در پنجمین اجلاس جهانی رؤسای مجالس مطرح شد

تاكید قالیباف بر توجه جامعه بین المللی به لطمه های كرونا

تاكید قالیباف بر توجه جامعه بین المللی به لطمه های كرونا

پارلمان ایران دات كام: رئیس مجلس شورای اسلامی تقویت چندجانبه گرایی و تعهد مسئولان را لزوم جامعه بین المللی برای بازسازی لطمه های همه گیری كرونا عنوان نمود.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در روز نخست پنجمین کنفرانس جهانی رؤسای مجالس که بوسیله ویدیو کنفرانس طی روزهای ۲۹ و ۳۰ مردادماه برگزار می شود، به نکاتی درباره شیوع ویروس کرونا اشاره نمود.

بنا بر این گزارش پنجمین کنفرانس رؤسای مجالس کشورهای جهان که هر ۵ سال یکبار با همکاری سازمان ملل و اتحادیه بین المجالس برگزار می شود، امسال بوسیله ویدیو کنفرانس به میزبانی کشور اتریش در حال برگزاری است و در سال ۲۰۲۱ به صورت حضوری برگزار می شود.

موضوعاتی که در این کنفرانس با حضور ۱۳۰ کشور، شامل ۹۷ رئیس، ۸ نایب رییس و مابقی اعضای پارلمان ها مطرح می شود عموما مربوط به سازمان ملل و با موضوعات توسعه پایدار، تغییر اقلیمی، همه گیری کرونا، مشکلات مهاجران، توانمندسازی زنان و افزایش مشارکت جوانان در سیاستگذاری ها است که نتایج آن در نهایت به عملکرد سازمان ملل کمک می نماید.

متن اظهارات رئیس مجلس در این جلسه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

از ابتکار عمل سرکار خانم بارون رئیس اتحادیه بین المجالس جهانی در برگزاری نخستین وبینار (IPU) که با هدف ایفای نقش راهبردی در پارلمان ها برای بازسازی اوضاع اقتصادی و اجتماعی دوران پسا کرونا به شکل مجازی انجام می شود، تشکر می کنم.

جمهوری اسلامی ایران همانند سایر کشورها در حال مبارزه با ویروس کرونا می باشد اما خوشبختانه به سبب برخورداری از نظام کارآمد و قوی سلامت و باوجود تحریم های ظالمانه و غیرانسانی آمریکا، توفیقات زیادی در این مساله داشته اند.

اینجانب معتقدم که اتحادیه از هم اینک باید برای بازسازی جهان پسا کرونا برنامه ریزی و اقدام جدی به عمل آورد، همچون اینکه اول در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی رایزنی های مستمر و هدفمند صورت پذیرد و دوم پیشنهاد می کنم با بهره بردن از ظرفیت اتحادیه، کمیته ویژه ای برای اولویت بندی و برنامه ریزی راهبردی در این خصوص تشکیل گردد و نقشه راهی را برای دنیای پسا کرونا ترسیم و به رؤسای پارلمان ها ارائه نماید.

مجلس شورای اسلامی ایران آمادگی مشارکت فعال در این کمیته مجازی را دارد و سوم در هرگونه برنامه ریزی لازم است حمایت موثر پارلمان های ملی در تخصیص بودجه و سایر اقدامات حمایتی فراتر از تقویت اهداف دولت ها و در برگیرنده موسسات غیردولتی، رسانه ها، سازمان های مردم نهاد، بخش خصوصی و اقشار لطمه پذیر جوامع باشد.

چهارم با بهره بردن از تجربه مدیریتی سخت دوران کرونا ویروس، مجالس جهان باید بوسیله ساز وکارهای نوین مالی و تقنینی، ریل گذاری جدیدی را ایجاد نمایند؛به ویژه در قبال کشورهایی که با اقدام غیرقانونی اعمال تحریم های یک جانبه رو به رو هستند.

بی تردید، تقویت چندجانبه گرایی و تعهد مسئولانه لزوم جامعه بین المللی برای بازسازی لطمه های همه گیری کرونا می باشد.

در اختتام عمیق ترین مراتب همدردی و همبستگی ملت ایران را با خانواده های قربانیان ویروس کووید ۱۹ در سراسر جهان اعلام می دارم.

سپاسگزارم.

منبع:

1399/05/30
21:35:26
5.0 / 5
1946
تگهای خبر: دولت , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴