دومین گام مجلس برای خلع سلاح شورای نگهبان

دومین گام مجلس برای خلع سلاح شورای نگهبان

پارلمان ایران دات كام: نمایندگان مجلس با بررسی اولویت دار طرح اصلاح بخشنامه داخلی مجلس مربوط به نحوه انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان موافقت كردند.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از خبر آنلاین، مجلس دهم به روزهای پایانی خود نزدیک می شود طرح های اولویت دار سرعت گرفته است. پس از طرح دو فوریتی اصلاح قانون انتخابات، امروز طرحی برای اصلاح بخشنامه داخلی درباره انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان در مجلس عنوان شد.
ریشه این طرح مربوط به اتفاقات تیرماه ۹۸ می شود که علی غلامی یکی از حقوقدان های معرفی شده به مجلس درست روز رای گیری و در صحن علنی از کاندیداتوری انصراف داد؛ که البته حرف و حدیث زیادی درباره این انصراف عنوان شد.
حال پس از گذشت ۱۰ ماه از آن اتفاق غلامرضا کاتب درباره اولویت طرحی سخن اظهار داشت که تکرار این اتفاق را می کاهد و شورای نگهبان و رئیس قوه قضائیه را موظف به معرفی دو برار کاندیدای مورد نیاز برای کرسی های لازم معرفی نماید.
تهدید حقوقدان شورای نگهبان برای تصویب طرح
غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون تدوین بخشنامه داخلی مجلس در جلسه علنی امروز سه شنبه بعنوان یکی از متقاضیان بررسی با اولویت طرح اصلاح قانون بخشنامه داخلی مجلس اظهار داشت: ما در این طرح می خواهیم نحوه انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان در مجلس را اصلاح نماییم تا از اتفاقی که در سال ۹۸ در مجلس در زمان رای گیری برای انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان رخ داد، جلوگیری شود.
وی توضیح داد: سال قبل در حین رای گیری حقوقدانان شورای نگهبان یک نفر از کاندیداها انصراف داد، حال اینکه این حقوقدانان توسط رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی شده بودند. برخی از اعضای حقوقدانان در بیرون صحن اصرار کرده بودند یک نفر انصراف دهد تا فرد مورد نظر از مجلس رای آورد. این اتفاق موجب تضییع حقوق نمایندگان شد چون نمایندگان باید از بین دو برابر افراد معرفی شده فردی را انتخاب کنند. از جانب دیگر حق رئیس قوه قضائیه هم با این اتفاقات تضییع می شود چون باید ایشان هم زودتر باخبر شده تا فردی را جایگزین کند.
کاتب با تاکید بر اینکه باید شورای نگهبان بعنوان بزرگترین رکن تصمیم گیری نظام مقید به قانون شود اضافه کرد: در صورت تصویب نهایی این طرح روند انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان در مجلس اصلاح می شود. البته که ما وقتی در کمیسیون تدوین بخشنامه در حال بررسی این طرح بودیم یکی از حقوقدانان شورای نگهبان با بنده تماس گرفت و اظهار داشت که این طرح را تصویب نکنید چون حتی در صورت تصویب آنرا در شورا رد خواهیم کرد. پاسخ من این بود که هنوز مشخص نیست مقرر است چه چیزی را تصویب نماییم. به هر حال این احتمال وجود دارد که شورای نگهبان این طرح را رد کند اما ما نمایندگان باید از حقوق خود دفاع نماییم چون وجود انضباط در نظام اداره شورای نگهبان لازم است.
اولویت معیشت است طرح بیاورید
احد آزادی خواه نماینده ملایر نیز بعنوان مخالف اولویت اظهار داشت: در مهم بودن این مساله شکی نیست اما اولویت این روزهای کشور ما مقابله با کرونا و تبعات آن است. امروز قیمت ها لحظه ای بالا می رود و خیلی از مردم برای خوراک روزانه خود با مشکل مواجه اند. ما در ایام پایانی مجلس دهم باید به این اولویت ها بپردازیم نه اینکه موضوعی را در دستور کار قرار دهیم که فرصت جهت بررسی آن زیاد است.
وی افزود: طرح ها و لوایح زیادی در دستور کار مجلس قرار دارد که اساسا اولویت آنها بالاتر است. ای کاش بجای این موارد به موضوع نحوه اختصاص سبد معیشتی به خانواده ها می پرداختیم و یا اینکه از تیم اقتصادی دولت برای ارائه گزارش درباره راهکارهای مقابله با گرانی ها دعوت می کردیم.
«مصطفی کواکبیان» در موافقت با طرح اولویت رسیدگی برای اصلاح قانون بخشنامه داخلی مجلس و خطاب به احد آزادی خواه اظهار داشت: جانا سخن از زبان ما می گویید ما هم معتقدیم که اولویت این روزها رسیدگی به وضعیت معیشت مردم با شیوع ویروس کرونا است اما اینهایی که می گویند طرح مجلس برای اصلاح روند انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان اولویت نیست طرحی برای موضوعات دیگر بیاورند و ما هم به آنان رای می دهیم. همین طور این افراد باید از رشته های مختلف حقوقی معرفی شوند تا دست نمایندگان برای انتخاب از بین آنان باز باشد.
این نماینده مجلس اظهار داشت: به ما می گویند اولویت ها را رسیدگی کنید اولویت چیست اینکه امروز بامداد آمدیم وقت گذاشتیم تا بگوییم بجای "سرویس" بنویسید "خدمت" و بجای "کولر" بنویسید "خنک کن" آیا مسئله اساسی است یا همین که در بحث حقوقدانان شورای نگهبان مطرح است؟
او افزود: دوستان می گویند اولویت مردم چیزی دیگری است ما هم در میان مردم هستیم و در این چند روز مردم تماس گرفتند و گفتند چه طرح های خوبی تصویب می کنید.
کواکبیان با اعلان اینکه وقتی اعضای حقوقدان شورای نگهبان معرفی می گردند باید دو برابر و از بین رشته های مختلف حقوقی، باشند، اظهار نمود: نمایندگان باید باتوجه به سوابق این معرفی شدگان انتخاب بهتری داشته باشند. اگر مقرر است رئیس قوه قضاییه نفر جایگزین را حین قرار گرفتن در دستور کار مجلس معرفی نماید که درست نیست.
وی اضافه کرد: از همه همکاران خواهش می نماییم این بخشنامه اصلاح گردد و در این صورت در نظم خود قرار می گیرد. رئیس محترم قوه قضاییه هم بهتر است از قبل تعدادی را معرفی نماید. اگر قرار به انتخاب مجلس است باید تعداد بیشتر باشد و گرنه نیازی به تصویب مجلس نیست و با سلام و صلوات حقوق دانان معرفی شده از طرف رئیس قوه قضاییه به شورای نگهبان بروند. همین طور رئیس قوه قضاییه پیش از قرار گرفتن موضوع در دستور کار مجلس، اعضا را معرفی نماید نه اینکه وسط راه بگوید این فرد جایگزین یا معرفی گردید.
در نهایت اولویت این طرح نیز با موافقت کثریت نمایندگان تصویب گردید.
27216


منبع:

1399/02/16
14:04:41
5.0 / 5
3288
تگهای خبر: تصویب , دولت , طرح , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام