توضیحات نماینده ساوه درمورد واگذاری خودرو و ودیعه مسكن به نمایندگان

توضیحات نماینده ساوه درمورد واگذاری خودرو و ودیعه مسكن به نمایندگان

پارلمان ایران دات كام: مركزی نماینده ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی درباره حاشیه های بوجود آمده درمورد واگذاری خودرو به نمایندگان و مبحث ودیعه مسكن آنان توضیحاتی ارائه نمود.


حجت الاسلام محمد سبزی امروز چهارشنبه دوم مهرماه در نشستی با خبرنگاران، رسانه ها را چشمان بیدار جامعه عنوان نمود و نقدهای سازنده خبرنگاران را به نفع مردم و مصالح کشور دانست و به شفاف سازی در مورد حواشی اخیر مبحث واگذاری خودرو به نمایندگان مجلس پرداخت و اظهار نمود: لازم می دانم در جهت تنویر افکار عمومی و روشنگری در جامعه به بیان برخی مسایل بپردازم. اول اینکه برخی از نمایندگان مجلس همچون رئیس مجلس و بعضی از اعضای هیات رئیسه و نمایندگان از مجلس حقوقی دریافت نکرده و با ضرس قاطع هم می گویم که حتی ودیعه مسکن و خودرو هم نگرفتند و اگر بخواهیم به بهانه استفاده برخی نمایندگان از امکانات، کل مجلس را زیر سوال ببریم ظلم در حق آنهایی است که به هیچ وجه از امکانات مجلس استفاده نمی کنند.

وی با تاکید بر اینکه همه نمایندگان مجلس شرایط یکسانی ندارند، اظهار نمود: بعنوان مثال نماینده مردم تهران با نماینده زاهدان شرایط یکسانی ندارند. نمایندگانی هستند که از ادوار مختلف در مجلس حضور داشتند و مسکن و خودروی مناسبی هم دارند و چون ساکن تهران هستند نیازی به دریافت ودیعه مسکن و خودرو ندارند.

وی افزود: از طرفی یک نماینده مجلس وجود دارد که هشت شهرستان، ۱۶ بخش و ۶۰۰ روستا در حوزه انتخابیه او وجود دارد و طبیعی است که شرایط او مثلا با نماینده تهران یکی نیست و تنها دهگردشی او و بررسی مشکلات روستاها برای ۶۰۰ روستا بسیار دشوار و هزینه بردار است.

این نماینده مردم در خانه ملت اظهار داشت: اینکه گفته می شود هر نماینده ماهانه بالغ بر ۲۵ میلیون تومان حقوق می گیرد درست نیست. حقوق هر نماینده ماهانه ۱۰ الی ۱۲ میلیون تومان است و این میزان حقوق برای یک نماینده ای با وسعت بالای حوزه انتخابیه ناکافی است.

وی در مورد جزئیات مبحث واگذاری خودرو به نمایندگان اظهار داشت: در اردیبهشت ماه سالجاری برای نمایندگانی که نخستین دوره نمایندگی آنها بود یک دوره آموزشی چند روزه برگزار گردید در هتل تهران و در این دوره فرم هایی به جهت اینکه نمایندگان در مورد مبحث مسکن و خودرو وضعیت خویش را تشریح کنند توزیع شد و باید هر نماینده به تشریح وضعیت خود در مورد مسکن و خودرو اقدام می کرد. در این فرم از نمایندگان پرسیده شده بود که آیا خودرو از مجلس می خواهید یا خیر و اگر می خواهید با راننده باشد یا بی راننده. همینطور گفته شده بود که افراد همینطور می توانند با وامی که مجلس در اختیار آنان قرار می دهد خودروی خویش را با ماشین بهتری تعویض کنند که خیلی از نمایندگان این گزینه را انتخاب کردند ولی مشخص نبود چه نوع خودرویی مقرر است بدهند، حالا یا سمند بوده یا پژو پارس.

وی با اعلان اینکه تاکید شده بود که چون مجلس انقلابی است، مثل گذشته سوزوکی و سراتو نمی دهیم، اظهار داشت: در دوره های قبل اینگونه خودرو ها را به نماینده ها می دادند.

وی با تاکید بر اینکه خیلی از نمایندگان قبلی الان با خودروی سراتو و سوزوکی شاسی بلند تردد دارند، اضافه کرد: در گذشته خودروهایی به مراتب مجهزتر به نمایندگان مجلس واگذار شد و هیچ حاشیه و سروصدایی هم نداشت. در مجموع، چند ماهی طول کشید و قیمت خودرو هم بسیار بالا رفت و در نهایت دو هفته پیش تعدادی دنا و پژو پارس را آوردند در پارکینگ و گفتند بیایید تحویل بگیرید.

حجت الاسلام سبزی در ادامه با اعلان اینکه گویی برخی نماینده ها در طول این زمان خودروی دنا درخواست کرده بودند، اظهار داشت: بنده هم به سبب اینکه خودروی شخصی خودم سمند مدل ۸۹ است و چندین بار هم به سبب خرابی در جاده مانده ام به تصور اینکه می توانم خودروی شخصی خویش را با کمک وام تعویض کنم پذیرفتم، اما چون خودرو دناپلاس بود به سبب اینکه در شرایط سخت اقتصادی امروز کشور استفاده از چنین خودرویی در جامعه ذهنیت منفی نسبت به نماینده ایجاد خواهد نمود از دریافت اسن خودرو منصرف شدم و در این شرایط گرانی خودرو و مشکلات اقتصادی، بنده و خیلی از نمایندگان اعلام انصراف کردیم.

وی با تاکید بر اینکه نماینده باید عالم به زمان باشد، اظهار نمود: در شرایط کنونی اقتضا نمی کند که یک نماینده مجلس خودروی دناپلاس از جانب خودروسازانی دریافت کند که در شرایط موجود اینهمه فشار به مردم می آورند، بلکه نمایندگان بعنوان مدافعان حقوق مردم باید فساد در جامعه و در صنعت خودروسازی را رصد کرده و دفاع از حق مردم را پیگیری کنند.

وی علت حواشی بوجود آمده در مورد دناپلاس را انتشار توئیت یکی از نمایندگان مجلس بیان کرد و اضافه کرد: متاسفانه یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس که خود شخصا از واگذاری خودروی دناپلاس استقبال کرده و صورتجلسه آنرا امضاء کرده بود مبادرت به انتشار توییتی با این مضمون می کند که بنده بعنوان احدی از نمایندگان خودرو نگرفتم و دنبال رانت هم نیستم، یعنی افرادی که خودرو گرفتند با رانت گرفتند. البته در جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس، این نماینده با عرضه توضیحاتی، از نمایندگان مجلس پوزش خواست.

وی اضافه کرد: اینکار این نماینده به مجلس ضربه زد. ولی همه را نباید به یک چشم دید، شرایط و نحوه رفتار و عملکرد افراد با یکدیگر متفاوت می باشد.

او اظهار داشت: هنوز زوایای مالکیت خودروی دناپلاس به صورت کامل مشخص نمی باشد، هیات رئیسه به بنده گفتند مقرر است خودرو ها به نام مجلس گرفته شود و نمایندگان در طول چهار سال نمایندگی از آن استفاده کنند. به هر حال بنده انصراف دادم.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مورد دریافت ودیعه ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن نمایندگان مجلس هم اظهار داشت: مجلس در گذشته خانه سازمانی داشته که برای دوره چهار ساله به نمایندگان تحویل می شده، بعد از آن مجلس نسبت به کرایه مسکن برای نمایندگان اقدام نموده بود ولی این دوره آقای قالیباف گفت هیات رئیسه تصمیم گرفته از اتوبان همت به جنوب، کارشناس قیمت رهن منزل را بررسی کند. اینکار انجام شد و گفتند حدود ۲۰۰ میلیون تومان قیمت معمول است.

وی اضافه کرد: بعضی از نمایندگان مجلس با دریافت ودیعه مسکن از جانب مجلس، مبلغ دیگری بدان اضافه کرده و در نقطه خوبی از تهران مبادرت به رهن واحد مسکونی کردند. خیلی از نمایندگان هم از شهرهای دور کشور به تهران می آیند و باید منزل مسکونی برای استقرار در تهران داشته باشند گرچه بعضی از نمایندگان از گذشته در تهران منزل مسکونی داشتند.

وی افزود: بنده با دریافت ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه مسکن از جانب مجلس و با فروش منزل مسکونی خود توانستم یک منزل مسکونی به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان با قدمت ۵۴ سال در خیابان ایران تهران، آنهم بدون آسانسور رهن کنم.

حجت الاسلام سبزی در پاسخ به این پرسش که با واگذاری خودرو به نمایندگان احتمال کاستن حساسیت مجلس نسبت به تحقیق و تفحص از خودروسازان وجود خواهد داشت یا خیر، اظهار داشت: این احتمال شاید وجود داشته باشد و شاید خودروساز چنین ذهنیتی داشته باشد اما حواشی بوجود آمده از یک جهت خیر و برکت داشت و حساسیت مجلس را نسبت به تحقیق و تفحص از خودروسازان دوچندان کرد و از سویی باعث شد تا مجلس در هر رفتاری ابتدا زوایای کار را بسنجد و سپس اقدام نماید.

وی خاطرنشان کرد: مردم بعنوان ولی نعمتان جامعه از نمایندگان انتظار دارند ویژه خواری نکنند، رانت و پارتی بازی نداشته باشند و به مفهوم واقعی نماینده مجلس باشد و در جهت حفظ منافع مردم رفتار کنند.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در مورد اولویت های مجلس و مسائل حوزه انتخابیه هم اظهار داشت: اولویت اصلی مجلس مبحث ارز، بورس، نهاده های کشاورزی، قیمت مرغ، پروتئین و مشکلات گرانی و اقتصادی کشور است و نباید با حاشیه پردازی مجلس را از رسالت اصلی خویش دور کرد.

وی با تاکید بر اینکه همه قیمت ها وابسته به نوسانات ارزی است، اضافه کرد: در کمیسیون کشاورزی مبحث خرید تضمینی گندم با حساسیت دنبال می شود و قیمت گذاری صورت گرفته به نفع کشاورز و با بررسی دقیق صورت گرفته است. نتایج سیاست گذاری و پیگیری های مجلس در حوزه مسائل اقتصادی به نفع معیشت و اقتصاد مردم رقم خواهد خورد و مردم به زودی از برکات پیگیری های نمایندگان بهره مند خواهند شد.

وی در ادامه خواهان اولویت بندی اجرای پروژه ها در سطح شهر توسط مدیران شد و اضافه کرد: ارتقای شاخصهای درمانی، اولویت حوزه سلامت ساوه و زرندیه است و با شروع راه اندازی بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی ساوه و ارتقای دانشکده به دانشگاه که افزایش سه برابری بودجه حوزه سلامت را به دنبال خواهد داشت بخش مهمی از نیازهای این حوزه را برطرف خواهد نمود. تأسیس دانشکده فوریت های پزشکی در زرندیه شاخصهای مورد نیاز و بستر ارتقای دانشکده به دانشگاه را هموار خواهد نمود.

حجت الاسلام سبزی در ادامه با تاکید بر اینکه ساوه رشد فرآینده جمعیتی دارد و اگر فکری برای تأمین آب ساوه نشود بطور قطع با بحران مواجه خواهیم شد، اظهار داشت: از هفته آینده لوله گذاری ۲۰ کیلومتر از خط انتقال آب سهم ساوه از سدکوچری با فعال شدن پیمانکار انجام می شود و ادامه عملیات اجرایی این پروژه حیاتی از سرگرفته خواهد شد.

وی بیان نمود: تأمین آب برای مصارف کشاورزی از منابع آب سدالغدیر در عوض غیرفعال شدن چاه های کشاورزی در دستور کار قرار گرفته و با نظر مساعد مسؤلان امور آب، عملیاتی خواهد شد. در مورد جاده ها و محورهای مواصلاتی هم با نظر مساعد وزیر راه و شهرسازی ساماندهی و مرمت و بهسازی به جد پیگیری می شود.

این نماینده مردم در خانه ملت عدم تخصیص بودجه برای جاده های فرعی را مهمترین مشکل در حوزه راه دانست و اضافه کرد: بودجه های ملی برای اتوبان و جاده های اصلی تخصیص می یابد و ساماندهی جاده های فرعی مغفول مانده است.

وی اضافه کرد: مشکل روستاییان با بنیاد مسکن و گلایه روستاییان هم از راه رایزنی با رئیس بنیاد مسکن پیگیری شده و یک نابسامانی در ساخت مسکن روستایی و تعلل در فرایند راه اندازی از جانب بنیاد مسکن وجود دارد در حالیکه بسیج سازندگی عملکرد بهتری در این عرصه دارد.

وی خاطرنشان کرد: تلاش خواهیم کرد تا با مشارکت مردم و بیان کاستی ها از جانب رسانه ها و تعامل بین بخشی مطالبات و نیازهای مردم را برآورده نماییم.
منبع:

1399/07/03
12:24:45
5.0 / 5
1783
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳