پیشنهادهای یك تشكل دانشجویی به قالیباف درباره ریاست دیوان محاسبات

پیشنهادهای یك تشكل دانشجویی به قالیباف درباره ریاست دیوان محاسبات

به گزارش پارلمان ایران دات كام اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در نامه ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد كه انتخاب مجلس برای پست ریاست دیوان محاسبات آزمون بزرگ دیگری است كه جدیت مجلس در برخورد با مفاسد را نشان خواهد داد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، متن کامل نامه این تشکل دانشجویی به محمد باقر قالیباف به این شرح است:
جناب آقای دکتر قالیباف
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام و احترام؛
نیک مستحضرید که کارآمدی مجلس و برگشت به راس امور زمانی محقق خواهد شد که ساختارهای زائد و گاها ناکارآمد پارلمان اصلاح گردد تا قطار پارلمان که مدت هاست از مسیر مشخص در قانون اساسی و موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری خارج شده، به ریل درست بازگشته تا مردم برسر کار آمدن جبهه انقلاب را احساس کنند.
در این میان اما توجه به ساختار نظارتی مجلس یعنی دیوان محاسبات بعنوان یک نهاد مستقل و بدور از سیاسی کاری های معمول همچون قوه قضائیه برای انجام وظیفه نظارتی نمایندگان ملت نسبت به قوانین مصوب یکی از مهم ترین ساختارهای پارلمان است که باید اصلاح گردد. در همین راستا اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بعنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی مواردی را که بر مبنای جلسات مختلف و مشورت با متخصصان این حوزه می باشد را جهت بررسی و اعمال از جانب جنابعالی در ادامه پیشنهاد می دهد:
1. قرائت گزارش بررسی ها:
باید در نظر داشت که یکی از اصول مهم در برخورد با فساد این است که مفسدین همیشه وجود نهاد نظارتی را حس کنند. در همین راستا قرائت گزارش های مختلف در حوزه های گوناگون کمک شایانی خواهد نمود. آنچه مهم می باشد پیگیری نمایندگان ملت و اجبار ریاست مجلس برای دیوان محاسبات و شخص رئیس آن به جهت قرائت های منظم از بودجه و دیگر موضوعات مطرح شده در ماده 1 قانون دیوان محاسبات کشور می باشد. اجبار قرائت و ارجاع به قوه قضائیه نقش مهم نظارتی مجلس را محقق که گام بلندی در جهت برگشت مجلس به راس امور است.
2. شفافیت در برخوردها و پرونده ها:
در راستای تحقق شفافیت در تمام ساختارهای مجلس شورای اسلامی، نقش و جایگاه این شفافیت در نهاد نظارتی مجلس یعنی دیوان محاسبات راهبردی و ضروری می باشد. اجبار دیوان به اطلاع رسانی و شفافیت برای مردم در پرونده ها و تخلفات صورت گرفته از جانب دستگاه های کشور و مسئولین عالی رتبه اقدامی است مهم که دوای درد این روزهای کشور است.
3. ارتباط مردمی
ضمن توجه به ماده 1و ماده 41 قانون دیوان محاسبات کشور که شرح وظایف این دستگاه است، ضروریست سامانه دریافت گزارشات مردمی توسعه یافته و با طراحی سامانه ای مبادرت به دریافت گزارشات و تعیین شفاف مسیر پیگیری برای فرد گزارش دهنده شود. همینطور در نظر گرفتن موارد تشویقی برای افراد گزارش دهنده هم اقدامی موثر در این راستا است.
4. انتخاب رئیس دیوان محاسبات:
اصلاح آیین نامه مجلس در دوره گذشته و ضوابط تعیین شده برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات همچون اقدامات مهمی بوده که صورت گرفته است. از جنابعالی انتظار داریم به جهت تخصصی بودن پست مذکور و نقش مهم آن در تحقق نقش نظارتی پارلمان، امتیازات کسب شده توسط گزینه های داوطلب در کمیسیون برنامه و بودجه شفاف برای مردم و رسانه ها اعلام گردد تا مشخص شود تا چه اندازه اراده مجلس در نظارت جدی است.
انتخاب مجلس برای پست ریاست دیوان محاسبات آزمون بزرگ دیگری است که جدیت مجلس در برخورد با مفاسد را نشان خواهد داد. انتخاب فردی با سلامت کامل در مسائل مالی و سابقه مشخص فعالیت در عرصه های نظارتی با در نظر گرفتن توان علمی و تخصصی همچون ملاک های مهم برای نمایندگان ملت می باشد. توجه به این نکته که انتخاب ریاست دیوان محاسبات نباید محلی برای منازعه احزاب سیاسی باشد لازم و ضروریست چونکه اگر مجلس وارد بازی سیاسی احزاب، گروه¬ها و افراد شود بطور قطع در آینده استقلال دیوان برای ورود به پرونده ها و برخورد با افراد زیر سوال خواهد رفت.
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بعنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی آمادگی کامل خود برای همکاری به جهت اصلاح ساختارهای گاها ناکارآمد پارلمان را خدمت جنابعالی اعلام نموده و امیدواریم با نگاه ویژه ریاست مجلس طرح های عرضه شده در کمیسیون های مربوطه با دستور جنابعالی به صورت ویژه بررسی و نتیجه آن به این اتحادیه اعلام گردد.
منبع:

1399/04/21
21:44:31
5.0 / 5
2680
تگهای خبر: پرونده , رهبری , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳