جای خالی بیانیه گام دوم در قانون و اجرا

جای خالی بیانیه گام دوم در قانون و اجرا

به گزارش پارلمان ایران دات كام هشت ماه پیش به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی «بیانیه گام دوم انقلاب» از جانب مقام معظم رهبری صادر شد. اطلاعیه ای كه آنرا می توان چراغی برای ادامه مسیربه دور از هر ناهمواری و بیراهه تلقی نمود. اما بهتر است با گذشت چندین ماه از صدور این بیانیه نگاهی به پشت سر بیاندازیم و ببینیم چقدر محورهای بیانیه گام دوم سرلوحه ما در امور اجرایی و قانونگذاری شده است؟!پاسخ به این پرسش برایمان تلخ و گزنده است چونكه سر می چرخانیم و ردی از آن در قوای مجریه مقننه نمی بینیم. بجای آنكه قوا به فكر بیفتند كه چطور باید در این راه قدم بردارند و چطور از این نسخه درمانی استفاده كنند، این مجامع دانشگاهی و سازمان های مردم نهاد هستند كه دائما جلسه و همایش برگزار می كنند تا در امتداد عملیاتی كردن بیانیه گام دوم انقلاب بتوانند قدمی بردارند و در این راه كاری انجام دهند. از شورای عالی امنیت ملی گرفته تا مجلس شورای اسلامی هیچ شواهدی دال بر آنكه مقرر است برای جنبه عملی و اجرایی حركتی صورت گیرد وجود ندارد.
همین چند روز پیش بود كه مقام معظم رهبری سیاست های كلی نظام را ابلاغ كردند، در همین راستا رئیس مجلس شورای اسلامی در شروع جلسه علنی با نمایندگان برای قانون گذاری منطبق با آنچه در سیاست های كلی مطرح شده بود صحبت كردند. فارغ از آن رئیس قوه مقننه گفت وگویی هم در مقابل دوربین های رسانه ملی داشتند تا از عزم خانه ملت برای حركت در جهت این سیاست ها بگوید؛ لزوم دارد درباره بیانیه گام دوم انقلاب هم این رویه دنبال شود.
همواره چه دولت و چه مجلس در شرایط سخت مانند انچه این روزها بر اقتصاد ما می رود به دنبال میانبر و راه هایی هستند كه حكم مُسَكن را دارد و می تواند شرایط امروز را ارام كند درحالی چشم اندازهای طولانی مدت از بیانیه گام دوم گرفته تا برنامه های پنج ساله همه برای اینده برنامه ریزی می كنند و نتیجه آنها در آینده مشخص می شود موضوعی كه گویا مدیران امروز كشور چندان تمایلی برای به كار بستن این برنامه های طولانی مدت ندارند و بدین جهت است كه می بینیم «بیانیه گام دوم انقلاب» آنطور كه باید و شاید در كانون توجه اركان، سازمان ها و نهادهای تعیین كننده قرار نگرفته است.
سخن آخر اینكه اگر مقرر است مشكلاتمان را برای فردا و فرزندانمان به میراث نگذاریم باید امروز به فكر اصلاح باشیم و چه اصلاحی بهتر از انكه از مسیر«بیانیه گام دوم انقلاب» بگذرد.
*نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی
27216

1398/07/14
14:08:50
5.0 / 5
4846
تگهای خبر: ابلاغ , حكم , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام