قاضی زاده هاشمی:

كیفیت در روند خودكفایی گندم مغفول مانده است

كیفیت در روند خودكفایی گندم مغفول مانده است

نایب رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گندمی كه در كشور تولید می شود باید از كیفیت بالای غذایی برخوردار باشد تا جلوی واردات گندم و هدر رفت دسترنج كشاورزان را بگیرد.


سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در گفت و گو با ایسنا درباره اهمیت خرید تضمینی گندم برای کشاورزان و رسالت بزرگی که مسئولان وزارت کشاورزی و دیگر مسئولان ذی ربط برای رفع چالش ها و کاستی های کشاورزان دارند، اظهار نمود: خودکفایی در محصول راهبردی گندم به دفعات از طرف مقام معظم رهبری مورد خطاب و سفارش واقع شده، بدین جهت توجه به ساختار تولید، خرید، توزیع و فرآوری گندم در کشور از اهمیت ویژه ای برخوردارست.
وی ادامه داد: آمار و ارقام اعلامی و رسمی وزارت جهاد کشاورزی نشان میدهد خوشبختانه در سال های اخیر به یمن الطاف الهی و در سایه تلاش کشاورزان و کارشناسان خودکفایی گندم و قطع وابستگی به خارج در این عرصه محقق شده است.
نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه باتوجه به قطع وابستگی کشور به تولید گندم برخی کاستی ها سبب شده همچنان شاهد ورود گندم به کشور باشیم، اشاره کرد: این گندم ها به بهانه تامین و ارتقای کیفیت آرد و فرآورده های جانبی وارد می شوند. متأسفانه کیفیت در روند خودکفایی گندم، میان مسئولان و کارشناسان مغفول مانده است. درحالی که نباید اجازه دهیم گندم بی کیفیت در کشور تولید شود.
قاضی زاده هاشمی همین طور بی توجهی به مکانیزه کردن کاشت، داشت و برداشت گندم در کشور را گوشزد کرد و اظهار داشت: بی توجهی به موقعیت جغرافیایی و وضعیت آب و هوایی و محدودیت منابع آبی در کاشت محصولات کشاورزی سبب شده تولید گندم در بعضی مزارع و مناطق متناسب میانگین تولید کشور نباشد و فاصله معناداری را میان میانگین تولید گندم توسط تولیدکنندگان عادی (۸۰۰ کیلوگرم در هکتار) و تولید کنندگان نمونه و برتر (بیش از ۸ تن در هکتار) را شاهد باشیم.
نماینده مردم مشهد در مجلس سوءمدیریت در انتخاب مزارع مناسب برای کشت گندم را از عوامل پایین بودن کیفیت پروتئین در گندم های تولیدی کشور عنوان نمود و اظهار داشت: برخی مناطق کشور مانند خوزستان، دشت گرگان، دشت مغان بسیار مستعد تولید گندم با کیفیت هستند، این در حالیست که کشت گندم در مناطق نامستعد و زمین هایی که اساساً برای تولید گندم مناسب نیستند، سبب هدررفت منابع آب و سایر نهاده های کشاورزی می شود.
وی با اعلان اینکه نباید به بهانه خودکفایی در گندم، زمین های غیرآماده و ناتوان زیر کشت گندم برود، بیان کرد: برخی محصولات کشاورزی که دارای مزیت رقابتی نیز هستند، می تواند بجای گندم در اراضی ضعیف تولید شود که هم کشاورز از زحمات خود منتفع باشد و تولید محصولات کشاورزی نیز متناسب با نیاز کشور و بازار صورت گیرد.
قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه گندمی که در کشور تولید می شود باید از کیفیت بالای غذایی برخوردار باشد تا جلوی واردات گندم را بگیرد، اظهار نمود: پایین بودن درصد پروتئین مورد نیاز گندم به خصوص پروتئین گلوتن، نه فقط منجر به نقص در پروسه تولید نان می شود، بلکه ضایعات نان را بیشتر می کند.
وی اظهار داشت: هدررفت گندم تولیدی سبب ضایع شدن دسترنج کشاورزان و نعمت خدا می شود. همین طور ارزش غذایی پایین این گندم ها منفعت غذایی مصرف کنندگان نان که غالباً قشر محروم جامعه هستند را نیز به دنبال ندارد و از توسعه و ترویج فرهنگ تولید و مصرف نان های صنتعی نیز جلوگیری می کند.
نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: جهاد کشاورزی با طراحی و اعمال مدیریت دقیق یکپارچه و هدفمند بطور همزمان علاوه بر کمیت بر کیفیت محصول گندم نیز تمرکز کند.
قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: خودکفایی در گندم علاوه بر اختصاص اراضی مستعد با راندمان تولید بالا، می تواند با آموزش و توسعه توان تولیدی کشاورزان، به کارگیری تکنولوژی های جدید، توجه کافی به تامین نهاده های ضروری و تقویت بنیه تولیدی ریزمغذی های مورد نیاز مزارع گندم، به تولید محصولات با کیفیت در مزارع نیز منجر شود.
وی به اهمیت صادرات گندم کشور اشاره و اشاره کرد: توجه به روند کشت گندم و ایجاد کیفیت در گندم تولیدی کشور، علاوه بر تامین آرد مرغوب برای تولید نان های صنعتی و تامین ارزش غذایی نان های تولیدی از گندم داخلی می تواند اعتماد کشورهای همسایه برای خرید مازاد گندم تولیدی کشور که از مطلوبیت قابل توجهی برخوردار خواهد بود را جلب نماید.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی، تشویق اثربخش گندمکاران نمونه کشور برای تولید محصولات با عملکرد بالا و افزایش تدریجی رکوردهای تولید گندم در مناطق و مزارع کشت گندم را از راهکارهای رسیدن به کیفیت در نان عنوان نمود و اظهار داشت: پرداخت تسهیلات مالی و تقویت بنیه مالی کشاورزان برای تجهیز مزارع خود و مکانیزه کردن روند کاشت، داشت و برداشت محصول گندم و جلوگیری از هدر رفت حداکثری این محصول راهبردی، تامین موجبات لازم برای انتقال دانش و فناوری های روز دنیا به مزارع تولید گندم کشور و آموزش مناسب و همزمان کشاورزان برای بهره گیری از این فنآوری ها و تلاش وزارتخانه های جهاد کشاورزی و اقتصاد دارایی برای تامین ریسک واحدهای تولیدی گندم بوسیله نظام بیمه محصولات کشاورزی را از راهکارهای افزایش ارتقای کیفیت تولید گندم در کشور است.
منبع:

1399/06/15
22:57:43
5.0 / 5
1899
تگهای خبر: رهبری , قاضی , كیفیت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱