وكیلی:

شورایعالی اصلاح طلبان مشروعیتش را از دست داده

شورایعالی اصلاح طلبان مشروعیتش را از دست داده

به گزارش پارلمان ایران دات كام یك نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات اخیر مجلس یازدهم مشروعیتش را از دست داده است، اظهار داشت: ما نیازمند رونمایی نسخه ای از نئواصلاح طلبی هستیم در غیر این صورت نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ هم اصولگرایانه خواهد بود.


محمدعلی وکیلی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به استعفای موسوی لاری نایب رئیس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در باره وضعیت این شورا اظهار داشت: این شورا تابعی است از سرنوشت کل اصلاح طلبان و کلیت اصلاح طلبان هم در محاق هستند و به نظر من به بن بست کارکردی و جریان سازی رسیدند؛ بنابراین این جریان حتما احتیاج به بازبینی دارد، کما اینکه پیش از این هم احتیاج به بازبینی داشت و باید تکلیف خویش را با بسیاری از چیزها مشخص نماید.
وی ادامه داد: عناصر گفتمان اصلاح طلبی مخدوش شده به حدی که جامعه تکلیفش را نمی داند که صدای اصلاح طلبی کدام صداست، صداهای مختلفی به نام اصلاح طلبی پژواک پیدا کردند و مشخص نبود کدام یک منطبق بر گفتمان اصلاح طلبی هستند. اثر این هرج و مرج و بلبشو در انتخابات مجلس یازدهم خویش را نشان داد.
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: در این سال ها اصلاح طلبان توانستند با رویکرد اصلاح طلبی حداقلی و تعامل حداکثری انتخابات ۹۲، ۹۴ و ۹۶ را شکل بدهند و کم کم با عدم فرصت شناسی و نداشتن راهبرد لازم برای حفظ این سرمایه حضور در قدرت و سرمایه اجتماعی با حاشیه رفت. در بعضی موارد فرهنگ لمپنی حاشیه نشینی و در بعضی موارد هنجارشکنی مرسوم در حاشیه نشینی بر این جریان حاکم شد.
وکیلی با اشاره به اینکه اوج این بی انضباطی و نداشتن راهبرد خویش را در انتخابات اسفند ۹۸ نشان داد، خاطرنشان کرد: این انتخابات نشان داد گویا ما گرفتار فرسایش در نمادها شدیم همان گونه که گرفتار فرسایش در عملکرد شده ایم. در واقع نه تنها سرمایه انسانی تولید نشده بلکه انقراض نسل و سرمایه انسانی رخ داد. نه زایش فکری نه زایش نیروی انسانی اتفاق نیفتاد.
این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیدایش شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان خاطرنشان کرد: این نهادسازی که از سال ۹۲ به بعد در چارچوب شورایعالی سیاست گذاری صورت گرفت در مقابل جریان نمادگرایی هیچ گاه قد علم نکرد و قامتش راست نشد. در واقع دعوای زیر پوستی وجود داشت که آیا جریان اصلاح طلبی نهادگرا است یا نمادگرا. جامعه انتظار جامعه این است که رهبری جریان اصلاحات نهادی باشد تا نمادین ولی طایفه ای در این جریان ترجیح شان این بود که به رهبری نمادین اکتفا کنند بنابراین نهاد شورایعالی سیاستگذاری به صورت موسمی و انتخاباتی کارکرد پیدا کرد.
وی خاطرنشان کرد: وقتی کارکرد شورایعالی سیاستگذاری به انتخابات محدود شد، بقا و مشروعیت آن به نقش آفرینی در انتخابات موکول شد. انتخابات ۹۴ و ۹۶ به خوبی مدیریت شد چونکه موضع شفاف و روشنی از جانب این شورا وجود داشت ولی در انتخابات ۹۸ این شورا گرفتار ابهام در عملکرد و موضع شد و مشروعیتش را از دست داد چونکه وقتی این شورا گرفتار بی عملی مطلق شد و وظایفش را به احزاب تخصیص کرد یعنی شورا معنایی ندارد و فلسفه وجودی خویش را انکار کرد.
وکیلی تصریح کرد: البته اینها معلول علت مهمتری است و آن این که جریان اصلاحات سالهاست گرفتار ابهام در راهبرد است؛ آیا می خواهد درون نظام باشد یا بیرون نظام؟ اصلاح طلبی درون حاکمیت است یا مدنی؟ اصلاح طلبی در مرز اپوزیسیون است یا پوزیسیون؟ ما تکلیفمان را با این راهبرد مشخص نکردیم. برخی در قالب اپوزیسیون انتظار عملکرد پوزیسیون دارند که ناشدنی است. برخی به نام نقد اصلاح طلبی در حاکمیت فیگور اصلاح طلبی مدنی را می گیرند ولی نتوانستند به لوازم آن پایبند باشند.
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه هم اکنون اصلاح طلبی به نقطه بن بستی رسیده که محصول ابهامات تلنبار شده است، افزود: در واقع چشم انداز مبهمی وجود دارد که با این ابهامات عجیب و غریب امکان فعالیت با این شکل و شمایل نیست. با اذعان بر اینکه جمهوری اسلامی بدون اصلاح طلبی امکان زیست ندارد ولی اصلاح طلبی با راهبردهای این سالیان به بن بست رسیده و نیازمند رونمایی نسخه ای از نئواصلاح طلبی هستیم که با پاسخ روشن به ابهامات هم سرمایه جدید، هم یارگیری دقیق و هم کارکرد ملموس و مرزبندی را شفاف کند و مواضع سلبی و اثباتی خویش را معلوم کند.
وی با اشاره به اینکه فرهنگ سیاسی ایران تب گونه است، اظهار داشت: تب جامعه ایران در انتخابات سال ۹۸ مد اصولگرایی و جزر اصلاح طلبی بود اما طول زمان این مد اصولگرایی طولانی نیست و تجربه فرهنگ جزر و مد نشان داده است مد اصلاح طلبی همواره طول عمر بیشتری از اصولگرایی داشته است. هم اکنون هم اصولگرایان حاکم علی الاطلاق بر دو قوه هستند و قوه سوم هم به محاق می رود و از کارکرد می افتد و من بعد سرنوشت کشور به عهده اصولگرایان است و آنها پاسخگو هستند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: اصولگرایان همواره در درون خودشان آنتی ساز هستند، وقتی اصلاح طلبی در مجلس یازدهم نباشد -با توجه به اینکه اقلیت هفت، هشت نفره قدرت نمایش جریانی ندارد- ازاین رو درون جریان اصولگرایی پتانسیل بسیاری برای آرایش خودی و غیرخودی وجود دارد و علائمش از امروز در رقابت بر سر ریاست و هیئت رئیسه و فردا بر سر طرحها لوایح و چگونگی اداره کشور بروز خواهد نمود و مردم این را خواهند دید.
وی افزود: باید دید گفتمان حاکم بر مجلس یازدهم که اکثریت مطلق با اصولگرایان است نسبت به گفتمان حاکم بر مجلس دهم که اقلیت یک سوم اصلاح طلبی را در خود داشت چه تفاوتی خواهد داشت و آنها برای معیشت، سیاست خارجی و سیاست داخلی چه برنامه ای دارند. آیا گفتمان حاکم بر جریانات مختلف اصولگرایی قادر به حل مشکلات مردم است؟ اگر ما کاری در مقیاس مطالبات مردم پیش نبردیم حداقل گفتمان ما در سیاست داخلی، خارجی و آزادی های مدنی در جهت مطالبات مردم بود و اگر موانعی بر سر راه وجود داشت این در جای خود قابل تحلیل است.
وکیلی در انتها تصریح کرد: هم اکنون مردم از جریان اصولگرایی که با این شعار پرطمطراق و ضد مجلس دهم و دولت کنونی سرکار آمدند انتظار دارند که برآیند همه اینها ارتقای عزت ایرانی در عرصه داخلی و خارجی باشد که باید ببینیم آیا این اتفاق می افتد یا نه. من فکر می کنم ماه عسل جریان اصولگرایی در اداره کشور طولانی نخواهد بود، مشروط به پوست اندازی اصلاح طلبان و اینکه آنچه برای انتخابات ۱۴۰۰ عرضه می کنند روشن باشد وگرنه اگر همین در سبدشان باشد مشارکت در انتخابات به ۱۴۰۰ بسیار حداقلی و نتیجه آن اصولگرایانه خواهد بود.1399/02/09
23:54:29
5.0 / 5
3037
تگهای خبر: دولت , رهبری , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام