صدرالحسینی :

كشورهای غربی و عربی تلاش می كنند لبنان را از محور مقاومت دور كنند

كشورهای غربی و عربی تلاش می كنند لبنان را از محور مقاومت دور كنند

به گزارش پارلمان ایران دات كام یك كارشناس مسائل غرب آسیا اظهار داشت: كشورهای غربی، به همراه كشورهای مرتجع منطق با كمك نفوذ سنتی فرانسوی ها در لبنان،  به دنبال استفاده از شرایط به وجود آمده برای دوری لبنان از جبهه مقاومت هستند.سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار مهر در زمینه انفجار بندر بیروت و تلاش کشورهای غربی برای فشار ضد جریان مقاومت، تصریح کرد: با عنایت به مجموعه اقداماتی که نزدیک به یک سال قبل ضد ملت لبنان ما مشاهده می نماییم، این ملت با کمک رئیس جمهور، پارلمان و نخست وزیر جدید خود توانست بخشی از نابسامانی های سیاسی و اجتماعی خویش را کنترل کند.
وی افزود: به رغم فشار فراوان اقتصادی که در لبنان مشاهده می شود و دست ها و عوامل خارجی نقش اساسی را در این مسائل دارند و به نظر می آید مثلث شوم عبری-عربی-آمریکایی دنبال این مورد بودند که با عنایت به شرایط اقتصادی لبنان، این کشور را با یک فروپاشی و خلأ قدرت مواجه کنند؛ اما به بن بست رسیدند، اقدامات خویش را در جهت ناامن سازی تنظیم کردند.
این تحلیلگر مسائل خاورمیانه اظهار داشت: این مثلث شوم تمامی تلاش خویش را بر این مساله معطوف داشتند که شاید بتوانند با یک سلسله اقدامات ناامن سازی، بخصوص این انفجار اخیر شرایطی را فراهم بیاورند که لبنان را از جبهه مقاومت خارج کنند. البته این مورد به مفهوم این نیست که انفجار بیروت اساسا یک اقدام تروریستی است؛ اما یکی از سناریوهای احتمالی این است که تروریست ها دست به این اقدام وحشتناک و ضدانسانی زده اند.
صدرالحسینی اضافه کرد: البته بررسی های میدانی این مورد را تأیید نمی کند؛ اما کشورهای غربی، بخصوص آمریکا، به همراه کشورهای مرتجع منطقه ازجمله عربستان سعودی و با کمک نفوذ سنتی فرانسوی ها در لبنان، به دنبال استفاده از شرایط به وجود آمده برای جذب این کشور و دوری لبنان از جبهه مقاومت هستند.
وی عنوان کرد: آنچه در طول نزیک به ۴۸ ساعت گذشته از مدیریت دولت، ارتش و مجموع نهادهای قدرت در لبنان مشاهده می شود، آنها توانستند این شرایط را بگونه ای مدیریت کنند که مساله استقلال و مساله تصمیم گیری در لبنان همچنان فراهم باشد. البته این شرایط شکننده بوده و تلاش دارند لبنان را با اغواگری هایی که اساسا غرب با پیش قراولی فرانسه، با کارگردانی آمریکا و منفعت طلبی رژیم صهیونیستی انجام می دهد، بگونه ای تحریک کرده و با نشان دادن در باغ سبز، این کشور را از محور مقاومت جدا کنند.
این کارشناس مسائل غرب آسیا در مورد کمک هایی که ایران می تواند هم اکنون به لبنان عرضه نماید، افزود: کمک ها و اقداماتی از جانب ایران برای کمک به لبنان انجام شده است و تیم پزشکی جمهوری اسلامی ایران هم اکنون در این کشور مشغول به کمک رسانی و فعالیت است.
صدرالحسینی خاطرنشان کرد: همینطور باید این نکته را اضافه کنم که بخش قابل توجهی از توان مقاومت حزب الله لبنان در این رابطه، مشغول به فعالیت و امدادرسانی است. بعدازظهر روز گذشته همینطور یک فروند هواپیمای دیگر از ایران شامل برخی اقلام برای کمک در حوزه های انسان دوستانه و بهداشتی عازم بیروت شد.
وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران جزو نخستین کشورهایی بود که توانست ارادت، برادری و نزدیک خودش نسبت به ملت لبنان را به اثبات برساند.


منبع:

1399/05/16
11:27:46
5.0 / 5
2211
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام