ظریف در جمع خبرنگاران:

سفر گروسی هیچ ارتباطی با مكانیسم ماشه ندارد

سفر گروسی هیچ ارتباطی با مكانیسم ماشه ندارد

به گزارش پارلمان ایران دات كام وزیر امور خارجه اظهار داشت: سفر مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران هیچ ارتباطی به مبحث مكانیسم ماشه ندارد.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز در حاشیه افتتاح میز خدمت کنسولی و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به مناسبت هفته دولت همکاران ما در بخش کنسولی، میزخدمت کنسولی را گسترش دادند و در واقع در گذشته این میز خدمت در چارچوب اسناد بود اما با این اقدام همه بخش های کنسولی خدمت را به ایرانی ها عرضه می دهند.
وی افزود: مردم می توانند بدون رفتن به سایر مراکز با یک رجوع کارهای خودشان را انجام دهند و امیدواریم این اقدام کمکی برای ایرانی ها عزیز باشد تا بتوانند از خدمات کنسولی بهتری بهره مند بشوند.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: البته این میز خدمت به سمت اینترنتی شدن و آنلاین پیش خواهد رفت تا لزوم رفتن به وزارت امور خارجه و نمایندگی های ایران کمتر شود باآنکه در گذشته هم سامانه های مختلفی را برای آسایش مردم بوجود آورده بودیم تا بدون حضور بتوانند کارهایشان را انجام دهند. هدف ما این است که با حداقل مزاحمت برای مردم، حد اغلب خدمت را به آنها عرضه دهیم.
ظریف همینطور درباره سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و ارتباط آن با تلاش آمریکا جهت استفاده از مکانیسم ماشه هم خاطرنشان کرد: سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ ارتباطی به مبحث مکانیسم ماشه ندارد.
وی افزود: «مکانیسم ماشه» اصطلاح نا درستی است که آمریکایی ها باب کردند، همانطور که ۱۳ کشور از ۱۵ کشور عضو شورای امنیت اعلام نمودند آمریکا حق ورود به این بحث را ندارد، نه اینکه آنها با این اقدام آمریکا مخالف باشند بلکه می گویند آمریکا حق ورود به این بحث را ندارد، بنابراین آنها (آمریکایی ها) بسیار شرایط بدی دارند. وزیر امور خارجه اظهار داشت: همکاری ما با آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامی در جهت اصل شفافیت فعالیتهای ایران، بر مبنای فتوای مقام معظم رهبری است که فرمودند «ما به هیچ عنوان به دنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهیم بود». ظریف افزود: ازاین رو برپایه فتوای مقام معظم رهبری به دنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهیم بود. آنرا از هم نظر عقیدتی و هم از نظر استراتژیک و ملاحظات راهبردی به ضرر کشور می دانیم و همانطور که رهبری اعلام نموده اند سلاح هسته ای را حرام شرعی می دانیم. وی با اشاره به استفاده سلاح شیمیایی رژیم بعث عراق ضد ایران در زمان دفاع مقدس، اظهار داشت: همانطور که سابقه تاریخی این گونه بوده که قربانی تسلیحات شیمیایی بوده ایم اما هیچ وقت از سلاح شیمیایی استفاده نکردیم. ایران همیشه آماده همکاری با آژانس بودیم. رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: اجازه نمی دهیم کسانی که هم مخالف اهداف آژانس هستند و هم با داشتن سلاح هسته ای، مخل صلح و امنیت در منطقه ما هستند، یعنی رژیم صهیونیستی و رژیم آمریکا که از سلاح هسته ای استفاده می نمایند، بخواهند اهداف آژانس را به مسخره بگیرند؛ گفتگوهای زیادی با آژانس داشته ایم و این سفر هم در ادامه همین گفتگو ها است. ظریف درباره آخرین گفتگوها با کره جنوبی برای دریافت مطالبات ایران هم اظهار داشت: منتظر هستیم دولت کره و شرکت ها و بانکهای کره ای این کار را انجام دهند. آنها موظف به این کار هستند. ما این کار را از مسیرهای مختلف پیگیری می نماییم. یکی از این مسیرها مذاکره است ولی مسیرهای حقوقی هم باز است.منبع:

1399/06/03
13:32:24
5.0 / 5
2314
تگهای خبر: خدمات , دولت , رهبری , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام