در میزگرد بررسی عملیات مرصاد در مهر مطرح شد؛

نقش دولت هاشمی و خاتمی در فراموشی جنایت منافقین

نقش دولت هاشمی و خاتمی در فراموشی جنایت منافقین

دبیركل بنیاد هابیلیان اظهار داشت: دو دولت كه پس از جنگ تحمیلی روی كار آمدند توجه به جنابت سازمان منافقین را كنار گذاشتند و سبب شدند نسل های بعدی چیزی از آن دوران و جنایات منافقین ندانند.خبرگزاری مهر، گروه سیاست؛ سازمان مجاهدین خلق که پس از ۳۰ خرداد ۶۰ ماهیت تروریستی خودرا برملا کرد و به گروهک منافقین معروف شد، همچون گروه های معارض انقلاب اسلامی شناخته می شود که بیش از دیگر گروه ها سابقه اقدامات نظامی و تروریستی مقابل ملت ایران را در کارنامه دارد و در سال ۶۱ بطور رسمی و علنی به صدام پیوستند و نیروهای این سازمان با فعالیت در بخش اطلاعات، شناسایی افراد و چهره ها، شرکت در گشت زنی ها و شناسایی منطقه و در نهایت با شرکت در عملیات های نظامی، به خدمت ارتش رژیم بعث عراق درآمده و به آنها خدمت می کردند.
منافقین در عملیات مرصاد در شرایطی که دولت عراق و جمهوری اسلامی قطعنامه را پذیرفته بودند وارد کشورمان شدند؛ عملیات آنها در حالی کلید خورد که انتظار می رفت بعد از پذیرش قطعنامه هیچ اتفاق دیگری نیفتد، ارتش عراق از غرب و جنوب غرب با تمام قوا وارد کشور ما شده و مسیر را برای منافقین بازکرده بود تا بتوانند به سادگی خودرا به تهران رسانده و اعلام حکومت کنند.
دشمنی که فقط روی جاده آسفالت آرایش پیدا کرده بود از نیمه روز اول به بعد متحمل خسارت مختلفی شد و اعضای این گروهک تروریستی وقتی عقبه خودرا ناامن دیدند قوای بیشتری را برای هجوم به سمت نیروهای ایرانی وارد عمل کردند، رزمندگان و نیروهای مردمی ایران نیز با یک آرایش قوی از چندین محور و آسمان و زمین با منافقان درگیر و آنها را هدف حملات خود قرار دادند.
در این عملیات حدود ۲ هزار نفر از اعضای این گروه کشته و تعداد زیادی به اسارت درآمدند و جبهه نفاق در هم شکسته شد، ۵ مرداد در تقویم انقلاب بعنوان اوج عظمت و اقتدار ملت ایران و پایانی بر ذلت و خفت گروهک منافقین ثبت گردید.

سردار اسماعیل کوثری یکی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و مشاور فرمانده کل سپاه که در عملیات مرصاد نیز حضور داشته است درباره اینکه چرا منافقین دست به این اقدام تروریستی زدند، اظهار داشت: استکبار جهانی، صدام حسین و منافقین پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از طرف ایران این گونه استنباط کردند که ایران به علت ضعف این قطعنامه را پذیرفته است. ظاهر کار نیز همین گونه بود، برای اینکه حدود سه ماه بود که ارتش بعث عراق در جبهه ها می تاخت و در هر عملیاتی که انجام می داد، غنایم و اسرای بسیاری می گرفت. از جانب دیگر تهدیدها در خلیج فارس نیز بالا گرفته بود و حتی آمریکایی ها با انهدام هواپیمای مسافربری ایران که ۲۹۶ نفر سرنشین داشت، در دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷ این تهدیدها را عملی کرده بودند. همه این موضوعات در کنار سخنان مسؤلان، ضعف درونی ایران را بازگو می کرد و آنها هم فکر می کردند ایران در موضع ضعف است و می توانند به سادگی به تهران برسند. بنابراین می توان گفت منافقین به اصطلاح از حول حلیم داخل دیگ افتادند.
وی اضافه کرد: در اعترافات اعضای گروهک منافقین پس از عملیات مرصاد، داریم که آنها ۳۱ شهریور می خواستند به ایران حمله کنند اما پذیرش قطعنامه از طرف ایران را بهترین فرصت برای حمله دانستند و معتقد بودند هیچ نیرویی نیست که مقابل آنها مقاومت کند.
سیدمحمدجواد هاشمی نژاد، فرزند شهید هاشمی نژاد و دبیرکل بنیاد هابیلیان نیز معتقد است: منافقین بخشی از طرح صدام و استکبار جهانی در اواخر جنگ بودند. آنها فکر می کردند با عنایت به عملیات ارتش عراق در جنوب ایران، در غرب کشور امکان نفوذ وجود دارد، بنابراین این بخش را برای انجام عملیات به جریان نفاق اختصاص دادند. در اینجا باید توجه داشت که ایران و عراق قطعنامه را پذیرفته بودند و صدام به دنبال گرفتن اسیر و زمین از ایران بود تا در مذاکرات دست برتر را داشته باشد. از طرفی، جریان نفاق باید نقش و آینده سیاسی خودرا مشخص می کرد ازاین رو موضوع چرایی عملیات از طرف منافقین را باید در یک بسته کامل دید؛ نه آنکه جریان نفاق تصمیم به تهاجم به ایران گرفت و دست به خودکشی زد.
وی افزود: عملیات منافقین مقابل ملت ایران با پشتوانه ارتش عراق، آخرین تیرِ ترکش صدام و آخرین تلاش و داشته ارتش بعث برای این بود که بتواند در مذاکرات دست برتر را داشته باشد.
مشروح این میزگرد که با عنوان «بررسی عملیات مرصاد» در خبرگزاری مهر برگزار گردید را در زیر می خوانید:
*اولین موضوع قابل توجه در مورد عملیات مرصاد این است که با وجود اینکه ارتش رژیم بعث عراق بعد از هشت سال جنگ همه جانبه با حمایت کامل قدرت های استکباری مقابل ایران نتوانسته به اهداف خود برسد، چگونه است که مسعود رجوی و گروهک منافقین این تصور را داشتند که می توانند ۴۸ ساعته به تهران برسند؟
کوثری: استکبار جهانی، صدام حسین و منافقین پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از طرف ایران این گونه استنباط کردند که ایران به علت ضعف این قطعنامه را پذیرفته است. ظاهر کار نیز همین گونه بود، برای اینکه حدود سه ماه بود که ارتش بعث عراق در جبهه ها می تاخت و در هر عملیاتی که انجام می داد، غنایم و اسرای بسیاری می گرفت. از جانب دیگر تهدیدها در خلیج فارس نیز بالا گرفته بود و حتی آمریکایی ها با انهدام هواپیمای مسافربری ایران که ۲۹۶ نفر سرنشین داشت، در دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷ این تهدیدها را عملی کرده بودند. همه این موضوعات در کنار سخنان مسؤلان، ضعف درونی ایران را بازگو می کرد و آنها هم فکر می کردند ایران در موضع ضعف است و می توانند به سادگی به تهران برسند. بنابراین می توان گفت منافقین به اصطلاح از حول حلیم داخل دیگ افتادند.


در میان رزمندگان نیز از سال ۱۳۶۶ این مورد مطرح بود که چرا دولت با تمام توان وارد میدان نبرد نمی گردد. چگونه است که صدام تمام وزارتخانه ها را وارد جنگ با ایران کرده اما در کشور ما این گونه نیست. از طرفی ارتش رژیم بعث عراق نیز با حمایت های همه جانبه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا بسیار مجهز شده بود. بگونه ای که آنها در ابتدای جنگ در سال ۱۳۵۹، ۱۰ لشکر و ۱۵ تیپ مستقل داشتند اما در اواخر جنگ به حدود ۶۰ لشکر شناخته شده و چندین تیپ مستقل مجهز شده بودند. از طرفی همه قدرت های جهانی و دولت های منطقه از آنها حمایت می کردند. به بیان روشن تر، تمامی استکبار جهانی جمع شده و به میدان آمده بودند تا انقلاب اسلامی را از پا درآورند و در این میان سوریه تنها کشوری بود که از ابتدا تا انتهای جنگ از ایران حمایت کرد.
موفقیت های ارتش بعث عراق که از ۲۸ فروردین ۱۳۶۷ شروع شده بود و با عملیات هایی در غرب کشور ادامه یافت، پس از آن توانستند فاو را تصرف کنند، پس از آن وارد شلمچه، هور و فکه شدند و عملیات های آنها پشت سر هم صورت می گرفت و توانستند تعداد ۲۳ هزار اسیر از ایران در این زمان کوتاه بگیرند که ۲۲ هزار نفر از این اسرا از عزیزان ارتش و هزار نفر نیز بسیجی و سپاهی بودند. این اتفاقات سبب شد رژیم بعث احساس غرور و قدرت کند و فکر کردند که امام راحل از درِ ضعف این عهدنامه را پذیرفته است.
در صحنه مدیریت جنگ ایران نیز تغییراتی بوجود آمده بود و آقای هاشمی که پیش از این نماینده امام (ره) بودند، جانشین فرمانده کل قوا در جبهه ها بودند، از طرفی آقای مهندس موسوی نخست وزیر وقت نیز رئیس ستاد کل نیروهای مسلح شده و آقای بهزاد نبوی معاونت پشتیبانی را به علت اینکه وزیر وزارتخانه صنایع سنگین بودند، برعهده گرفته بود. آقای خاتمی هم مسئولیت فرهنگی جنگ را برعهده گرفت و در نهایت به سپاه اعلام گردید که شما برای اختتام دادن به جنگ چه تجهیزاتی لازم دارید.
به آقای موسوی می گویند که شما چه میزان از بودجه مدنظر سپاه را می توانید تامین کنید، آقای موسوی گفته بودند من یک دلار هم ندارم که بدهم مسئولان سپاه نیز چندین سناریو را ارائه کرده بودند اما در نهایت زمانی که طرح در ستاد مطرح می شود و به آقای موسوی می گویند که شما چه میزان از بودجه مدنظر سپاه را می توانید تامین کنید، آقای موسوی گفته بودند من یک دلار هم ندارم که بدهم.
البته باید توجه داشت که به علت تحریم ها و فشارها، درآمد کشور بسیار کاهش پیدا کرده و فروش نفت نیز کم شده بود. از طرفی دیگر به آقای بهزاد نبوی نیز اعلام می شود که شما چه میزان از امکانات و تجهیزات مورد نیاز سپاه را می توانید تامین کنید که او نیز گفته بود همه انبارها خالی شده و چیزی برای کمک نمانده است.
به آقای خاتمی نیز گفته بودند شما چه میزان نیرو می توانید به جبهه ها فرا بخوانید که او گفته بود مردم خسته شده اند و اصلاً دیگر کسی به جبهه ها نمی آید. اینها سبب شد که آقای هاشمی به این جمع بندی برسد و مسئولان را جمع کرده و مطالب را به آنها ارائه کند، طرح نهایی به محضر امام (ره) ارائه شد و امام (ره) نیز دیدند که همه مسئولان کشوری و نمایندگان مجلس با ادامه جنگ مخالف هستند، بنابراین قطعنامه را پذیرفتند اما فرمودند من با پذیرش این قطعنامه جامِ زهر را نوشیدم اما در عین حال از ائمه جمعه خواستند که به این دشمن نمی توان اعتماد کرد، پس مردم را به جبهه ها فرا بخوانید.
رهبر معظم انقلاب نیز که آن موقع رئیس جمهور بودند در نماز جمعه تهران مردم را به جبهه ها فراخواندند و ما دیدیم که بیشترین نیرو در تاریخ هشت ساله دفاع مقدس به جبهه ها آمدند، این در حالی بود که آقای خاتمی و برخی دیگر از مسئولان گفته بودند مردم خسته شده اند و دیگر به جبهه نمی آیند، در نتیجه می توان گفت ذهن مسئولان از جنگ و ادامه آن خسته شده بود و دشمنان نیز فکر می کردند امام خمینی (ره) به علت ضعف قطعنامه را پذیرفته است. البته باید توجه داشت منافقین نیز یک ماه قبل از عملیات به اصطلاح فروغ جاوید توانسته بودند شهر مهران را اشغال کنند و شعار می دادند امروز مهران، فردا تهران.
اگر بخواهیم بگوییم چرا منافقین دست به عملیات به اصطلاح خودشان «فروغ جاویدان» زدند، باید گفت این اقدام آنها دلیلهای مختلفی داشت و از داخل کشور نیز افرادی به آنها اطلاعات داده بودند در اعترافات اعضای گروهک منافقین پس از عملیات مرصاد، آمده بود که آنها ۳۱ شهریور می خواستند به ایران حمله کنند اما پذیرش قطعنامه از طرف ایران را بهترین فرصت برای حمله دانستند و معتقد بودند هیچ نیرویی نیست که مقابل آنها مقاومت کند.
سیاست های استکبار جهانی و رژیم صدام این گونه شد که بلافاصله پس از اعلام پذیرش قطعنامه از طرف ایران، با تمام توان به جنوب کشور حمله کنند، البته توانستند به پیشرفت های بسیاری دست یافته، جاده خرمشهر-اهواز را که در ابتدای جنگ هم نتوانسته بودند تصرف کنند، اشغال کنند و به سمت تصرف خرمشهر و اهواز بروند.
ارتش عراق ۳۰ تیرماه ۱۳۶۷ یک عملیات گسترده را در جنوب کشور داشتند و روز دوم مرداد عملیات دیگری را از غرب کشور با محوریت گروهک منافقین آغاز کردند و بر مبنای نقشه هایی که ما از آنها به دست آوردیم، می خواستند هشت ساعته به تهران برسند و آنقدر عجله داشتند که نیروهای وابسته به خودرا از سراسر جهان فرا خوانده بودند و به آنها اعلام نموده بودند که اگر دیر برسند، پس از تصرف تهران دیگر مسئولیت و پستی به آنها تعلق نمی گیرد، بنابراین نیروها را بدون آموزش و آمادگی به میدان نبرد آورده بودند.
از طرفی قرارداد منافقین با ارتش رژیم بعث عراق این بود که ارتش عراق عملیات گسترده ای را از جنوب و غرب کشور انجام دهند و آنها نیز توانسته بودند گیلانغرب، نفت شهر و سرپل ذهاب که در ابتدای جنگ نیز نتوانسته بودند تصرف کنند را اشغال کنند. از طرفی، منافقین با حمایت هوایی و زمینی ارتش عراق با سرعت به سمت کرمانشاه می آیند.
در عملیات مرصاد بیش از دو هزار نفر از منافقین کشته و تعداد قابل توجهی نیز اسیر و زخمی شده و عده ای به کوه ها فرار کردند منافقین هم به این خیال که مقاومتی مقابل آنها نیست، وارد ایران شدند و در راه خود، دست به جنایات فراوانی زدند و به سمت گردنه پاتاق آمدند که آنجا مقابل آنها ایستادگی شد و ما آن شب از جنوب به گردنه چهارزبر (گردنه مرصاد) رسیدیم و آنها را مورد حمله قرار دادیم. فردای آن روز، شهید سپهبد صیاد شیرازی با هوانیروز به منطقه رسیدند و خطوط منافقین را زیر آتش سنگین قرار دادند. به همین ترتیب، نیروهای سپاه و بسیج از زمین و نیروی هوایی و هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران هم از آسمان منافقین را مورد هدف قرار دادند که در این عملیات بیش از دو هزار نفر از منافقین کشته و تعداد قابل توجهی نیز اسیر و زخمی شده و عده ای به کوه ها فرار کردند.
منافقین فکر می کردند می توانند به سادگی به تهران برسند اما به بدترین شکل شکست خوردند. به نظر من، اعضای این گروه می بایست فرماندهان و مسئولان خودرا دادگاهی کنند که چگونه کوچک ترین درک و فهم نظامی نداشته و آنها را به این قتلگاه آوردند اما متأسفانه افراد این گروه، عده ای انسان بی عقل بودند وگرنه می بایست مسعود و مریم رجوی را دادگاهی می کردند که چرا بدون فکر و تدبیر، این عملیات را انجام دادند البته ما دوست نداشتیم که آنها کشته شوند اما دیده بودیم که با ورود به خاک ایران، چه جنایات فجیعی را رقم زدند و به معنای کامل کلمه، خودفروخته بودند و اگر ما آنها را نمی زدیم، آنها در زدن و کشتن مردم ما تردید نمی کردند و به قتل عام مردم ادامه می دادند.
اگر بخواهیم بگوییم چرا منافقین دست به عملیات به اصطلاح خودشان «فروغ جاویدان» زدند، باید گفت این اقدام آنها دلیلهای مختلفی داشت و از داخل کشور نیز افرادی به آنها اطلاعات داده بودند.
* به نظر شما چرا منافقین و سرکرده های این گروهک به این اقدام تروریستی دست زده و بعد از پذیرش قطعنامه، به خاک ایران حمله کردند؟
کوثری: مسعود رجوی در سال ۱۳۵۱ می بایست اعدام می شد اما به علت همکاری با ساواک، اعدام نشد در صورتیکه دیگر اعضای این گروه اعدام شدند. از این زمان به بعد بود که رجوی به ساواک پیوست و مزدور آنها شد. زمانی که ما در غرب در حال مقابله با ضد انقلاب بودیم یکی از همرزمان ما به نام اکبر وصالی که یکی از اعضای جدا شده از این گروه و زندانی ساواک در سال ۵۱ بود، به ما می اظهار داشت که رجوی بسیار قدرت طلب است و همه چیز را برای خود می خواهد. این در حالی بود که آن زمان هنوز رجوی به صورت علنی با قانون اساسی انقلاب اسلامی مخالفت نکرده بود. رجوی در تبعیت از آمریکا مبادرت به انجام آن عملیات کرد در صورتیکه می دانست احتمال دارد بیشتر افراد آن کشته شوند.
* منافقین پیش از آغاز عملیات، اعلام نموده بودند که با ورودشان به ایران، مردم به آنها می پیوندند. واکنش مردم به ورود منافقین چگونه بود؟
هاشمی نژاد: تصمیم منافقین برای انجام عملیات به اصطلاح خود آنها فروغ جاویدان در اواخر جنگ یک عقبه تاریخی دارد. آنها فکر می کردند مذهبی ها توان اداره کشور را ندارند و زاویه شان با انقلاب اسلامی به پیش از پیروزی انقلاب در سال ۵۷ برمی گردد. اساساً به وجود آمدن گروه مجاهدین خلق به علت زاویه با اندیشه و نهضت امام (ره) بود، آنها معتقد بودند شیوه امام (ره) در مقابله با رژیم پهلوی، منجر به شکست شده و رهبر آنها نیز تبعید شده است.

پیروزی انقلاب اسلامی نیز به هیچ عنوان مد نظر مجاهدین خلق نبود بنابراین سازوکار تقابل با جمهوری اسلامی را بوجود آورده بودند و در ساختارهای مختلف نظام نفوذ پیدا کردند. شما می بینید که ترورهای مسئولان عالی نظام توسط نفوذی ها انجام می شد.
مسئله ای که باید به آن توجه داشت، این است که این نفوذ یک شبه رخ نداده است. منافقین دروغ می گویند که پای انقلاب اسلامی آمدند و امام (ره) آنها را نپذیرفت. منافقین سلاح های فراوانی جمع آوری کرده و با نقشه و طرح پیش آمده بودند و می خواستند نظام جمهوری اسلامی را ساقط و خود با شیوه های مارکسیستی، کشور را تصرف کنند.
منافقین عملیات فروغ جاویدان را کاملاً به دستور صدام و در نهایت سرسپردگی آنها انجام دادند به موازات این مسئله به علت آنکه در داخل کشور پشتوانه مردمی نداشتند، حمایت های خارجی را برای خود جمع کردند. فردی با عنوان محمدرضا سعادتی پیش از اعلام جنگ مسلحانه از طرف منافقین با انقلاب اسلامی، با سفارت شوروی ارتباط برقرار کرده بود و سفر مخفیانه مسعود رجوی به فرانسه نیز همچون اقدامات آنهاست که سرسپردگی خودرا به غرب و استکبار اثبات کردند.
شما می بینید بعد از فرار رجوی و بنی صدر، آنها در یک فرودگاه نظامی فرانسه فرود آمده و مورد استقبال قرار می گیرند. تلقی منافقین این بود که ساختار کشور شکل نگرفته و از طرفی، درگیر یک جنگ هستند ازاین رو اگر رهبران کشور را ترور کنند، انقلاب اسلامی ساقط شده و آنها بر جامعه مسلط می شوند اما زمانی که از ترور نتیجه نگرفتند، بهترین مکان برای مقابله با جمهوری اسلامی را عراق دیدند و به این کشور رفتند و بعنوان یکی از ستون های اصلی اطلاعاتی و نظامی ارتش بعث عمل می کردند که در این راه نیز موفق بودند و بعد از پیوستن آنها به رژیم بعث، کمک های فراوانی به ارتش عراق کرده و وضعیت جنگ تا حدود زیادی تغییر نمود. تصور بنده این است که آنها عملیات فروغ جاویدان را کاملاً به دستور صدام و در نهایت سرسپردگی آنها انجام دادند.
* تصمیم منافقین برای ورود به خاک ایران خودکشی بود؟
کوثری: تصمیم منافقین برای ورود به ایران به این علت بود که به آنها گفته شده بود و خودشان کاره ای نبودند و قدرت تصمیم گیری نداشتند. آمریکا و غربی ها به آنها می گفتند که چه کار باید انجام دهند برای اینکه هزینه های آنها را آمریکایی ها، صدام و عربستان می دادند. اینجاست که به فرموده امام سجاد (ع) «خدا دشمنان ما را از احمق ترین افراد آفریده است». منافقین حتی آنقدر فکر نکرده بودند که چگونه است هیچ نیرویی مقابل آنها نیست ازاین رو ارتش، سپاه، بسیج و مردم چه شده اند و می گذارند که آنها به سادگی به اهداف خود برسند؟
عملیات منافقین، آخرین تیرِ ترکش صدام و آخرین تلاش و داشته ارتش بعث برای این بود که بتواند در مذاکرات دست برتر را داشته باشد
هاشمی نژاد: منافقین بخشی از طرح صدام و استکبار جهانی در اواخر جنگ بودند. آنها فکر می کردند با عنایت به عملیات ارتش عراق در جنوب ایران، در غرب کشور امکان نفوذ وجود دارد بنابراین این بخش را برای انجام عملیات به جریان نفاق اختصاص دادند.
در اینجا باید توجه داشت که ایران و عراق قطعنامه را پذیرفته بودند و صدام به دنبال گرفتن اسیر و زمین از ایران بود تا در مذاکرات دست برتر را داشته باشد. از طرفی، جریان نفاق باید نقش و آینده سیاسی خودرا مشخص می کرد ازاین رو موضوع چرایی عملیات از طرف منافقین را باید در یک بسته کامل دید؛ نه آنکه جریان نفاق تصمیم به تهاجم به ایران گرفت و دست به خودکشی زد.
عملیات منافقین مقابل ملت ایران با پشتوانه ارتش عراق، آخرین تیرِ ترکش صدام و آخرین تلاش و داشته ارتش بعث برای این بود که بتواند در مذاکرات دست برتر را داشته باشد.
* چرا منافقین با ورود به خاک ایران با مقاومتی روبرو نشدند؟ آیا نیروی نظامی در آن منطقه حضور نداشت؟
کوثری: نیروهای ما در آنجا حضور داشتند اما به علت عملیات های گسترده ارتش عراق در جنوب کشور و تصرفاتی که آنها به دست آورده بودند، بیشتر نیروها و رزمندگان ایران به جنوب کشور اعزام شده بودند.
* صدام چند روز پیش از آغاز عملیات منافقین در سخنانی اعلام نموده بود که به زودی مجاهدین وارد ایران می شوند و مردم ایران نیز به آنها می پیوندند. رجوی نیز پیش از آغاز عملیات، در سخنرانی های خود چنین ادعایی را مطرح می کرد. به نظر شما چرا این گونه نشد و آنهایی که دم از مردم می زدند، رفتار وحشیانه ای را با مردم داشتند و به کشتار و سوزاندن مردم پرداختند؟
کوثری: افراد بسیاری هستند که دم از مردم می زنند اما در میدان عمل و موقع انتقام سربلند بیرون نمی آیند. تنها امام خمینی (ره) بودند که همیشه مردم را ولی نعمتان خود می دانستند. ایشان نخستین کسی بودند که فرزندشان را در سال ۱۳۵۶ در راه انقلاب اسلامی و در این راه نزدیک ترین دوستان و شاگردان خودرا از دست دادند.
مردم جنایات گروه منافقین را دیده و آنها را به خوبی می شناختند و می دانستند که این گروهک، خودفروخته و سرسپرده استکبار است. اگر مردم به تروریست ها توجه نکرده و نمی کنند به علت نفرت از آنها و اقداماتشان است. مردم ما به خوبی نیات شیطانی منافقین را می دانستند و با ورود آنها به ایران، نه فقط به آنها نپیوستند بلکه در مقابلشان ایستادند. باید توجه داشت اگر مردم به منافقین می پیوستند، ما نمی توانستیم کاری انجام دهیم اما ملت بصیر و آگاه ایران به خوبی منافقین را می شناختند و می دانستند که این گروهک و سرکرده های آنها دروغ می گویند و به مردم خیانت کردند.
خیانت منافقین از آغاز انقلاب برای مردم ما آشکار شد و امروز نیز می بینیم که به وسیله فضای مجازی و با جوسازی و عملیات روانی مقابل منافع ملی ایران حرکت می کنند. منافقین برای رسیدن به اهداف خود به سادگی همه دوستان و همراهان خودرا می فروشند اما در مقابل، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری همیشه از مردم و برای مردم بوده اند و در مقابل شاهد خواهیم بود که مردم ما با همه سختی ها ایستاده اند برای اینکه می بینند که رهبری همانند خودشان است.
اینکه منافقین از شهرهای کرند غرب و سر پل ذهاب گذشتند به علت این بود که عملیات آنها در شب انجام شد و آنها از مسیری خارج از شهر عبور کردند وگرنه در همان کرند غرب و سر پل ذهاب جلوی آنها گرفته می شد. مردم ما هیچ گاه به منافقین توجهی نداشته و ندارند.
*عملیات مرصاد چه دستاوردهایی برای ایران داشت؟
کوثری: با این عملیات مشخص شد برخلاف آنچه عده ای اعلام می کردند که مردم خسته شده اند و در صحنه نیز نیستند مردم با شور و شوق با تمام وجود به جنگ با دشمن آمدند. از طرفی ثابت شد تنها تجهیزات و امکانات تعیین کننده نیست و نمی تواند حرف اول را بزند. منافقین و آمریکایی ها و رژیم بعث عراق نیز فهمیدند که جمهوری اسلامی ایران در موضع ضعف نیست. مسئله مهم دیگری که در عملیات مرصاد رخ داد، انهدام ارتش به اصطلاح آزادی بخش منافقین بود و ثابت کرد این گروه تنها با واژه ها و کلمات بازی می کنند.
جنگ فی نفسه خوب نیست و هر انسان دارای عقل سلیمی به دنبال جنگ نمی رود. جمهوری اسلامی نیز هیچگاه به دنبال جنگ نبوده اما با تمام توان مقابل زیاده خواهی ها می ایستد و دشمنان را از کرده خود پشیمان می کند. استکبار جهانی توسط منافقین می خواستند چند شهر را تصرف کنند و در مقابله با ایران روی آن مانور بدهند اما ایستادگی مردم و رزمندگان توطئه آنان را با شکست مواجه کرد.
عملیات مرصاد بار دیگر اهمیت و جایگاه ولایت فقیه را برای ما آشکار کرد و به دشمنان نشان داد با فرمان ولایت همه مردم ایران به میدان می آیند. از طرفی اشتباه راهبردی منافقین برای تهاجم به خاک ایران و عملیاتی که از طرف ایران صورت گرفت سبب شد بخش اعظمی از نیروهای منافقین از بین برود و این مهم خواست الهی بود. برای اینکه اگر این منافقین می ماندند برای کشور مشکلاتی ایجاد می کردند.
*در بحبوحه عملیات فروغ جاوید از طرف منافقین ما شاهد تحرکاتی در زندان ها از طرف عوامل وابسته به گروه منافقین بودیم. آیا این اقدامات در طرح عملیاتی منافقین قرار داشت؟
هاشمی نژاد: یکی از مسائلی که باید به آن توجه داشت اعضای دستگیر شده منافقین بود. حمله منافقین به خاک ایران چند پایه داشت. یکی عراق و حزب بعث که همزمان به مرزهای ایران تهاجم کرده و از منافقین حمایت کردند و عامل دیگری که منافقین روی آن حساب باز کرده بودند عواملش در داخل کشور و در زندان ها بود.
منافقین انسجام تشکیلاتی در داخل زندان را به خوبی حفظ نموده و حتی عملیات های تروریستی انجام می دادند. زمانی که عملیات منافقین شروع شد همفکران آنها در داخل زندان ها اقدامات خودرا شروع کردند. پس از شکست منافقین اسناد و مدارک و هماهنگی های لازم برای همراهی زندانیان با منافقین به دست آمد و این زندانیان جرم جدیدی را مرتکب شده بودند که طبیعتاً حکم جدیدی را می طلبید. بنابراین امام راحل در یک حکم تاریخی و بسیار آینده نگرانه، حکم فرمودند: کسانی که هنوز به تشکیلات منافقین که اسلحه در دست گرفته و در حال جنگ مسلحانه با مردم ایران هستند پایبندند، حکمشان اعدام است.
این حکم عاقلانه و طبیعی بود. بعنوان مثال تصور کنید که امروز بگویند هزار نفر از گروه داعش در زندان هستند و حکم آنها تمام شده ولی همچنان بر مواضع خود هستند. اما طبق قانون باید آزاد شوند. چه رعب و وحشتی در کشور فراگیر می شود؟ حتی امام راحل فرمودند که اگر کسی به ظاهر هم بنویسد من توبه کردم از او قبول کنید و این کار نیز انجام شد.

باید دقت کنیم اغلب کسانی که پس از دستگیری توبه کرده بودند با آزاد شدن از زندان، دست به عملیات های تروریستی زدند و مجدداً به منافقین پیوستند که بر مبنای اطلاعات ۳۵ درصد افرادی که در عملیات فروغ جاویدان شرکت کرده بودند از توابین بودند و کسانی بودند که از زندان ها آزاد شده بودند. مسئله دیگر این است که اعدام منافقین و برخورد قاطع با آنها خواست مردم بود.
*مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۶ و در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی (ره) فرمودند مراقب باشید تا در دهه ۶۰ جای شهید و جلاد عوض نشود، تحلیل شما از این اظهارات رهبر معظم انقلاب در مورد منافقین و دهه ۶۰ چیست؟
هاشمی نژاد: از ۲۲ بهمن ۵۷ تا آخرین شهید هسته ای، حدود ۱۷ هزار و ۷۰۰ شهید ترور داریم که ۱۲ هزار نفر آنان را منافقین به شهادت رسانده اند و به ارتش صدام پیوسته اند. گروه منافقین تنها در سال ۶۰، ۱۶۵۰ نفر را ترور کردند و همین تعداد را در فروغ جاویدان به شهادت رساندند. اینکه عوض نشدن جای شهید و جلاد از طرف رهبر انقلاب مطرح می شود به علت این است که دشمنان در حال سوء استفاده از عدم آگاهی نسل های جدید هستند. به علت اینکه آنها از دهه ۶۰ و اتفاقات رخ داده در آن زمان اطلاعی ندارند البته این عدم آگاهی نسل جدید به علت غفلتی است که مسئولان داشتند و گرنه در سال های دهه ۶۰ هیچکس تردید نداشت که از نفاق چیزی جز خیانت و جنایت بروز نخواهد کرد و بنابراین در نابودی آنها امام راحل نقش اساسی را ایفا و با تدبیرشان امنیت کشور در آینده را تضمین کردند و کنده شدن ریشه نفاق در کشور ناشی از تدبیر عالمانه امام بود.
دو دولت که پس از جنگ تحمیلی روی کار آمدند توجه به این موضوعات مهم را کنار گذاشتند و سبب شدند نسل های بعدی چیزی از آن دوران و جنایات منافقین ندانند دو دولت که پس از جنگ تحمیلی روی کار آمدند توجه به این موضوعات مهم را کنار گذاشتند و سبب شدند نسل های بعدی چیزی از آن دوران و جنایات منافقین ندانند. این غفلت و عدم آگاهی سبب شد جانی ها و قاتلانی که دستشان تا آرنج در خون مردم آغشته است امروز مدعی حقوق بشر شوند. همین مریم رجوی که دم از آزادی می زند همان کسی است که فرمان آتش برای کشتار مردم بی گناه در غرب کشور را داد. اینجاست که دشمن تلاش دارد جای شهید و جلاد را عوض کند و هشدار رهبر انقلاب نیز در این خصوص است.
کوثری: منافقین به دروغ خودرا حامی مردم اعلام می کنند و دم از حقوق بشر می زنند. آنها جنایات فراوانی داشتند که قابل انکار نیست، اما اروپا و امریکایی ها از آنها حمایت می کنند و با استفاده از فضای مجازی می خواهند اعلام کنند که طرفدار آزادی و حقوق بشر هستند.
منافقین به مراتب از صدام و ارتش بعث عراق بدتر هستند برای اینکه به ملت خود خیانت کرده و خون آنها را ریختند. آنها در خوش رقصی و خدمت به استکبار و دشمنان ملت ایران چیزی کم نگذاشتند و تمامی اطلاعات کشور را در دوران جنگ تحمیلی به ارتش بعث عراق می دادند. البته تنها منافقین نبودند که دست به این گونه خیانت ها می زدند بلکه گروه های دیگری مانند ملی گراها اطلاعات را به ارتش عراق می دادند که همچون آن می توان به عملیات کربلای ۴ اشاره نمود.
منافقین با کارهای اطلاعاتی به دشمنان کمک بسیاری کردند و اقدامات آنها سبب شد تعداد زیادی از رزمندگان ایران به شهادت برسند.
*اخیراً شاهد تحرکاتی از طرف منافقین هستیم. چند روز پیش نیز برخی از آنها در استان فارس دستگیر شدند. نظر شما در این خصوص چیست؟
کوثری: منافقین سرسپرده آمریکا و عربستان هستند و اگر اطلاعات و اقداماتی در جهت خواست دشمنان ایران نداشته باشند، آنها نیز هزینه منافقین را پرداخت نمی کنند. این گروهک برای تامین مالی خود باید به این خودفروشی ها و خیانت به ملت ایران ادامه دهد وگرنه سازمان آنها پابرجا نمی ماند. کار اصلی منافقین نفوذ و جمع آوری اطلاعات برای سرویسهای جاسوسی آمریکا و غرب است که خدا را شکر دست آنها را نیز در این خصوص قطع کرده ایم.

1399/05/07
14:36:27
5.0 / 5
2796
تگهای خبر: حامی , حكم , دادگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام