روحانی:

باید از امروز برای پساكرونا آماده بوده و برنامه ریزی داشته باشیم

باید از امروز برای پساكرونا آماده بوده و برنامه ریزی داشته باشیم

به گزارش پارلمان ایران دات كام رئیس جمهور در نشست اندیشمندان و مسئولان موسسات دانشگاهی و حوزوی اظهار داشت: باید از امروز برای دوران پساكرونا آماده بوده و برنامه ریزی داشته باشیم.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی عصر سه شنبه در نشست اندیشمندان و مسئولان موسسات دانشگاهی و حوزوی با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا پدیده ای نوظهور بود که به سرعت همه ابعاد زندگی را در جوامع بشری تحت تأثیر قرار داد، اظهار داشت: این بیماری تاثیراتی بر چگونگی مناسک دینی و ملی و رفت و آمدهای اجتماعی و حتی روابط درون خانواده ها داشته است بگونه ای که امروز خانواده نقش خویش را بهتر بازیابی می کند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در تاریخ بیماری مسری زیاد داشته ایم و شاید بشر تصور می کرد که بر اپیدمی پیروز شده و دیگر هیچ وقت یک بیماری جوامع بشری را تحت تأثیر قرار نخواهد داد، اظهارداشت: دانش و آگاهی انسان همیشه محدود است و باوجود پیشرفت های بشر در علوم مختلف، جامعه بشری به صورت کامل در مواجهه با کرونا غافلگیر شد.
روحانی با اشاره به اینکه شیوع این بیماری رابطه انسان با جامعه، علم با دین و انسان با طبیعت را بازتعریف می کند، اضافه کرد: در جوامع همواره سفارش بر این بوده که انسان ها در مناسبات اجتماعی حضور داشته باشند و تمامی برنامه های اقتصادی، علمی، اجتماعی و فرهنگی بر اساس یک رابطه صمیمانه میان فرد و جامعه تدوین می شد اما این بیماری بر اصل مسلم انس و ارتباط انسان با جامعه تأثیر گذاشت.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه کرونا مطمئنا آثار و تبعاتی در جوامع بشری خواهد داشت، تصریح کرد: این حادثه معیار مقایسه ملت ها، دولت ها و جوامع انسانی را تغییر داد بگونه ای که خیلی از دولت ها که مدعی علم، تجهیزات و توانمندی های علمی و مالی بسیاری بودند در مواجهه با آن، به صورت کامل گرفتار شدند.
روحانی با تاکید بر اینکه ایران امروز کشوری است که می تواند در این مقایسه و رقابت خویش را به خوبی نشان دهد، اضافه کرد: تا این مرحله می توانیم بگوییم عملکرد ما در مقابله با کرونا نسبت به خیلی از کشورها قابل بحث بوده و خیلی از کشورها این عملکرد را مورد تمجید قرار می دهند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اقداماتی که در جریان مقابله با کرونا در ایران شاهد آن بودیم، توانست بر خیلی از قضاوت هایی که نسبت به نظام، دولت و مردم انجام می شد خط بطلان بکشد.
روحانی اضافه کرد: یکی از قضاوت هایی که درباره ایران بود اینکه به واسطه انقلاب، علم و دانش آنطور که باید در این کشور پیشرفت نداشته و قدرت علمی ایران در سطحی پایین قرار دارد؛ مبحث دیگر درباره قدرت و توان مدیریتی در ایران و بحث دیگر در ارتباط با سرمایه اجتماعی نظام بود که می گفتند مردم با نظام مشکل داشته و حرف مسئولان را گوش نمی کنند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تاب آوری نظام و ملت از دیگر موضوعاتی بود که در مورد آن قضاوت هایی صورت می گرفت، افزود: غربی ها تصور می کردند با اعمال فشار و تحریم، ملت ایران بیشتر از چند ماه تاب آوری نداشته و تحمل نخواهد کرد و با شیوع این ویروس، آنها فکر می کردند کشوری که تحت تحریم سخت قرار داشته و منابع مالی محدودی دارد، نمی تواند در مقابل این مشکلات مقاومت کند.
روحانی با اشاره به موفقیت ها و دستاوردهایی که در بخش های مختلف کشور در مقابله با کرونا به دست آمده، اظهارداشت: البته شیوع این بیماری به بعضی از بخش های کشور مانند صنعت هوایی، حمل و نقل و گردشگری آسیب هایی را وارد کرده که جبران آن نیازمند تلاشی طولانی است.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه این سوال مطرح بود که کشوری که با تحریم روبرو است چگونه می تواند در مقابل این بیماری مقاومت کند و امکانات و خدمات بهداشتی و درمانی را به مردم عرضه نماید، اظهار داشت: خوشبختانه با تلاش دولت در شش سال گذشته تخت های بیمارستانی آماده، دو برابر افزایش یافته و این نه تنها در تخت های عادی بلکه در زمینه تخت های ویژه هم بوده است بگونه ای که تابحال و در جریان مقابله با کرونا از لحاظ تخت بیمارستانی در هیچ منطقه ای گرفتار مشکل نشدیم.
روحانی اضافه کرد: بسیار به ندرت در استانی اتفاق افتاده که ظرفیت تخت های ویژه تکمیل شده باشد و این در شرایطی است که حتی در دوران شیوع این بیماری توانسته ایم ۹۰۰ تخت به تخت های ویژه بیمارستانی اضافه نماییم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه هیچ کس تصور نمی کرد ایران با وجود تحریم های سخت بتواند در ایام بحرانی به این شکل عمل کند که حتی در بحرانی ترین شرایط با عدم تخت خالی در بیمارستان ها مواجه نباشیم، اظهار داشت: در مقایسه با دیگر کشورها عملکرد بخش بهداشت و درمان ایران خیلی خوب بوده است و این در شرایطی است که در سایر بخش ها مانند بهزیستی و عرضه خدمات به افراد معلول، خانه های سالمندان و کارخانه های بزرگ در این دوران با بحران مواجه نبودیم.
روحانی با اشاره به اینکه در دوران انتشار کرونا با مراقبت هایی که انجام شد هم کارخانه ها به تولیدات خود ادامه دادند و خوشبختانه از کارگران و پرسنل تولیدی در کشور مبتلا شدن به بیماری نداشتیم، خاطرنشان کرد: همکاری مردم نقش بسیار مهمی در کنترل این بیماری و تأمین مواد مورد نیاز در بخش های مختلف داشت.
رئیس جمهور اضافه کرد: تمامی این موفقیت ها قضاوت های مغرضانه ضد ایران، نظام، دولت و مدیریت کشور را نقش برآب کرد و آنها فهمیدند که ایران کشوری توانمند و قدرتمند است.
روحانی با تحلیل از همدلی، همراهی و حضور آحاد ملت در صحنه و فداکاری و کمک برای مقابله با این بیماری در کل کشور، این جلوه ها را با آنچه در دوران دفاع مقدس در کشور به وقوع پیوست شبیه دانست و اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس هم شرایط کشور خیلی سخت بود بگونه ای که در بعضی برهه ها تصور می کردیم که تا چند روز دیگر کشور کاملا بی دفاع خواهد بود اما حضور مردم و تلاش و فداکاری جوانان دانشمند کشور باعث شد تا بتوانیم از آن روزهای سخت عبور نماییم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز همه اقشار جامعه شامل نیروهای مسلح، خیرین، سازمانهای مردم نهاد، سمن ها و آحاد مردم به میدان آمده و کمک می کنند، اضافه کرد: پزشکان، پرستاران و کادر درمانی کشور در این ایام و روزهایی که حتی ماسک و امکانات کافی در اختیار نداشتند با فداکاری به کمک بیماران رفتند و این بسیار پرارزش است.
روحانی با اشاره به موفقیت های کشورمان در راه مقابله با کرونا افزود: امروز در تولید ونتیلاتور، ماسک ان.۹۵ و کیت های تشخیص به نقطه ای رسیده ایم که علاوه بر تأمین نیازهای داخلی وزارت بهداشت و درمان اجازه صادرات هم می دهد و این نشان دهنده کار عظیم و بزرگی است که در کشور ما به انجام رسیده است.
رئیس جمهور با اشاره به نقش برجسته علما، مراجع و بخصوص رهبر معظم انقلاب در پاسخ به سوالات و نزدیکی دین با علم و علم با دین اظهار داشت: خوشبختانه توانستیم در کشورمان از بروز برخی مسائل و نظراتی که به دنبال فاصله انداختن میان دین و علم بودند به سرعت عبور کرده و همه در کنار هم قرار بگیریم.
روحانی با اشاره به اینکه در ایران اقدامات قابل مقایسه ای با دنیا انجام شد و از مردم در رعایت فاصله گذاری هر چه خواستیم به ما کمک کردند، اظهار داشت: در این شرایط در کنار هم قرار گرفتیم و موفقیت هایی را بدست آوردیم اما این کافی نیست که بگوییم از مشکلات عبور کرده ایم چون که دوران پساکرونا دورانی به مراتب سخت تر خواهد بود.
رئیس جمهور افزود: در دوران پساکرونا سوالات زیادی در ارتباط با عدل، عذاب و رحمت خدا انجام شده و بحث های گوناگونی از جانب تفکرات مختلف مطرح می شود نسبت به اینکه این ویروس چگونه به وجود آمد و آیا به واسطه خطای انسان نسبت به محیط زیست بوده و یا به واسطه عمل نکردن به دستورات اسلام برای سلامت جامعه به وقوع پیوسته است که علما و دانشمندان باید به این سوالات پاسخ دهند.
روحانی با اشاره به اینکه برخی تصور می کنند طرح این گونه مسائل موضوعات غیردینی بوده و آنرا خطا و اشتباه می دانند، اظهار داشت: خداوند مسیر علم و دانش را برای ما مشخص و توانایی خردورزی را به انسان عطا فرموده تا با استفاده از آن قدرت تعلیم و تعلم داشته باشد؛ در دوران پساکرونا خیلی از شبهات در فضای مجازی و حقیقی و کلاس های دانشگاهی مطرح می شود که باید با همفکری برای چگونگی مواجهه با آنها برنامه ریزی نماییم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت باوجود فشارهایی که به واسطه تحریم داشت توانست کمک هایی را در مقابله با کرونا برای مردم در نظر بگیرد، اظهارداشت: امروز می توانیم به مردم اطمینان دهیم که تمامی مراکز کشور فعال و ذخایر به اندازه کافی در اختیار داریم. البته این کار بسیار سختی است اما زمانی که همه دست به دست هم دهیم می توانیم به خوبی از مشکلات عبور نماییم.
روحانی با اشاره به فرا رسیدن شبهای قدر و تاکید بر لزوم بهره گیری و استفاده از فضائل این شبها، تصریح کرد: خداوند در شب قدر فرصت و فضل و رحمت ویژه ای را در اختیار انسان ها قرار می دهد اما انسان باید شب قدر را به بهترین وجه برای خود بسازد؛ توبه این شب و اراده برای نیکی به خلق پرارزش بوده و سبب می شود که همین یک شب به تمام عمر برتری داشته باشد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه عمل سرنوشت ساز برای ما قدر را می سازد، اظهار داشت: این ایام و این لیالی که با تلاش و فداکاری در راه مقابله با کرونا فعالیت می نماییم برای ما لیالی قدر است و می توانیم در این شرایط بهترین جامعه و شرایطی معتدل و قابل تحمل در همه امور مربوط به جامعه را برای پساکرونا بسازیم.
روحانی تصریح کرد: امروز حوزه ها و دانشگاه ها باید پیشتاز فضایی باشند که ملت را وارد شب قدر کرده تا آنها با فداکاری که انجام می دهند سرنوشت جامعه را بسازند.
رئیس جمهور تلاش دولت در زمینه ایجاد شبکه ملی و تقویت فضای ارتباطات در کشور و توسعه شرکت های دانش بنیان را در مقابله با کرونا موثر دانست و اظهار داشت: خیلی از موفقیت ها و خودکفایی ها در سایه کار، تلاش و کوشش همه مردم و جوانان کشور در دانشگاه ها حاصل شده و این در شرایطی است که هرگاه با هم بودیم موفق و هر گاه از هم فاصله گرفتیم گرفتار دشواری در کارها شده ایم.
روحانی خاطرنشان کرد: کرونا باوجود همه سختی ها و مشکلاتی که به همراه داشت وحدت، دوستی و همدلی خاصی را در کشور به وجود آورد که این نعمتی بزرگ برای ما به حساب می آید.
رئیس جمهور اضافه کرد: کمک به انسان ها یک وظیفه همگانی است و ما باید تلاش نماییم تا به همه انسان ها در همه کشورها کمک و یاری برسانیم کما اینکه باید از امروز برای دوران پساکرونا از لحاظ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، مذهبی، دینی و فکری آماده بوده و برنامه ریزی داشته باشیم.
قبل از سخنان رئیس جمهور دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، حجت الاسلام احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، دکتر سیدعلیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، دکتر احمد پاکتچی رئیس پژوهشگاه دایره المعارف نگاری، دکتر قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دکتر محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر محمدمهدی تهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دکتر محمد فاضلی رئیس دانشگاه شهید بهشتی در سخنانی به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پیرامون مسائل و چالش های مختلف در حوزه های گوناگون در رابطه با علوم انسانی در رابطه با کرونا پرداختند.
چالش های کرونا درباره تفکر دینی، نگاه انتقادی به دین و الحاد مدرن، تأثیر کرونا بر حوزه دین و دینداری، جلوه های ایثار و فداکاری و تقویت دینداری در عموم جامعه به واسطه شیوع ویروس کرونا، ضرورت جدی گرفتن ابعاد فرهنگی و صدمه های ناشی از کرونا توام با نگرش به ابعاد سلامت و اقتصاد، تجلیل از تلاش پزشکان و کادر درمانی در عرضه خدمات به مردم در شرایط سخت، نمایش فرهنگ اصیل و غنی ایرانی برخلاف آنچه در جوامع غربی به وجود آمد، شکست تبلیغات منفی و جوسازی دشمنان و رسانه های معاند بر ناکارآمدی نظام ایران، شناخت بهتر دشمنان توسط ملت ایران، تقدیر از حضور فعال رئیس جمهور و تلاشهای وزیر بهداشت در ستاد ملی مقابله با کرونا، نمایش کارآمدی شبکه بهداشت و درمان کشور با اجرای طرح های غربالگری، توجه به مدیریت جامعه و عملکردها در مدیریت بحران و آثار آن در دوران پسابحران، ضرورت توجه به استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های علمی، فناوری و دانش بنیان برای رسیدن به دستاوردهای مطلوب، پیشنهاد تشکیل ستاد ملی علم و فناوری برای مدیریت استفاده از ظرفیت علم در بحران، توجه به تقویت آموزش مجازی در آموزش عالی کشور همچون موضوعاتی بود که در این نشست عنوان شد.
همچنین خانواده بنیاد کردن موضوعات فرهنگی و معنوی، توجه به عملکرد جامعه متمدن اسلامی، توانمندی جامعه ایرانی برای مواجهه با بحران ها، مردم سالار کردن مدیریت بحران مانند دوران دفاع مقدس، توجه به تولید محتوای مطلوب و فراگیر در فضای مجازی، توجه به علوم انسانی، رفتاری و علوم پایه در مدیریت بحران جامعه، لزوم نگاه به جهانی بودن پدیده کرونا و در نظر گرفتن تبعات تجاری، فرهنگی و اقتصادی از این منظر، عدم نگرش منطقه ای و محلی به کرونا، لزوم نزدیکی دین و علم به یکدیگر و تقویت علوم انسانی، توجه به مبحث امنیت روانی جامعه و تشویق آحاد ملت به همراهی با سیاست ها، لزوم تکمیل زیرساخت های لازم جهت استفاده از فضای مجازی در جهت تقویت آموزش مجازی و لزوم تعامل میان دانشگاه و دولت در جهت توسعه دانش، تقویت گفتگو و همفکری موثر عالمان و حاکمان و تدوین دستورالعملی برای شناخت کاستی ها و نقاط ضعف و قوت از دیگر موضوعات و مباحثی بود که در این نشست عنوان شد.


1399/02/23
23:43:37
5.0 / 5
3043
تگهای خبر: خدمات , دولت , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱