در دیدار با سفیر هند

قالیباف: روابط ایران و هند عمیق و تاریخی است

قالیباف: روابط ایران و هند عمیق و تاریخی است

به گزارش پارلمان ایران دات كام رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایران و هند دو كشور موثر در قاره كهن آسیا به شمار می روند كه دارای روابط قدیمی و عمیق فرهنگی هستند.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۳۰ تیرماه) با گدام دارمندرا سفیر هند در ایران دیدار و گفت و گو کرد.
قالیباف در ابتدای این دیدار ضمن خیرمقدم به سفیر هند اظهار داشت: ایران و هند دو کشور موثر در قاره کهن آسیا به شمار می روند که دارای روابط قدیمی و عمیق فرهنگی هستند. همواره همکاریهای دو کشور در سطوح منطقه، بین المللی و غیرمتعهدها اثرگذار بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز امیدواری برای توسعه بیشتر از پیش روابط میان ایران و هند اظهار نمود: ما نباید اجازه دهیم برخی طرف های ثالث روابط عمیق و تاریخی ایران و هند را تحت تأثیر خود قرار دهند.
قالیباف با اشاره به اینکه ارتباط تجاری یکی از موضوعات مهم میان کشورها برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر ارتباطات در حوزه سیاست و فرهنگ به حساب می آید، اضافه کرد: ارتباط تجاری میان ایران و هند قدمت فرهنگی و تاریخی دارد.
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تصریح کرد: روزهای سخت سپری خواهد شد و باید توجه داشته باشیم که از این روزها بعنوان یک یادآوری و خاطره خوب در حوزه مسائل سیاسی، منطقه ای و اقتصادی بین ایران و هند یاد شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در انتها این دیدار از رئیس پارلمان هند برای دیدار رسمی از جمهوری اسلامی ایران دعوت کرد.
گدام دارمندرا سفیر هند در ایران هم در این دیدار، پیام تبریک رئیس پارلمان هند را به مناسبت شروع دوره جدید مجلس و ریاست دکتر قالیباف در مجلس شورای اسلامی عرضه کرد.
وی با اشاره به هفتادمین سالگرد انعقاد قرارداد توافق دوستی و صلح میان ایران و هند بیان نمود: ما برای این مورد برنامه های مختلفی داشتیم و قرار بود، رئیس مجلس هند از ایران دیدار کند که به علت شیوع بیماری کرونا و تغییرات شگرف دنیا، این دیدار به تعویق افتاد.
سفیر هند در ایران خاطرنشان کرد: ما برای پیشبرد هر چه بهتر و بیشتر و همینطور تثبیت روابط میان ایران و هند با وجود اشتراکات تمدنی، تاریخی و فرهنگی کوشیده ایم و با دولت و مجلس در ایران درتماس مستمر می باشیم.
گدام دارمندرا با اشاره به اینکه تبادلات پارلمانی میان دو کشور همواره در جریان بوده است، اظهار نمود: ما همچنان می خواهیم تعامل مستمری با ایران داشته باشیم، البته در این شرایط کمیته های مختلف مجالس دو کشور با یکدیگر در ارتباط هستند و امیدواریم بتوانیم از راهنمایی ها و کمک های شما استفاده نماییم.
وی ضمن قدردانی از دعوت رئیس پارلمان هند به ایران توسط دکتر قالیباف ابراز امیدواری کرد، به محض رفع مشکلات انتشار کرونا این دیدار صورت گیرد.
منبع:

1399/04/30
23:01:06
5.0 / 5
2560
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲