فرهنگی در جمع خبرنگاران مطرح كرد

بررسی سازوكارها برای رسیدن به مجلس قوی، كارآمد و انقلابی

بررسی سازوكارها برای رسیدن به مجلس قوی، كارآمد و انقلابی

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت كه به دنبال رسیدن به سازوكارهایی برای ایجاد مجلسی قوی، كارآمد و انقلابی هستیم.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدحسین فرهنگی در حاشیه جلسه علنی امروز (چهارشنبه) در توضیح نشست غیرعلنی مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: از روزهای ابتدایی تشکیل مجلس یازدهم ایده ای بین نمایندگان وجود داشت که مجلس شورای اسلامی باید قوی، کارآمد و انقلابی باشد، موضوعی که در بیانات مقام معظم رهبری به آن تاکید نمودند. با روش معمول اداره مجلس رسیدن به این سه مولفه امکان پذیر نیست و باید سازوکارهای بخشنامه اصلاح گردد پس ما در جلسه غیرعلنی غیررسمی امروز به بررسی راهکارهای رسیدن به این سه خاصیت پرداختیم.
وی افزود: از هر کمیسیون یک نفر به ارائه ی توضیحاتی پرداخته و سایر نمایندگان نکاتی را بیان نمودند باتوجه به این که بحث به پایان نرسید و تکمیل نشد با رای استمزاجی از نمایندگان مقرر شد که سه شنبه هفته آینده این مساله بررسی شود تا جمع بندی حاصل شود.
فرهنگی افزود: در این نشست عنوان شد که ما باید در مورد فوریت ها و اولویت ها به سازوکاری برسیم این که کدام طرح فوریت دار زودتر از سایر طرح ها بررسی شود، موضوعی که خلاف رویه گذشته و حتی خلاف بخشنامه است بنا بر این به اصلاح بخشنامه نیاز است. امروز همین موضوع در کمیسیون بخشنامه نیز مطرح بود در خصوص این که چطور بعضی از طرح ها را می توان جلوتر از سایر طرح ها در صحن بیان کرد و این که پیش از آن بحث های کارشناسی صورت گیرد تا کمتر وقت مجلس را بگیرند.
سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سه شنبه هفته آینده ما می خواهیم به جمع بندی درباره ی سازوکاری برسیم که چطور مجلس قوی، کارآمد و انقلابی داشته باشیم موضوعی که به قانون گذاری هم نیاز ندارد و می توان از ابزارهای نظارتی برای رسیدن به آن استفاده نمود. بارزترین نمونه آن تبدیل تفحص های کلی و بدون خاصیت و بدون نتیجه به تفحص هایی است که آثاری داشته باشد. هم اکنون در یکی از کمیسیون ها با استناد به ماده 45 بخشنامه در حال تهیه گزارشی هستند که مستقیم می تواند بر روی بازار اثر بگذارد. این اتفاقات را می توان در چارچوب اصلاح چارچوب های اداری مجلس شورای اسلامی دنبال کرد.
فرهنگی در آخر درباره ی برنامه مجلس شورای اسلامی جهت بررسی سوالات نمایندگان از وزرا اظهار داشت: طبق تصمیم هیات رییسه مقرر شده که هر هفته یک سوال مطرح شود طبیعتا اگر سوال کننده ای انصراف دهد از دستور خارج خواهد شد ما اساسا در هفته آینده سوال از وزیر داریم.1399/06/26
14:05:24
5.0 / 5
1895
تگهای خبر: رهبری , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام