طغیانی:

نظام بانكی كشور باید هزینه سفته بازی و سوداگری را بالا ببرد

نظام بانكی كشور باید هزینه سفته بازی و سوداگری را بالا ببرد

پارلمان ایران دات كام: اصفهان نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مهار نقدینگی و جهت دهی آن به سمت تولید و افزایش تولید باید از اولویت های اصلی مجلس باشد كه اصلاح نظام بانكی و مالیاتی كشور از لوازم آن است.مهدی طغیانی در گفتگو با ایسنا در مورد مهم ترین اولویت های مجلس یازدهم، اظهار نمود: به علت تحریم ها و محروم شدن از بخش زیادی از درآمدهای نفتی، دولت گرفتار کسری بودجه شده و از یک طرف دیگر به علت مشکلات ارزی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به مواد اولیه، تجهیزات خارجی و قطعات دسترسی نداریم و چون بعضی از صنایع کشاورزی و دامداری به خارج وابسته بوده، تولید داخلی ضربه خورده است.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم مشکل معیشت مردم و اشتغال را حل نماییم و بر تورم فائق شویم باید در عرصه تولید، کار جدی انجام دهیم که بخشی از این کار بهبود فضای کسب و کار و جهت دهی نقدینگی به سمت تولید است چونکه روزانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می نماییم و در خلال ۷ سال قبل نقدینگی کشور پنج برابر شده است. وقتی تولید افزایش نیابد نقدینگی یا به شکل تورم در سرتاسر اقتصاد تخلیه یا در بخش های مختلفی از قبیل مسکن، طلا، خودرو و... تخلیه می شود و این ناشی از نقدینگی افسار گسیخته ای است که وارد تولید نشده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: برای مثال این نقدینگی به جای اینکه به افزایش ساخت مسکن منجر شود سبب افزایش واسطه گری و دلالی در بازار مسکن می شود و در نتیجه، افزایش شدید قیمت ها در کل اقتصاد و یا جهش قیمت های بخشی را باعث خواهد شد.

طغیانی با اشاره به اینکه مهار نقدینگی از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود خلق پول بانکی است، به این شکل که بانک ها بدون توجه به واقعیت های اقتصاد و مشکلات تولید در کشور عملاً حوزه های واسطه گری را تأمین مالی می کنند و این امر برای اقتصاد کشور به شدت زیان بار است.

وی اضافه کرد: یکی از موارد مهم دیگر که باید روی آن اهتمام ویژه ای شود بحث اصلاح نظام بانکی و مالیاتی کشور است. نظام بانکی کشور باید هزینه سفته بازی و سوداگری در بازارهای مختلف را بالا ببرد. امروز این سفته بازی ها و سوداگری ها در بازارهای گوناگون هیچ جریمه ای ندارد و حتی تشویق غیرمستقیم هم دارد چون که نیاز نیست شما مالیات دهید و اگر بخواهید تولید کنید باید مالیات دهید! تا زمانی که این وضعیت وجود دارد مشخص است که سوداگری متوقف نمی گردد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، افزود: پس تا زمانی که سوداگری متوقف نشود بساط قرعه کشی خودرو، قیمت های عجیب و غریب مسکن و جهش های قیمتی در نیازهای اساسی مردم مرتب تکرار خواهد شد.

طغیانی اظهار نمود: ازاین رو باید خلق پول را رها نماییم و سوداگری را با مالیات جریمه نماییم، تا انبوهی از نقدینگی از بازار خودرو سر در نیاورد که بعد به علت اینکه بخواهیم آنرا مهار نماییم و عطش آنرا بخوابانیم به سمت طرح هایی مانند قرعه کشی و... برویم. ازاین رو مهار نقدینگی و جهت دهی آن به سمت تولید و افزایش تولید از اولویت های اصلی مجلس باید باشد که اصلاح نظام بانکی و مالیاتی کشور از لوازم آن است.

وی افزود: البته با واسطه گری مولد مشکلی نداریم چون که این نوع واسطه گری می تواند به اقتصاد کمک زیادی کند و کالاها، خدمات و منابع مالی را در اقتصاد بچرخاند، اما امروز متأسفانه اسیر واسطه گری های غیر مولد در همه بازارها شده ایم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سیاست خارجی کشور باید اهداف دیپلماسی کشور را به پیش برد به خصوص در کشورهای همسایه که ۶۰۰ میلیون جمعیت دارند و نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان واردات از ایران انجام می دهند. با ابزار دیپلماسی باید تلاش نماییم جای محصول ایرانی و تولیدات ایرانی را در این بازارها باز نماییم و نباید این امور به مسائل بزرگ تری در جهان گره زده شود.

طغیانی اظهار داشت: می توانیم مسائل بزرگ تری که در سطح جهان داریم با قدرت اقتصادی حل نماییم و باید از نظر اقتصادی به سطح بالایی در جهان برسیم که قدرت اقتصادی یکی از این الزامات مهمِ قدرتمندی کشور است.
1399/03/19
23:23:48
5.0 / 5
2693
تگهای خبر: خدمات , دولت , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام