تاخیر در اعلام نتایج انتخابات شورای مركزی فراكسیون اكثریت

اركانی: نباید پشت درهای بسته برای اكثریت تصمیم بگیریم

اركانی: نباید پشت درهای بسته برای اكثریت تصمیم بگیریم

پارلمان ایران دات كام: به دنبال برگزاری انتخابات شورای مركزی فراكسیون مردمی انقلاب اسلامی در روز یكشنبه 19 مرداد هنوز نتایج این انتخابات مشخص نشده و برخی نمایندگان نسبت به آن معترض هستند این در حالیست كه تلاش هایی برای برگزاری باردیگر این انتخابات در حال انجام می باشد.


احسان ارکانی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی، فراکسیون اکثریت مجلس یازدهم است که بیش از ۲۰۰ نماینده در آن عضویت دارند، اظهار نمود: پس از این که هیات رئیسه موقت این فراکسیون تشکیل شد و آقای زاکانی رئیس موقت فراکسیون شدند بنا شد انتخابات اجرا شود و ۵۹ نفر از نمایندگان بعنوان اعضای شورای مرکزی با رای گیری انتخاب شوند و آنها هیات رئیسه و رئیس را انتخاب کنند.
وی ادامه داد: در مورد مدل رای گیری هم نظرات متفاوت بود نهایتا پیرو جلسه ای که به ریاست آقای زاکانی تشکیل شد و بر طبق برآیند نظرات، شکل برگزاری انتخابات مشخص شد و یکشنبه گذشته این انتخابات انجام شد که حدود ۱۵۰ نفر کاندیدای شورای مرکزی بودند. نهایتا رای گیری انجام شد، برگه های رای توسط یک نفر از جانب آقای زاکانی توزیع شد و بعد باردیگر تحویل ایشان شد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که جلسه فراکسیون انقلاب اسلامی برای برگزاری انتخابات با اکثریت قاطع نمایندگان و با حضور قالیباف رئیس مجلس و نیکزاد و قاضی زاده هاشمی نواب رئیس و به ریاست زاکانی برگزار شد، افزود: قرار بود پس از اتمام رای گیری، شمارش آرا صورت گیرد و نتایج اعلام گردد به خصوص که ما تا روز بعد منتظر شمارش اعلام نتایج بودیم اما با گذشت یک هفته خبری از اعلام نتایج نیست. نهایتا چهارشنبه گذشته حدود ۶۰ الی ۷۰ نفر از نمایندگان امضا کردند که این انتخابات باید در هر شرایطی بر طبق همان مکانیزمی که خود آقای زاکانی مشخص کرده بودند شمارش شود و نتایج آن اعلام گردد.
ارکانی با بیان این که همچنان خبری از شمارش آرای انتخابات شورای مرکزی فراکسیون انقلاب اسلامی نیست، اظهار داشت: امروز باخبر شدم که از جانب نماینده آقای زاکانی و هیات اجرایی پیامکی به نمایندگان زدند که باتوجه به اشکالات در نحوه و پروسه رای گیری کسانی که تمایل به ابطال انتخابات و برگزاری مجدد انتخابات دارند اعلام کنند. همین طور آقایان پیرهادی و مالک شریعتی با ارسال پیامک به نمایندگان نظرشان را در مورد ابطال و رای گیری باردیگر اعلام نمودند ولی من و بسیاری از نمایندگانی که در این انتخابات شرکت کردیم نظرمان این است اگر اشکالی وارد است به آقای زاکانی وارد است که این روش را برای انتخابات انتخاب کردند.
نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی تاکیدکرد: ما بنای دفاع یا رد را نداریم اما معتقدیم هر تصمیمی باید با خرد جمعی فراکسیون اتخاذ شود و رای یک نفر در مقابل اکثریت رای برتر تلقی نشود. چونکه در این صورت استفاده از مکانیزم رای گیری و تشکیل فراکسیون اساسا معنایی ندارد.
ارکانی افزود: تلقی تعداد زیادی از کسانی که معترض هستند این است که چهره های شناخته تر در این انتخابات رای نیاورند اما در هر صورت دلیلی بر رای گیری مجدد نیست و نتایج باید اعلام گردد این بدعتی در مجلس است آن هم مجلسی که مقرر است انقلابی و متکی بر شفافیت باشد. ما هیچ کس را نماینده تر نمی دانیم و چنین مسائلی قاعدتا ایجاد شائبه می کند. نمی گردد آقایان خودشان روش انتخابات را تعیین کنند و پس از رای گیری بگویند این روش قابل قبول نیست. چونکه این امر توهین به وقت و انرژی نمایندگان است اگر این روش اشکالی داشت باید قبلا پیش بینی می شد. ما که شعار انقلابی گری و شفافیت سر می دهیم قرار نیست پشت درهای بسته تصمیم بگیریم و این تصمیم را به اکثریت که تربیون کمتری دارند غالب نماییم.
سیدغنی نظری نیز در این رابطه به ایسنا گفت: قرار بود شورای مرکزی اصلی فراکسیون انقلاب اسلامی با انتخاب ۵۹ نفر به صورت رسمی تشکیل گردد و اعضای شورای مرکزی رئیس و هیات رئیسه را انتخاب کنند.
وی افزود: اختلافی که وجود داشت این بود که برخی دوستان می گفتند باید این انتخابات باردیگر به صورت الکترونیکی اجرا شود پس نظر خواهی شد اما اکثریت گفتند همان انتخاباتی که برگزار شده ملاک است و باید هر چه سریعتر نتایج اعلام گردد.
نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی با بیان این که انتخابات هیات رئیسه فراکسیون انقلاب اسلامی احیانا هفته جاری یا هفته بعد برگزار می شود، اظهار داشت: پیش بینی ها بر این است که اعضای هیات رئیسه و رئیس دایم فراکسیون تغییرات اساسی نسبت به هیات رئیسه موقت خواهند کرد و به هر حال عملکرد سه چهار ماهه نمایندگان در این امر موثر است.
منبع:

1399/05/25
13:47:55
5.0 / 5
2143
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام