نماینده شازند:

پتروشیمی الوند در ملایر دایر شود

پتروشیمی الوند در ملایر دایر شود

مركزی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر مقرر است پتروشیمی الوند خوراك برای كارخانه ریسندگی بافتینه ملایر تولید نماید پس بهتر است در همان محل راه اندازی شود و از امكانات آن منطقه هم استفاده نماید.


محمود احمدی بیغش روز شنبه پنجم مهرماه در نشست با اصحاب رسانه اظهار نمود: استان مرکزی بخصوص شهرستان شازند به لحاظ وجود صنایع آلاینده یکی از استان های با آلودگی زیست محیطی فراوان است و تلاشهای زیادی جهت پیشگیری از افزایش آلودگی در این شهرستان انجام شده، اما متاسفانه به جهت عدم همراهی و همسویی دستگاه های مربوطه، این مهم محقق نشده است.
وی با اشاره به وظایف نماینده مجلس که قانونگذاری و نظارت است، اضافه کرد: وضعیت زیست محیطی از منظر آلودگی در استان و شازند وحشتناک است، از بدو آغاز مجلس یازدهم پی بردیم که باوجود قانونی که بر مضر بودن وجود هر نوع صنعتی در 30 کیلومتری شهرها تاکید می کند، متاسفانه افراد غیربومی و مسئول در استان اصرار دارند، افراد وابسته به قدرت یا ثروت در این شهرستان صاحب منافع نجومی شوند.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، پتروشیمی الوند را مصداق این موارد دانست و با اشاره به اینکه وزیر وزیر نفت بر رای منفی خود در این خصوص تاکید داشت، افزود: بیشتر از 30 سال پیش وزارت نفت محلی را از اوقاف در مکان فعلی پالایشگاه شازند خریداری یا اجاره می کند، حدود هفت سال پیش یک بخش خصوصی متشکل از دو شخص که یکی وابسته به دولت می باشد، بخشی از پالایشگاه را تصاحب کردند که این مورد به وزیر نفت منتقل شد و وزیر نفت این اتفاق را جزو عجایب دانست. طبق اسناد موجود، مکاتبات رسمی ابتدا با وزیر نفت در این خصوص آغاز و علل مخالفت با این طرح همچون آلودگی زیست محیطی و قانون عدم ایجاد صنعت در 30 کیلومتری شهر عنوان شد. سپس این مورد با رئیس سازمان محیط زیست کشور مطرح شد و وی بیان کرد که نظر ما عدم آلایندگی این پتروشیمی است.
وی افزود: بعد از بررسی ها مشخص شد آب سد کمال صالح به این پتروشیمی فروخته شده و این مجموعه در این چند سال تنها یک حصارکشی داشته و اقدام مشخصی انجام نداده است، به قول وزیر نفت این افراد هر ساله برای تمدید مجوز به وزیر نفت مراجعه نموده اند که البته از اوایل تیرماه سالجاری مجوز دیگری برای این پتروشیمی صادر نشده بود، اما در نهایت در جلسه هیئت دولت با حضور رئیس جمهور این مجوز تایید شده که به نظر می آید نظر وزیر نفت لحاظ نشده بوده است.
وی اظهار نمود: اسنادی در مورد این پتروشیمی وجود دارد که اگر اثبات شود برای استان فاجعه است، انتظار ما بر این بود که مسؤلان استان اصرار بر راه اندازی این پتروشیمی نداشته باشند. قرار نیست هر کس برای منافع خود مردم را نابود کند. حدود سه ماه است که با ورود بنده به این مورد فعالیت این پتروشیمی از سر گرفته شده و این در شرایطی است که تنها چند روز است که مجوز آن تایید شده است.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جوی در تهران راه اندازی شده در خصوص اینکه نماینده مردم شازند با بیانات مقام معظم رهبری درمورد جهش تولید مخالف است، در حالیکه در واقع چنین نیست و بنده تنها با مکان استقرار این پتروشیمی مخالف هستم. اگر مقرر است این پتروشیمی خوراک برای کارخانه ریسندگی بافتینه ملایر تولید نماید پس بهتر است در همان محل راه اندازی شود و از امکانات آن منطقه هم استفاده نماید، اما دست های پشت پرده و برخی لابی ها سبب شده این پتروشیمی در شازند جانمایی شود.
وی اضافه کرد: برخی ادعا کردند ملایر آب کافی برای فعالیت این پتروشیمی را ندارد، باید در نظر داشت که شازند هم از آب کافی برخوردار نیست. تمام چشم ها به سد کمال صالح دوخته شده است در صورتیکه سد کمال صالح بر مبنای مصوبه وزارت نیرو باید به 46 روستا همزمان با اراک آبرسانی کند، اما هیچکدام اجرایی نشده است. این پتروشیمی با منافع زیست محیطی مردم مغایرت دارد.
احمدی بیغش در مورد کلنگ زنی بیمارستان شازند، تصریح کرد: مسئولین در هر رده ملی و منطقه ای برای انجام هر کاری باید جمیع ابعاد کار را به لحاظ بودجه، منافع مردم و زمان و... لحاظ کنند، شهرستان شازند هم اکنون به بیمارستان جدید نیاز ندارد بلکه باید امکانات موجود را بروزرسانی و تجهیز کرد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون 50 درصد ظرفیت تخت های بیمارستان شازند خالی است، اظهار داشت: هیچ بیماری به جهت نبود تخت بیمارستانی از شازند به اراک رجوع نمی کند، شهروندان شازند به جهت نبود متخصص و نبود تجهیزات در بیمارستان شازند به اراک رجوع می کنند، در نتیجه می طلبد که اقدام لازم در مورد بهینه سازی و تجهیز بیمارستان موجود صورت گیرد.
احمدی بیغش افزود: درمانگاهی در جوار فرمانداری شازند به مدت پنج سال است که تخریب شده و به همان حالت هم باقی مانده و اگر واقعا افراد به دنبال منافع مردم هستند هزینه و اعتبار بیمارستان مصنوعی را صرف این درمانگاه و درمانگاه های مشابه کنند.
وی در پاسخ به سوالی درمورد تغییر برخی فرمانداران در استان مرکزی بیان نمود: متاسفانه بیشتر از 80 درصد این تصمیمات در جهت حزب سالاری است و هیچکدام از تصمیمات در این عرصه مبتنی بر شایسته سالاری و برای منافع مردم نیست.
احمدی بیغش در مورد استقرار دفاتر مرکزی صنایع استان مرکزی در خارج از استان اظهار داشت: بطور قطع استقرار دفاتر و حساب های صنایع در خارج از استان خسران برای استان است. زمانی که حساب و گردش مالی و کلان صنایع در تهران باشد خیری به شهرستان نمی رسد. هم اکنون یک بانک در شهرستان شازند با بیشتر از 60 سال سابقه به جهت عدم گردش مالی در شرف تعطیلی است، صنایع شهرستان شازند، بالفعل نفعی جز بیماری های لاعلاج برای مردم استان ندارند.
وی افزود: مسئولین این صنایع باید به صورت منطقی و با اصرار، اغنا شوند که دفاتر مرکزی صنعت خود و حساب های بانکی را به استان و شهرستان مقیم منتقل کنند.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، در مورد کارخانه قند شازند، اضافه کرد: کارخانه قند شازند بعنوان نخستین صنعت استان مرکزی با قدمتی بیشتر از 9 دهه، افتخار و هویت شهرستان است که باید با تمام وجود از آن حفظ و حراست شود. شاید برخی مسئولین تمایلی به راه اندازی مجدد این کارخانه ندارند و امروز این کارخانه گرفتار چالش های ناخوشایندی برای مردم شده اما با جدیت راه اندازی مجدد این کارخانه را پیگیری می نماییم.
احمدی بیغش افزود: هم اکنون بخش خصوصی بدون اعلام احتیاج به تسهیلات، آمادگی خویش را جهت راه اندازی این صنعت اعلام نموده، اما کارخانه به جهت فرسودگی تجهیزات و نامناسب بودن مکان، باید در مکان دیگری راه اندازی شود که مکانی مناسب هم برای این مهم در نظر گرفته شده است.
وی در ارتباط با واگذاری 17 درصد از سهام پالایشگاه شازند به تأمین اجتماعی افزود: این واگذاری مربوط به حدود سه سال پیش است، از حدود چهار ماه پیش به صورت جد پیگیر این مورد شدم، وزیر نفت در این خصوص گفت بنده با این مورد مخالف هستم اما شخص رئیس جمهور اعلام نمود پالایشگاه شازند و باقی پالایشگاه ها باید خصوصی سازی شوند. هیچکس با قانون و واگذاری مخالف نیست، اما با واگذاری هایی از جنس هپکو و هفت تپه مخالفیم، تجربه نشان داده 90 درصد واگذاری ها در ایران ناموفق بوده و عاقلانه نیست درمورد ثروت ملی ریسک نماییم.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اینگونه واگذاری ها اصلا به نفع مردم نیست. به نظر بنده در آینده به همین 17 سهم هم بسنده نخواهد شد، این فرآیند واگذاری پالایشگاه شازند خوشبینانه نیست.
وی درمورد تاثرگذاری آلایندگی صنایع شازند بر اراک، بیان نمود: بیشترین درصد آلایندگی صنایع آلاینده شازند، به شهر شازند و روستاهای هم جوار این صنایع وارد می شود و نباید عوارض آلایندگی به سایر شهرها واریز شود.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سوال و استیضاح از رئیس جمهور خواسته بیشتر از 90 درصد نمایندگان است، اما متاسفانه رفتار هیئت رئیسه سبب متوقف شدن سوال از رئیس جمهور شده است، متاسفانه هیئت رئیسه سوال نمایندگان از رئیس جمهور را امهال می کند و علت آن هم معلوم نیست.
احمدی بیغش تصریح کرد: به نظر من بهترین انسجام بین نمایندگان استان در مجلس یازدهم بوده است و مجمع نمایندگان استان هم اکنون بهترین زمان خویش را سپری می کند.
منبع:

1399/07/05
23:50:23
5.0 / 5
1947
تگهای خبر: دولت , رهبری , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳