قره خانی:

اروپا نفت ایران را نخرد، برجام دیگر فایده ای ندارد، كواكبیان: اگر اروپا می خواهد در برجام بمانیم برای فروش نفت كاری كند

اروپا نفت ایران را نخرد، برجام دیگر فایده ای ندارد، كواكبیان: اگر اروپا می خواهد در برجام بمانیم برای فروش نفت كاری كند

به گزارش پارلمان ایران دات كام ایسنا نوشت: یك عضو كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه كشورهای اروپایی برای حفظ برجام باید به تعهدات خود عمل كنند، اظهار داشت: ایران امروز نمی تواند به تعهدات جدیدی در قبال اجرایی شدن بخشی از تعهدات اولیه كشورهای اروپایی متعهد شود. خریداران نفت ایران تمایل ندارند بازار جذاب نفت ایران را از دست دهند.


اسدالله قره خانی درباره شایعات خرید نفت ایران توسط اروپا اظهار داشت: این روزها شایعاتی به گوش می رسد كه اروپا روزانه ۷۰۰ هزار بشكه از ایران نفت خریداری كند و ۱۵ میلیارد دلار هم خط اعتباری در نظر گیرد، اما اصل این مورد از منابع رسمی اعلام نشده است؛ از جانب دیگر پیش از تحریم ها اروپا خود روزانه حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰هزار بشكه از ایران نفت خریداری می كرد، حالا این سوال مطرح است پس سایر كشورها چه می شوند؟ چین، هند، كره و ژاپن چه حكمی دارند؟ اروپا كه خود از قبل این میزان خریداری داشته است. ایشان در ادامه اظهار نمود: ایران برجام را پذیرفته است تا از منافع اقتصادی آن برخوردار شود تا یك فضای باز اقتصادی و سیاسی بوجود آمده و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری حاضر شوند و شاهد فعالیت های توسعه ای باشیم. نماینده مردم علی آباد كتول در مجلس خاطرنشان كرد: قرار بود ایران به تعهدات خود در برجام پایبند باشد و كشورهای مقابل هم به تعهدات خود كه گشایش در فضای اقتصادی، انتقال پول، خرید نفت و آمدن شركت های سرمایه گذار به داخل كشور بود عمل كنند اما این اتفاق نیفتاد. ایران امروز نمی تواند به تعهدات جدیدی در قبال اجرایی شدن بخشی از تعهدات اولیه كشورهای اروپایی متعهد شود. ایشان در ادامه تصریح كرد: هم اكنون باید بپذیریم تحریم ها محدودیت هایی برای ما بوجود آورده است، البته در تولید نفت و اراده ما تاثیری نداشته است بلكه برای خریداران نفت ما مشكلاتی بوجود آمده است. خریداران نفت ایران تمایل ندارند بازار جذاب نفت ایران را از دست دهند اما خسارت هایی كه تحریم ها برای آنان ایجاد می كند، بسیار سنگین است و هر كشور به فكر منافع خود است. وی ادامه داد: این مورد موانعی را بر سر راه فروش نفت بوجود آورده است و ایران انتظار دارد كشورهای اروپایی اقداماتی در این زمینه انجام دهند اگر اینگونه نباشد، دیگر برجام فایده ای ندارد. ایران انتظار دارد از دل گفتمان سیاسی و سیاست ورزی و مذاكرات منافعش تامین گردد. ایران گام سوم كاهش تعهدات برجامی را محكم تر برمی دارد هم چنین تسنیم نوشت؛ مصطفی كواكبیان عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، درباره گام های تعیین شده ایران برای كاهش تعهدات برجامی، اظهار داشت: تصمیمات لازم برای برداشت گام های بعدی در جهت كاهش تعهدات برجامی اتخاذ شده است و اگر تا ۲ روز دیگر اروپایی ها اقدام جدی انجام ندهند، ایران گام سوم را عملیاتی می كند. وی با تاكید بر اینكه "اگر اروپایی ها به خواسته و منافع ملی ما و قراردادهایی كه منعقد می نماییم احترام بگذارند، ما هم احترام می گذاریم در غیر این صورت اقدامات لازم را در جهت منافع ملی انجام می دهیم"، افزود: اساسا گام سوم ایران در كاهش تعهدات برجامی محكم تر و ملموس تر از گام های پیشین است.
نماینده تهران در مجلس همینطور با تاكید بر اینكه اروپایی ها باید به تعهداتی كه داده اند عمل كنند، خاطرنشان كرد: اگر اروپا می خواهد ایران در برجام بماند، باید برای رفع تحریم های ظالمانه ترامپ ضد فروش نفت ایران و عادی شدن تبادل بانكی تلاش كند. عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اینكه ایران تابحال هیچ اقدام عملی از جانب اروپایی ها در جهت اجرای برجام مشاهده نكرده است، تصریح كرد: ما دیگر معطل اروپایی ها نخواهیم ماند و كار خویش را انجام خواهیم داد و مصمم به برداشتن گام سوم كاهش تعهدات برجامی هستیم. ۲۷۲۱۵


منبع:

1398/06/13
20:02:02
5.0 / 5
4213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲