مخالفت حزب ندای ایرانیان با طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

نمایندگان مجلس در تهیه طرح ها جمهوریت نظام را تضعیف نكنند

نمایندگان مجلس در تهیه طرح ها جمهوریت نظام را تضعیف نكنند

به گزارش پارلمان ایران دات كام حزب ندای ایرانی ها تصریح كرد: مساله فرایند انتخابات در ایران دارای ایرادات قابل توجهی است كه احتیاج به اصلاح و بازبینی دارد؛ با این وجود طرح جدیدِ ضعیفِ نمایندگان مجلس كمكی به اصلاح این روند نخواهد داشت.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، جلسه شورای سیاست گذاری حزب ندای ایرانی ها به ریاست دبیر کل حزب و با حضور رئیس شورای مرکزی و اعضای شورای سیاست گذاری به صورت مجازی برگزار گردید.
مرور اخبار مهم هفته گذشته و بحث و بررسی پیرامون « طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری » در مجلس و «گژراهه سیاست گذاری در ایران با مبحث آب، خاک و امنیت غذایی» همچون موارد بررسی شده در جلسه شورای سیاست گذاری بود.
در ابتدای این جلسه «طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری» مورد بررسی قرار گرفت. اعضای شورای سیاست گذاری تاکید کردند مسئله فرآیند انتخابات در ایران دارای ایرادات قابل توجهی است که احتیاج به اصلاح و بازبینی دارد؛ با این وجود طرح جدیدِ ضعیفِ نمایندگان مجلس کمکی به اصلاح این روند نخواهد داشت. طرحی غیردقیق و کلی و با اشکالات فراوان که تنها محدودکننده آزادی و حقوق مردم است. تنها خروجی طرح های این چنینی تضعیف جایگاه ریاست جمهوری خواهد بود. نمایندگان مجلس در تهیه طرح های خود «جمهوریت» نظام را مدنظر داشته باشند و آنرا تضعیف نکنند.
در این جلسه تاکید شد که جای تأسف دارد نمایندگانی که با شعار حل مشکلات معیشتی مردم به مجلس راه پیدا کردند، علیرغم مشکلات و بحران های مختلف اقتصادی و معیشتی در جامعه، در گام اول هدف خویش را ایجاد محدودید برای سه قانون انتخابات شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری قرار داده اند! طرح هایی که با روح و اصول قانون اساسی در تضاد هستند.
اعضای شورای سیاست گذاری اعتقاد داشتند محورهای در نظرگرفته شده در طرح «اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری» حقوق مردم را محدودتر می کند و با چارچوب های دموکراسی و حقوق ملت سازگار نیست. متنی غیرحقوقی آکنده از مطالب ایدئولوژیک که بر اساس تفسیرپذیری و سلیقه محوری تهیه شده است و نگاه سلیقه ای در بررسی و نظارت را افزایش خواهد داد. از طرفی نظر احزاب در تدوین این طرح نادیده گرفته شده است. شایسته است مجلس در فرآیند اصلاح قانون انتخابات، از نظرات مشورتی احزاب سیاسی بهره مند شود.
در ادامه این جلسه مبحث «کژراهه سیاست گذاری در ایران (آب، خاک و امنیت غذایی)» در دستور قرار گرفت که به علت نبود زمان کافی ادامه بحث به جلسات آینده موکول شد.




منبع:

1399/06/23
13:02:19
5.0 / 5
1856
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱