواند طرح یا لایحه ای كه باعث رد، نقض و یا نسخ قانون مذكور شود را تصویب كند.»
در همین لحظه صدای دو دو گفتن نمایندگان بلند شد كه ادیانی خطاب به آنها گفت «بلندتر دو دو كنید بگذارید این روزهای آخر تیر خلاص را بزنید» در همین لحظه پزشكیان به او تذكر داد كه ادامه اخطارش را مطرح كند.
دیگر بیشتر از این تیر خلاص به مجلس نزنید
احمد امیرآبادی فراهانی از دیگر نمایندگان مخالف طرح دو فوریتی اصلاح قانون انتخابات اظهار داشت: دو فوریت عرضه شده صرفاً یك تبصره الحاقی بود و تا همین حد گزارش هایی به شورای نگهبان داده می شود و اگر چنانچه این گزارش ها پایه و اساس منطقی نداشته باشند داوطلبین می توانند در یك دادگاه صالحه شركت و در این مورد قضاوت شود اما كمیسیون شوراها ۷ الی ۸ خط تبصره الحاقی را به یك قانون مطول تبدیل نموده است كه چندین تبصره و ماده دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه مجلس طرح ها و لوایح مهم تری جهت بررسی در نوبت دارد، افزود: حتی اگر كلیات طرح اصلاح قانون انتخابات رأی بیاورد و وارد جزئیات آن شویم به یقین در ۵- ۶ جلسه باقیمانده از مجلس دهم نمی توانیم جزئیات آنرا بررسی نماییم ضمن آنكه قانون مالیات بر ارزش افزوده هم تمام نخواهد شد آن گاه شما نمایندگان محترم چه پاسخی برای مردم كه درگیر كرونا و مشكلات اقتصادی هستند خواهید داشت؟
وی اضافه كرد: امروز بازار، كسبه و دولت و... همگی درگیر مشكلات مردم هستند، بنابراین به نظر شما به ما نمی گویند حالا وقت رسیدگی به این مسائل است یا خیر؟ آیا واقعا باید وقت خویش را صرف این گونه مسائل كنید؟ عزیزان با عنایت به رأیی كه مردم دادند و كمتر از ۶۰ نفر از نمایندگان مجلس برای دوره بعد رأی آورده اند دیگر بیشتر از این نباید تیر خلاص به مجلس دهم زد.
عضو هیات رئیسه مجلس دهم شورای اسلامی بیان نمود: خواهشم این است كه توجه كنید اگر این طرح تصویب شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در واقع فكر می كنید اگر این قانون تصویب شود شورای نگهبان به وظیفه خود عمل نخواهد كرد. چه اتفاقی خواهد افتاد جز آنكه مراجع چهارگانه را مصون الاختیار می كند و واقعیت را به شورای نگهبان منتقل نمی كند اما شورای نگهبان هم از منابع خود در شهرها و روستاها بهره برده و كار خودش را انجام خواهد داد.
امیرآبادی اظهار نمود: شورای نگهبان به علت گزارش های وسیعی كه به آن می رسد وقت رسیدگی كافی ندارد بنابراین اگر می خواهیم كار را ریشه ای درست نماییم باید فرایند انتخاب و اجرای انتخابات را از تائید صلاحیت ها جدا نماییم و همینطور به شورای نگهبان برای رسیدگی به صلاحیت ها حداقل یك سال فرصت داده شود تا حق كسی پایمال نشود، بنابراین خواهش می كنم به كلیات این طرح رأی ندهید هرچند رسیدگی به جزئیات آن به این مجلس نخواهد رسید و به یقین مجلس بعدی تصمیم دیگری خواهد گرفت.
۲۷۲۱۶


منبع:

1399/02/03
13:36:44
5.0 / 5
3430
تگهای خبر: تصویب , دادگاه , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام