خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ اردیبهشت ماه

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ اردیبهشت ماه

به گزارش پارلمان ایران دات كام قرائت گزارش مجلس درباره سیل فروردین ۹۸ و علل وقوع آن/ معافیت واردات خودرو های تمام برقی از دریافت و عرضه گواهی اسقاط خودرو/ شروط مجلس برای تبدیل وضعیت كاركنان قراردادی دانشگاه پیام نور به پیمانی/ اصلاح لایحه تجارت و... همچون مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی هستند كه می توانید مشروح آنرا در لینك های زیر بخوانید.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، در جلسه علنیامروز مجلس شورای اسلامی که به ریاست علی لاریجانی برگزار شد، سخنگوی کمیسیون اصل نود گزارش این کمیسیون در خصوص سیل فروردین سال ۹۸ و علل وقوع آن را قرائت کرد.
در این گزارش به علل وقوع سیل و طرز کار دستگاه های مسئول اشاره شده است. عملکرد و طرز کار دستگاه های مربوطه در نحوه مواجهه با سیل، موارد قصور یا اهمال یا تخلف احتمالی هر یک از دستگاه ها و پیشنهادات کارشناسی به منظور پیشگیری از تکرار وقوع حادثه در سایر شهرها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

ناطقین امروز مجلس
احمدی لاشکی: دولت و مجلس برای دوران پساکرونا برنامه ریزی کنند
ایران نژاد: آن هایی که سردار سلیمانی را به شهادت رساندند با پاسخی کوبنده خوار و ذلیل شدند
علی مطهری: مجلس یازدهم مطیع نخواهد بود
انتقاد یک عضو کمیسیون انرژی از حذف چهار صفر از پول ملی
خادمی: مجلس دهم یکی از بهترین مجلس ها بود

***
لایحه موافقتنامه سرویسهای هوایی دوجانبه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت کشور کویت در دستور کار جلسه علنی قرار گرفت و نمایندگان آنرا اصلاح ویرایشی کردند.
بر این اساس واژگان خدمت به جای سرویس و نشان به جای آرم در این لایحه اصلاح گردید.
همینطور نمایندگان به منظور تأمین نظر شورای نگهبان لایحه موافقت نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به منظور اجتناب از دریافت مالیات مضاعف و پیشگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات های بر درآمد را اصلاح کردند.


در ادامه این جلسه، نمایندگان در مصوبه ای ضمن معاف کردن واردات خودرو های تمام برقی از دریافت و عرضه گواهی اسقاط خودرو دولت را موظف کردند زمینه تولید این خودرو ها در داخل را فراهم آورد.


ایرادات شورای نگهبان در طرح ساماندهی کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور رفع و تصویب گردید. بر این اساس مقرر شد که کارکنان قراردادی انجام کار معین با حداقل ۱۰ سال سابقه تا سقف ۳۰۰۰ نفر به پیمانی تبدیل وضعیت شوند.
نمایندگان همینطور موادی از لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش را بررسی نموده و به منظور تأمین نظر شورای نگهبان آنها را اصلاح کردند.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس
محجوب: ماسک و وسایل حفاظتی به همه کارگران داده شود
کواکبیان: مردم اموالشان را برای سرمایه گذاری در بورس نفروشند
قاضی پور: وزارت کار دستمزد کارگران را افزایش دهد
همتی: مصوبه افزایش حقوق ها اصلاح شود
خجسته: دستگاه های نظارتی به افزایش قیمت کالاها و اجناس ورود کنند
حاجی بابایی: دولت لایحه نظام رتبه بندی معلمان را به مجلس عرضه دهد
موسوی لارگانی: اگر بورس مدیریت نشود، شاهد تکرار فجایع موسسات مالی خواهیم بود
حاجی دلیگانی: از تیم اقتصادی دولت جهت بررسی وضعیت معیشتی مردم دعوت شود
سالک: دولت به وضع معیشت مردم رسیدگی کند
تذکر نماینده الیگودرز به سه وزیر کابینه

***
بررسی لایحه الحاق ایران به موافقت نامه حمل و نقل مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای این گونه جابجایی ها در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفت و نمایندگان به رفع ایرادات ویرایشی و ادبی برای تأمین نظر شورای نگهبان پرداختند.
همینطور مجلس در مصوبه ای وزارت جهاد کشاورزی را مکلف به تدوین آئین نامه در مورد نحوه به کارگیری کارگزاران بیمه کشاورزی کرد.
نمایندگان با بررسی با اولویت طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس مربوط به نحوه انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان نیز موافقت کردند.


در جریان جلسه علنی امروز نمایندگان موادی از لایحه تجارت که از شورای نگهبان اعاده شده بود را بررسی نموده و با اصلاحات انجام شده از جانب کمیسیون موافقت کردند.
لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) هم در دستور کار قرار گرفت و بعد از صحبت های مخالف و موافق، این لایحه با رای موافق نمایندگان به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.


به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی هم تصویب گردید که بر این اساس حداکثر حق بیمه هر واحد مسکونی هر ساله با پیشنهاد صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان توسط دولت در لوایح بودجه سنواتی درج و به تصویب مجلس می رسد.
همینطور مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ادامه سلسله گزارش های نحوه مواجهه با کرونا به بررسی انطباق آئین نامه دورکاری کارکنان با شرایط بحران کرونا پرداخت.
در انتها هم علی اصغر یوسف نژاد، عضو هیئت رئیسه مجلس تذکرات کتبی به نمایندگان اجرایی کشور را قرائت کرد.1399/02/16
23:26:44
5.0 / 5
2991
تگهای خبر: تصویب , دولت , طرح , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام